opera;zene;Berlin;fellépés;Anna Netrebko;

Anna Netrebko 2022. július 22-én egy regensburgi fellépésen

- Berlinben lép fel Anna Netrebko, 24 ezren írták alá a tiltakozó petíciót

A berlini operaház intendánsa szerint tévedésben vannak a protestálók.

Szeptember 15-én – majd további három alkalommal – újra fellép a berlini Staatsoper Unter den Linden színpadán Lady Macbeth szerepében Anna Netrebko. A Verdi-operát egy színházi legenda, Harry Kupfer rendezte, az előadás premierje 2018-ban volt a világhírű orosz szopránnal a főszerepben.

Anna Netrebko berlini fellépése ellen petíció született, amelyet mintegy 24 ezren írtak alá. A kiáltvány többek között azt hányta az énekesnő szemére, hogy korábban többször szerepelt a nyilvánosan Vlagyimir Putyin elnökkel, valamint 2014-ben fotókon pózolt egy kelet-ukrajnai szeparatista vezetővel, miután orosz csapatok megszállták a Krím-félszigetet. A petíció szerint a világhírű szoprán csak ímmel-ámmal ítélte el Oroszország Ukrajna elleni agresszióját, és nem tért ki Putyin és Oroszország háborús felelősségére. Tény, Anna Netrebko nem nevezte „őrült eltévelyedőnek” az orosz elnököt, mint az orosz állampolgársággal rendelkező francia színész, Gérard Depardieu az ukrajnai háború kitörése után, ám a háború elleni kiállása elég volt ahhoz, hogy Oroszországban hazaárulónak nyilvánítsák.

A berlini operaház intendánsa, Matthias Schulz a Berliner Zeitungnak úgy nyilatkozott, különbséget kell tudni tenni a háború kitörése előtti és utáni időszak között. Találkozott Netrebkóval és menedzsmentjével, és személyesen meggyőződött arról: a művésznő szavaival és tetteivel is egyértelműen elítéli Oroszország Ukrajna elleni agresszióját, és továbbra sem tervez fellépni Oroszországban. – A művésznő egyértelmű állásfoglalása nélkül további együttműködés fenntarthatatlan volna és lenne a Staatsoper Unter den Linden számára – fogalmazott az intendáns, aki hangsúlyozta az Állami Operaház szolidáris Ukrajnával, ám emellett az is fontos, hogy felelősségteljesen bánjon a művészekkel.

Arról korábban lapunk is beszámolt, Anna Netrebko 360 ezer dolláros kártérítést követelve beperelte a New York-i Metropolitan Operát, mivel az intézmény arra való hivatkozással mondta fel a szerződését, hogy szoros kapcsolatot ápol Vlagyimir Putyinnal. Anna Netrebko ugyanakkor azt állítja, csak néhányszor találkozott az orosz elnökkel, leginkább művészeti díjátadó ünnepségen, vagy az olimpiai játékok megnyitóján, és soha semmilyen anyagi támogatást nem kapott a Kremltől. 

Vajon milyen jövőképet sugallnak az irodalmi utópiák, és hogyan hatnak az építészetre?