Bár Alberto Núnez Feijóo konzervatív ellenzéki vezetőt, a Néppárt (PP) elnökét bízta meg az új spanyol kormány megalakításával VI. Fülöp király, ám nincs reális esélye arra, hogy ő legyen a következő miniszterelnök. A Néppárt, a szélsőjobboldali Vox, valamint két kis regionális szövetségesük, a Kanári-szigeteki Koalíció és a Navarrai Népi Unió (UPN) ugyanis együttesen 172 mandátummal rendelkeznek a madridi törvényhozásban, ami a minimális többségnél néggyel kevesebb. Fejióónak más regionális pártokat kellene magához édesgetnie, de aligha jár sikerrel, mivel ezek a tömörülések elutasítanak mindenfajta együttműködést a régiók jogainak megnyirbálásáért fellépő Vox-szal.
Fülöp király kínosan ügyel arra, hogy egyik párt sem vádolhassa elfogultsággal, így salamoni döntést hozott azzal, hogy a július 23-án megrendezett parlamenti választáson a legtöbb mandátumot szerzett párt vezetőjét bízta meg a kabinet életre hívásával. A királyi ház közleményében kiemelte: a demokráciában az a "szokás", hogy a legtöbb szavazatot kapott erő jelöltjét illeti meg ez a lehetőség.
A királynak nem volt könnyű dolga, hiszen a spanyol demokráciában példátlan módon mindkét fő jelölt, tehát Fejióo és Pedro Sánchez miniszterelnök – is ajánlkozott a kormányalakításra. VI. Fülöp előtt három lehetőség állt: megbízza Feijóót a választások győzteseként; megbízza Sánchezt, mivel nagyobb esélye van a parlamenti többség létrehozására; vagy több időt ad, és új konzultációs fordulóra hívja a képviselőcsoportokat anélkül, hogy jelöltet bízna meg, ahogyan azt a Baszk Nacionalista Párt (PNV) kérte.
A király tehát a madridi Zarzuela-palotában lévő rezidenciáján a pártvezetőkkel tartott konzultációi után igen nagy nyomás alá került. Végül nem támasztott semmilyen követelményt a jelöltállítással kapcsolatban, még határidőt sem szabott meg. Legfőképpen feltehetően arra törekedett, hogy megakadályozza a rettegett "bloqueo"-t, egy hosszú politikai blokádot. Ezért született gyors döntés, röviddel az egyeztetések befejezése után, amit Francina Armengol, a képviselőház elnöke kedd este újságírók előtt jelentett be.
Pedro Sánchez hivatalban lévő kormányfő közölte, tiszteletben tartja a király döntését, de reményét fejezte ki, hogy ő szerzi majd meg a kormányzáshoz szükséges többséget. A miniszterelnök előzőleg, még a királlyal folytatott konzultáció során kifejtette, bár nem látja sok értelmét, hogy Fejióo kapjon kormányalakítási megbízást, nem ellenezne egy ilyen döntést. „A PSOE lojális marad, bármit is dönt a király" - jegyezte meg az ügyvezető kormányfő, aki már meg is kezdte a tárgyalásokat a nacionalista és függetlenségpárti regionális tömörülésekkel, hogy megnyerje támogatásukat. Sánchez ugyanis eleve Feijóo kudarcát feltételezi.
Fejióo egyébként jelezte, maga sem biztos a sikerben. Hétfőtől kívánja megkezdeni a tárgyalásokat valamennyi parlamenti frakcióval, ehhez azonban időt kért a parlament elnökétől.
A képviselőháznak most ki kell tűznie a bizalmi szavazás időpontját. Erre - Francina Armengol parlamenti elnök közlése szerint - szeptember 26-án vagy 27-én kerül sor. A voksolás első fordulójában legalább 176 igen szavazatra lenne szüksége a néppárti vezetőnek ahhoz, hogy kormányfő lehessen. A második fordulóban elegendő lenne az egyszerű többség, de ez sem érthető el több regionális párt támogatása nélkül.
Ha Feijóo jelölését elutasítják a képviselőházban, akkor minden bizonnyal rövid idő múlva Sánchez próbálkozhat. A spanyol média több esélyt ad a szocialista politikusnak a kormányképes többség elérésére. A baloldali Sumar szövetség és több kisebb regionális párt szavazatai mellett Sáncheznek a száműzetésben élő katalán szeparatista vezető, Carles Puigdemont pártjával is meg kellene állapodnia. A Junts azonban eddig függetlenségi népszavazást sürgetett, amit Sánchez valószínűleg elutasít. Ugyanakkor múlt héten Puigdemont pártja lehetővé tette Sánchez jelöltjének megválasztását a parlament élére, ami komoly esélyt jelent a szocialista politikus számára.
Ha egyetlen jelölt sem jár sikerrel, az első parlamenti szavazástól számított két hónapon belül automatikusan választásokat írnának ki.