A Fidesz-párti magyar médiában befolyásos és hiteles konzervatív vezetőként szokták idézni Matt Schlappet, a “világ legbefolyásosabb jobboldali rendezvényének” aposztrofált CPAC-et szervező Amerikai Konzervatív Unió (ACU) elnökét, aki a májusi budapesti CPAC Hungary-n a vallás és a hagyományos értékek fontosságáról szónokolt. A tengerentúlon azonban megrendülni látszik a bizalom az 55 éves nős, ötgyermekes családapában. Az ACU működését felügyelő végrehajtó bizottságban csaknem két évtizede szolgáló Charlie Gerow, a szervezet alelnöke pénteken bejelentette, hogy távozik posztjáról, egyúttal független vizsgálatot sürgetett Matt Schlapp szexuális zaklatási ügyeinek feltárására.
Az Amerikai Konzervatív Unió elnöke ellen még idén januárban indított polgári pert egy republikánus aktivista szexuális bántalmazásért, azt állítva, hogy kéretlenül fogdosta és simogatta az ágyékát. A Washington Post a napokban kiderítette, hogy az ACU-n belül legalább két másik esetről is tudnak, amikor fiatal férfiakat molesztált. Az egyik eset 2017-ben történt, a szervezet egy munkatársa szerint próbálta megcsókolni őt egy munkahelyi összejövetelen. Az érintett bizonyítékot is mutatott a lapnak, amely állítása szerint azt mutatja, hogy Schlapp kéretlen testi kontaktust létesített vele az ominózus estén. A másik, 2022 eleji incidensben a beszámolók szerint egy floridai üzleti úton környékezte meg más valaki beosztottját úgy, hogy kéretlenül fizikailag is közeledett hozzá.
Matt Schlapp nem reagált a Washington Post megkeresésére. Matt Smith, a végrehajtó bizottság tagja viszont kitalációnak minősítette a történeteket, amelyen keresztül Gerow és más elégedetlen egyének lemondásra akarják kényszeríteni a szervezet vezetőjét. A búcsúzó alelnök ezt tagadta, hangsúlyozva, hogy nem is tett említést semmilyen konkrét incidensről.
Szexuális zaklatással vádolja egy férfi Orbán Viktor amerikai szövetségesét, a CPAC-et szervező konzervatív unió elnökétCharlie Gerow leköszönőlevelében a zaklatási ügyek feltárásán kívül további ellenőrzéseket is javasolt a végrehajtó bizottságnak. Többek között sürgette az ACU pénzügyeinek független átvilágítását, jogi szakvélemény kikérését arról, hogy a szervezet tiszteletben tartja-e saját alapszabályát és a törvényeket, valamint azt, hogy alaposan vizsgálják felül a közelmúltban tömeges mértékben felmondott alkalmazottakkal készült kilépő interjúkat.
A Washington Post szerint az elmúlt hónapokban Charlie Gerow már a harmadik személy, aki távozott az ACU nyolctagú végrehajtó bizottságából. Májusban Bob Beauprez arra hivatkozva mondott le a kincstárnoki pozícióról, hogy elvesztette bizalmát a pénzügyi beszámolókban, egyben Matt Schlappet okolta a túlzott mértékű személyzeti távozásokért, és arra figyelmeztetett, hogy az alapszabálysértések esetleges polgári pereknek vagy büntetőjogi felelősségre vonásnak tehetik ki a szervezetet.
Az Amerikai Konzervatív Unióval és annak vezetőjével kapcsolatos botrányok a Nyugaton szinte teljesen elszigetelődött Orbán-kormányt is kellemetlenül érinthetik. Az ACU külpolitikát ideológiai-pártpolitikai alapokra helyező magyar vezetés az unió fontos szövetségesének számít. A szervezet befolyása mára inkább a Republikánus Párt szélsőséges, Donald Trump volt elnök fémjelezte szárnyára korlátozódott. Habár a tengerentúlon jelenleg kétségtelenül a trumpista irányvonal dominál a jobboldalon, az korántsem biztos, hogy a négy büntetőeljárással szembenéző, többek között demokráciaellenes összeesküvéssel is vádolt 77 éves milliárdos hosszútávon is igazodási pont marad.
A Népszava megkereste Matt Schlapp zaklatási ügyeivel kapcsolatban az ACU magyarországi partnerét, a CPAC Hungary-t rendező, Fidesz-párti Alapjogokért Központot (AK). Azt szerettük volna megtudni, hogy mi az AK véleménye a vádakról illetve arról, hogy a tengerentúli szervezet felügyelő testületéből hárman is távoztak az elmúlt hónapokban. Az Alapjogokért Központ lapzártánkig nem válaszolt kérdéseinkre, pedig Szánthó Miklós AK-igazgató korábban Facebookon barátjának nevezte Matt Schlappet.