;

atomerőmű;Paks 2;

- Formailag kivették az Orbán-kormány kezéből a paksi bővítést

Egy állami cég felel a projektért, így de facto minden marad a régiben. 

Már nem kell minisztériumi jóváhagyás a Paks II. kivitelezési szerződésének módosításához, és az orosz hitellel kapcsolatos ügyekben is jelentősen nőtt a projektcég szerepe - hívja fel figyelmet a hvg.hu a kivitelezési szerződés  augusztus közepén aláírt módosítására hivatkozva.

A portál áttekintette a dokumentumot, amelynek legnagyobb, pont a legérdekesebb részeit elfedték, így továbbra is csak a kormány szavában lehet bízni, hogy nem történtek érdemi változások. Nem ismerhető meg, hogy milyen feltételek mellett és milyen módon történnek a kifizetések az orosz fővállalkozónak, mivel ezek teljes egészében titkosak. Ez a fővállalkozó új, a beruházást az Atomsztrojexport nevű Roszatom-leányvállalat, a korábbi kivitelező jogutódja. 

A módosítás töröl egy meglehetősen fontos pontot az eredeti szerződésből, amely szerint a szerződés minden módosításához a magyar és az orosz pénzügyminisztérium jóváhagyása szükséges. Már erről a módosításról is minisztériumi jóváhagyás nélkül született döntés, az eredeti szerződéses pont törlése után pedig az összes jövőbeli módosítás megköthető minisztériumi jóváhagyás nélkül. A szerződés a Paks II. Zrt. és az Atomsztrojexport-Roszatom között áll fenn, technikailag innentől a bővítés akár az Orbán-kormány, illetve az azt finanszírozó magyar állam nélkül módosítható. Viszont a Paks II. Zrt. állami cég, amelynek vezetőjét a tulajdonosi jogokat gyakorló miniszter nevezi ki. Így nehéz elképzelni, hogy a vállalat saját szakállára kezdjen el módosítani egy olyan szerződést, amely uniós engedélyekhez kötött. Ám az mindenképpen elmondható, hogy a paksi bővítést – papíron legalábbis - kivették az állam irányítása alól. 

Az évi 2500 köbmétert vagy annál több gázt fogyasztó háztartásoknak már február óta jobban megérné tényleges piaci áron vásárolni a fűtőanyagot, mint az Orbán-kormány által „rezsicsökkentettként” hirdetett, valójában többszörös hatósági árakon – számítottuk ki.