Arra, hányas osztályzatot ér az ország legnagyobb teljesítmény, illetve, hogy Szent István büszke lenne-e a mai Magyarországra, már határozottabban feleltek.
Az augusztus 20-i állami ünnepségek a szokásoknak megfelelően a nemzeti lobogó felvonásával és tisztavatással kezdődtek . A ceremónián Novák Katalin köztársasági elnök mellett részt vettek kormánytagok és a honvédség vezetői, illetve több száz érdeklődő.
A Kossuth téri ünnepség végén katonai légi parádét tartott a Magyar Honvédség. „A szomszédban háború, naponta bombáznak, ezek meg itt parádéznak“ - dohogott lapunknak egy vízivárosi lakos. A negyvenes éveiben járó Olivér szerint a katonai parádé csak „hab az ízléstelenség tortáján”, „ez az egész ünnepség képmutatás, mert semmiféle egység nincs ebben a széthullott országban, de azért mi rongyrázósan elverünk tízmilliárdot, ahelyett, hogy oktatásra, vagy a kórházakra költenénk“.
A nap folyamán az egész belváros hatalmas kirakodóvásárrá változott. A „népművészet remekei“ mellett mindenhol füstölt valamilyen „autentikus“ hússütő és szinte mindenből lehetett kapni „kézművest" is.
A programok sok hazai turistát vonzottak a fővárosba, bár volt, aki nem viselte túl jól a zajos és embertömeggel telített utcákat. „Hogy tudnak maguk itt élni?“ - kérdezte a nyugdíjas Erzsébet, aki férjével és két unokájával Karcagról utazott Budapestre. Válaszolni nem tudunk, mert szirénázó fekete autós delegáció repeszt át a Deák téren - egy óra alatt már a harmadik. „Ezt a folyamatos zsivajt leszámítva, nekem tetszik, hogy olyan sok látnivaló van, és persze még ársapkásan is egy vagyont el lehet költeni“ - nézett az éppen fagyizó gyerekekre.
Az ünneplési kedvet a kormány hatásági áras pereccel, kólával és sörrel kívánta fokozni. Így fél liter alsó kategóriás sört (Borsodi) 350, fél liter kólát (Pepsi) 320-ért egy perecet pedig 300 forintért lehetett beszerezni. Aki keményebben akarta megünnepelni Szent Istvánt, pálinkát is kapott állami árgaranciával, négy centet 750 forintért (Nobilis Irsai).
„Szerintem meg kell adni a módját, hogy megünnepeljük a hazánkat, annyi hülyeségre költenek, én nem sajnálom, hogy ennyibe kerül“ - mondta az ötvenes Zoltán a tízmilliárdos költségekről. A fővárosi férfi a fiával jött el megnézni az Alkotmány utcában kiállított díszes vasúti kocsit, amellyel 1938-ban hurcolták körbe az országban a Szent Koronát. A férfi szerint a háborúk és a járványok idejét éljük, ezért fontos, hogy „életerőt és összetartást” mutassunk, ez a rendezvénysorozat pedig teljesen jó erre. Zoltán fia leginkább a tűzijátékot várja, ezért úgy tervezték a napjukat is, hogy legalább három órával a kezdés előtt elfoglalják a helyüket a Duna-parton.