;

lakhatás;megélhetés;átlagbér;

- Átlagbér mellett több mint tíz évnyi munkával kereshető meg egy új, 70 négyzetméteres lakás ára

A lakhatás költségei köszönőviszonyban sincsenek a méltányossággal.

Az átlagos bruttó fizetések alapján Magyarországon tavaly - a 2021-ben mért 9,6 év után - már 10,2 évet kellett dolgozni egy új, 70 négyzetméteres lakás megvásárlásához - közölte a Deloitte hétfőn az MTI-vel.

A közlemény idézte Kohári Gábort, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértőjét, aki elmondta, hogy a saját lakáshoz való hozzájutás feltételeinek romlása a legtöbb európai országban és nagyvárosban a bérleti díjak növekedését és a bérlakáspiac bővülését váltotta ki. A múlt év második felétől Magyarországon is a bérlakáspiac bővülését és a bérleti díjak dinamikus növekedését tapasztalták.

Az MTI által idézett közlemény nem tér ki rá, de érdemes megjegyzni, hogy Magyarországon a hatalmas vagyoni különbségek miatt az átlagbér jelentősen magasabb a mediánbérnél - amely azt az adatot mutatja meg, amelynél ugyanannyian keresnek többet, mint ahányan kevesebbet, ily módon pontosabb képet ad a lakosság valós megélhetési helyzetéről. Idén áprilisban például a magyar nettó átlagkereset a KSH szerint 391,7 ezer forint volt, eközben viszont a nettó mediánkereset - adókedvezményekkel számolva - csak a 306,7 ezret érte el. Vagyis egy „átlagos magyar” számára a 70 négyzetméteres lakásra gyűjtés idejét tekintve a tényleges adat valószínűleg jóval rosszabb, mint 10,2 év.

A Deloitte Property Index 27 európai országra kiterjedő felmérése szerint Magyarország a régiós országokhoz viszonyítva az új építési engedélyek számában és az elkészült lakások számában is elmarad. Az új építési engedélyek száma Magyarországon ezer lakosra vetítve 3,62, miközben Lengyelországban 5,3 volt 2022-ben. Az elkészült lakások száma Magyarországon ezer lakosra vetítve csupán 2,12 volt, ami a vizsgált európai országok közül a negyedik legalacsonyabb adat, miközben Lengyelországban 6,31 volt, amely Franciaország után a második legmagasabb érték.

A felmérés szerint a saját lakás - amennyiben az átlagbért vesszük alapul - legkevésbé Szlovákiában fizethető meg, ott 14 évig kell dolgozni érte.

Azt is közölték, hogy az Ausztriában épült új lakások a legdrágábbak Európában: tavaly négyzetméterenként 4925 euró volt az átlagos fajlagos ár. Ausztriát követi Németország (4800 euró), Franciaország (4639 euró) és Norvégia (4204 euró). A lakásbérleti díjak alakulásáról pedig megállapították, hogy 2022-ben a legtöbbet Dublinban kellett fizetni a bérelt ingatlanokért: négyzetméterenként átlagosan 32,8 eurót. A 9,6 eurós budapesti érték a vizsgált 76 európai nagyváros közül a 28. legalacsonyabb és a régiós országok fővárosaitól jelemzően elmarad.  

Korrekció jár, ha magasabb az infláció a korábban tervezettnél.