Nézőcsúcsot, százezer látogatót várnak a nyarat záró SZIN-re, a Szegedi Ifjúsági Napokra, ami vállaltan középméretű hazai könnyűzenei fesztiválként határozza meg magát. Az időjárás várhatóan kegyeibe fogadja a most 55. alkalommal szerdán megnyílt rendezvényt.
A négy napos fesztiválon kétszáztizenöt zenekar lép fel közel tíz színpadon, és ötszázan dolgoznak azért a helyszínen, hogy minden a lehető legzökkenőmentesebb legyen. A SZIN gazdája 2003-ban lett a szegedi önkormányzat, irányítása alatt költözött a rendezvény a Tisza városi szakaszán található Partfürdőre, aminek ötletgazdája a Sziget Fesztivál akkori vezetője, Gerendai Károly volt.
A SZIN-t 1967 és 1989 között a városi KISZ szervezte, majd a rendszerváltás után egy szegedi rockklub lett a gazdája, és a fesztivál ekkor lett valódi nagy rendezvény, több tízezer látogatóval, változó helyszínekkel. Volt néhány év a hazai könnyűzenei fesztiválok történetében az 1990-es évek legelején, amikor a SZIN volt az egyetlen ilyen jellegű magyarországi rendezvény.
A fesztivál megszervezése, elsősorban pénzügyi okok miatt, kezdte meghaladni a civil szervezők erejét. Ekkor merült fel a gondolat, hogy új gazdája a helyi önkormányzat legyen. Mint a SZIN szerdai megnyitóval összekötött sajtótájékoztatóján Botka László polgármester elmondta: a kezdetekkor nem gondolta volna, mennyire jó döntés lesz a város számára fesztiválgazda szerepe.
A SZIN-re a legtöbb látogató Szegedet leszámítva a dél-alföldi régióból (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád vármegye) érkezik és a fővárosból, ám az utóbbi években egyre többen jönnek külföldről, hogy közösen búcsúztassák Szegeden a nyarat. A SZIN sikerének egyik fontos összetevője, hogy jól megtalálták a helyét a hazai könnyűzenei fesztiválok naptárában.
Korábban olyan együttesek is felléptek itt, mint a Cure, az Alpahaville és a Scooter, ám mára más irányt vett a fesztivál. Döntően hazai előadók lépnek fel, és tudatos törekvés a szervezők részéről a zenei spektrum szélesítése, hogy a harminc- és negyvenévesek is látogatói legyenek a szegedi fesztiválnak.
A fesztiválbérlet közel 49 ezer forintba kerül, diákoknak és tanároknak 35 ezerbe, ám ezek már régen elfogytak. Az első két napra 20-20 ezerért, a harmadikra 21, a utolsó napra 23 ezer forintért lehet bejutni, de a kínálat már itt sem teljes. A városra kitehető a megtelt tábla, minden szálláshelyet kiadtak. A polgármester a szegediektől türelmet és megértés kért a fesztivál négy napjára.