Egyesült Államok;előválasztás;Donald Trump;Republikánus Párt;Ron DeSantis;

A gyengélkedő DeSantis abban bízhat, hogy a tévévitán jól szerepel

- Nyolc republikánus elnökjelölt-aspiráns próbál kitörni Trump árnyékából

A volt elnök mindennek tetejében igyekszik elvonni a reflektorfényt riválisairól: a tervek szerint a tévévitával egyidejűleg fog megjelenni egy videóinterjúja.

Létezik-e alternatíva a Republikánus Párton belül a demokráciaellenes összeesküvéssel vádolt, négy különböző büntetőeljárással szembenéző Donald Trump volt amerikai elnökhöz képest? - ez a fő kérdése az előválasztási kampány első tévévitájának, amelyet magyar idő szerint csütörtök hajnalban rendeznek a Wisconsin állambéli Milwaukee-ban.

A kétórás műsorában várhatóan nyolc republikánus elnökjelölt-aspiráns - hét férfi és egyetlen nő - vív verbális csatát egymással a szavazók kegyeiért és próbál kitörni a felmérésekben hatalmas előnnyel vezető Trump árnyékából. Ez komoly kihívásnak ígérkezik, mivel bár a milliárdos ugyan nem vesz részt a vitán, a házigazda Fox News tőle származó idézetek és videóbejátszások formájában szerepeltetni kívánja őt.

A volt elnök mindennek tetejében igyekszik elvonni a reflektorfényt riválisairól: a tervek szerint a tévévitával egyidejűleg fog megjelenni egy videóinterjúja, másnap pedig feladja magát Georgia államban, ahol múlt héten emeltek vádat ellene és 18 társa ellen a 2020-as elnökválasztás végeredményének megváltoztatására tett kísérlet miatt.

A tévévitára irányuló figyelem alighanem a közvélemény-kutatásokban második helyen lévő Ron DeSantis floridai kormányzóra fog összpontosulni, akinek emlékezetes teljesítményt kell nyújtania szerda este, hogy stabilizálja csökkenő támogatottságát. A kultúrharcos-imázst építő 44 éves politikus tavaly fiatal, energikus Trump-alternatívaként jelent meg, miután a félidős választásokon magabiztos fölénnyel győzött Floridában, miközben a volt elnök által protezsált republikánus jelöltek kínosan leszerepeltek. DeSantis támogatottsága az év elején még 40 százalék körül mozgott a párt szavazói körében, sőt időnként a felmérések élére tör.

Trumpnak azonban a vádemelések és az azzal összefüggésben felvett mártírszerep lendületet adtak, legnagyobb vetélytársa egyre csak veszített vonzerejéből, népszerűsége már mindössze 15 százalék körül áll. A floridai kormányzó májusban megindított jól finanszírozott kampányával egyelőre nem tudta megszólítani a republikános tábort, amiért csak magát okolhatja.

DeSantis és legtöbb prominens riválisa - Chris Christie és Asa Hutchinson kivételével - vonakodik nyíltan szembeszállni a jobboldali diskurzust domináló Trumppal - még a vádemelések kapcsán is csak a volt elnök narratíváját ismétlik, amely politikai üldöztetés áldozatának ábrázolja őt. Ezzel párhuzamosan az újraválasztásért induló 80 éves Joe Biden amerikai elnököt nevetséges, erőtlen politikusként bírálják. Ahogyan azonban a New York Times is rámutatott: ez azt sugallja a republikánus tábornak, hogy jövő novemberben még a súlyos bűncselekményekkel vádolt Trump is képes lehet legyőzi az elnököt. "Az a benyomás, hogy Biden a lehető leggyengébb jelölt, háttérbe szorította a megválaszthatóságot, mint szempontot az előválasztáson szavazók számításában" - magyarázta Josh Holmes, republikánus stratéga.

A demokrata elnök alábecsülése azonban még visszaüthet a jobboldalnak. Biden ugyan valóban népszerűtlen, de nem annyira, mint ahogyan azt a sok republikánus hiszi.

A potenciálisan betegen születő magzatok elvetetését Franciaország után Magyarországon érzik a legkevésbé aggályosnak.