gyilkosság;Bulgária;

A szerdán meggyilkolt Alekszej Petrov múltjában még sok a titok

- Botrányok sorozatával küzd Szófia

Alighogy sikerült véget vetni a Bulgáriát három éve uraló politikai válságnak, a Schengen-csatlakozásra áhítozó balkáni állam újabb kihívásokkal szembesült. Kedden került nyilvánosságra, hogy a brit rendőrség vádat emelt három, az Egyesült Királyságban letelepedett bolgár állampolgár ellen, akiket Oroszországnak való kémkedéssel vádolnak. Szerdán egy szófiai gyilkossággal folytatódott a május végén, kilenc hónapos vajúdás után megszületett rotációs alapon működő nemzeti egységkormány fejfájása.

Az igen kétes múltú, az utóbbi időben biztonságpolitikai szakértőként, egyetemi tanárként, egyben vállalkozóként számon tartott Alekszej Petrovot szerdán délelőtt a nyílt utcán lőtték agyon, amikor egy nő társaságában kilépett egy vendéglőből.

Az áldozat azonban több volt, mint egy szakértő vagy volt köztisztviselő, volt politikus. A Novinite.com bolgár portál és a bolgár közszolgálati rádió honlapja szerint 1989 előtt Petrov a kommunista állambiztonság hatodik osztályán, a "Terror" részlegnél dolgozott. A rendszerváltás után, 1991-ben lépett ki a Belügyminisztérium kötelékéből. Ekkor közös biztonságtechnikával foglalkozó céget alapított Bojko Boriszovval, a leghosszabb ideig hivatalban lévő későbbi bolgár miniszterelnökkel, akinek vezetése alatt a korrupció eluralta az országot. Boriszov pártja, a GERB a legutóbbi választást is megnyerte, de nem tudott kormányt alakítani, de a nemzeti egységkormány tagja. Petrov a sportban is kötődött Boriszovhoz, karatés csapattársak voltak. De nemcsak a későbbi miniszterelnökkel üzletelt, több biztonsági és biztosítási cégben is partner volt, 2000-re több biztosítótársaság vezetésében is részt vett.

Neve 2000 után kapcsolódott össze újra a titkosszolgálatokkal. 2008-ban egy a parlament elé került botrány során lepleződött le, amikor kiderült, hogy ő volt a szervezője az akkori belügyminiszter, Rumen Petkov és a két "Galevi" testvérként ismert alvilági figura közötti találkozónak. A miniszter lemondásra kényszerült, Petrovot pedig hivatalosan az Állami Nemzetbiztonsági Ügynökség (SANS) tanácsadójává nevezték ki.

2009-ben újabb titkos jelentés körüli botrányban merült fel a neve, Boriszov már miniszterelnökként akkor azt mondta, hogy a jelentés aktáját egy "hűséges állampolgár" - Alekszej Petrov - adta vissza. Egy évvel később Petrovot letartóztatták a belügyminisztérium hírhedt Octopus műveletének részeként. Az ügy évekig húzódott, de felmentő ítéletekkel végződött.

2011-ben indult az elnökválasztáson, ahol 1 százalék körüli támogatást szerzett. Egy ideig eltűnt a közéletből, az elmúlt években pedig már a tudományos munkában jeleskedett egyetemi tanárként, biztonságpolitikai szakértőként. Az utóbbi hónapokban gyakorta feltűnt a médiában és a rotációs nemzeti egységkormány ellen lobbizott, úgymond „rendes kormány megalakítása” mellett tört lándzsát, amire a választási eredmények alapján elméleti esély sem volt.

Korábban túlélt két merényletkísérletet is, ezúttal helyszínen és azonnal életét vesztette.

A nyomozás teljes gőzzel folyik, a bolgár határátkelőknél is több kilométeres sorok alakultak ki a kiemelt ellenőrzések miatt, de egyelőre gyanúsított sincs. A vele együtt lévő megsebesült nő, akinek kilétéről csak annyit tudni, hogy nem a felesége volt, mielőtt eszméletét vesztette volna csak annyit mondott, hogy látott egy maszkos 180 körüli férfit. A bolgár sajtóban olyan feltételezések is megfogalmazódtak, hogy vélhetően nem politikai, hanem maffiagyilkosság történt, és nem zárták ki, hogy a Galevi testvérek bosszúja áll a háttérben. Petrov sötét, zavaros múltja alapján azonban nem zárható ki semmi, az sem, hogy halála a nehezen létrejött politikai stabilitást is megingatja

Az amerikai hatóságok készek zárlat alá is helyezni azokat a termékeket, amelyek előállításánál bármelyik munkafolyamatban is felvetődik annak a gyanúja, hogy kényszermunkásokat alkalmaztak.