;

Oroszország;Vlagyimir Putyin;portré;vállalatbirodalom;dezinformáció;Jevgenyij Prigozsin;Wagner-csoport;

Prigozsin multimilliárdos volt ugyan, de jövedelmező cégbirodalma zsíros állami szerződésekből nőtte ki magát

- Prigozsin, az üzleti zseni

Amikor a Wagner vezérkarának likvidálása után egy nappal végre megszólalt Vlagyimir Putyin, többek között azt mondta, hogy Prigozsin tehetséges üzletember volt, egy bonyolult sorsú ember, aki súlyos hibákat követett el az életében, de igyekezett megfelelni mind a saját maga által támasztott elvárásoknak, mind a tőle elvárt, "a közös ügyeket szolgáló" követelményeknek. Putyin azt is mondta, hogy nagyon régről, az 1990-es évek eleje óta ismeri őt.

Az emigrációban működő orosz ellenzéki portál, a Meduza azt emelte ki, hogy az orosz elnök ezt az információt korábban még soha nem hozta nyilvánosságra. A portál szerint mindmáig ismeretlen volt a Prigozsin-Putyin kapcsolat "90-es évek eleji" eredete, az elnök csütörtöki beismerése pedig ellentmond az eddigi hivatalos verzióknak és annak is, amit maga Prigozsin terjesztett. Eddig azt állították, hogy a két szentpétervári férfi a 2000-es évek elején találkozott először, amikor Putyin elnökként Jacques Chirac francia és George W. Bush amerikai elnökkel vacsorázott Szentpéterváron a Prigozsin tulajdonában lévő New Island étteremben, az államfőket pedig Prigozsin pincérként szolgálta ki.

A későbbi Wagner vezér egy interjúban azt mondta, nem kizárt, hogy Putyin meglátogatta éttermét Szentpétervár alpolgármestereként (1992 és 1994 között), de személyes ismeretségük csak azután kezdődött, hogy Putyin elnök lett. Mert, mint fogalmazott, korábban "nem volt érdeke" beszélni Putyinnal.

A Meduza emlékeztet, hogy egy korábbi oknyomozás szerint Putyin és Prigozsin már az 1990-es évek elején találkoztak. Ekkoriban Prigozsin kaszinóhálózatot üzemeltetett, és az alpolgármester Putyin volt az illetékes a kaszinók engedélyezésében. Ezt eddig meggyőzően nem tudták bizonyítani, most azonban az elnök elismerte vagy csak elszólta magát.

Prigozsin Putyin által hangsúlyosan méltatott üzleti tehetsége kétségtelen, ugyanakkor az is, hogy ezt a „tehetséget” épp az elnökkel szövődött szoros kapcsolata táplálta. Prigozsin multimilliárdos volt ugyan, de jövedelmező cégbirodalma zsíros állami szerződésekből nőtte ki magát, a szentpétervári vendéglőtől és kaszinóktól a Wagner magánhadseregig és a trollgyárig állami pénzekből kikövezett úton kapaszkodott fel.

Prigozsin nem mindig dicsekedett a Wagner-csoport vezetésével. Éppen ellenkezőleg, tagadta a hozzá fűződő közvetlen kapcsolatát mindaddig, amíg az nem vált Oroszország leglátványosabb erejévé Ukrajnában - emelte ki a Meduza. Amint arról lapunk is beszámolt, Prigozsin csupán tavaly novemberben vállalta fel nyilvánosan a zsoldoscsoportot, amikor Szentpéterváron felavatták a 23 emeletes Wagner Központot.

A The Bell újságírói szerint a Wagner zsoldoscsoport ötlete is eredetileg a védelmi minisztériumból származott. A központ tavalyi megnyitása után ide telepítették a világszerte rettegett trollgyárat, majd az inváziópárti, úgynevezett Z-bloggerek is itt leltek otthonra, mint ahogy a Cyberfront-Z mozgalom is, amely a háborúpárti kommentek közösségi médiában való közzétételét koordinálta.

A The Insider oknyomozó portál állította, kurzusokat indítottak itt, árvák és "problémás tizenévesek" számára katonai oktatásból, olyan "kiképzőket" alkalmazva, akik neonáci csoportokhoz kötődnek. Drónpilóta iskolát is működtettek.

Önmagában a trollgyár is jövedelmező volt. Az Internet Research Agency volt felelős az amerikai politikába való beavatkozásért, ami a Prigozsin elleni első nyugati szankciókhoz vezetett, és amivel tavaly már nyíltan dicsekedett a zsoldosvezér. 2019-ben a trollgyár kibővült a Patriot Media Group csoporttal, amely több tucat oldal ernyőszervezete volt. Ide tartozott az Economics Today, a Politics Today és számos kisebb, regionális, lokális portál.

A Patriot Media komolyan beszállt az Ukrajna elleni invázió népszerűsítésébe, aktív volt a közösségi médiában, már 2022 márciusában segített elindítani a Cyberfront-Z csatornát a Telegramon, amely az ukrajnai háborút kritizáló hírességek megfélemlítésére összpontosított. Prigozsin teljes trollgyárát mintegy 400 cég alkotja. Ezek több százmillió rubeles finanszírozást kaptak, hogy hamis kommentekkel árasszák el a közösségi hálózatokat, reklámot vásároljanak a népszerű hírcsatornákon, vagy hogy hamis történeteket helyezzenek el olyan mainstream kiadványokban, mint a Kommerszant című újság.

Prigozsin cégbirodalmához tartozott mindvégig a Concord vendéglátóipari vállalat, ingatlankezelő és lízingcége, filmforgalmazó cége is volt. Ám érdekeltségei túlterjedtek azon, ami nyilvánosan és hivatalosan a nevén szerepelt. Orosz oknyomozók kapcsolatba hozták a háború kitörése után is rekordnyereséget elérő élelmezési cégekkel, olyanokkal, amelyek moszkvai iskolák és kórházak ellátását biztosítják. Csak ezen a vonalon több mint 150 állami szerződést nyert el.

De az „üzleti tehetség” az egész Prigozsin családra jellemző, felesége, gyermekei is számos ingatlan, köztük szálloda tulajdonosai.

Forró ősz vár a francia elnökre.