;

keresztényüldözés;

Öt keresztény templomon kívül több száz hívő otthonát gyújtották vagy dúlták fel az iszlamisták által felhergelt muszlim hívők Pakisztánban

- Tálibizációtól félnek a pakisztáni keresztények

Az erőszak kiújulásától tartanak a keresztény közösség tagjai a kelet-pakisztáni Dzsaranvalában, miután szerdán szentségtörésről szóló híresztelések miatt feldühödött csőcselék támadta meg otthonaikat és templomaikat. 

“Az emberek rettegnek. Hatalmas dühöt érzékelnek az önkényes igazságosztóknak felcsapott szélsőségesek részéről” - mondta el a Népszavának a helyi keresztényekkel kapcsolatban álló John Pontifex, a Szükséget Szenvedő Egyház (ACN) nemzetközi segélyszervezet brit képviseletének szóvivője. A hatóságok ugyan gyülekezési tilalmat rendeltek el és megerősítették jelenlétüket, de ez sem nyugtatja meg a dzsaranvalái híveket. “Azon tűnődnek, hogy mi következhet ezután. Nem biztosak abban, hogy a rendőrség képes megvédenie őket" - magyarázta Pontifex. Megjegyezte: az is ijesztő, hogy a szerdai támadás a jelek szerint előre eltervezett volt, erre utal, hogy egyes helyiek előzetesen figyelmeztették a keresztényeket a küszöbön álló zavargásokra.

A Dawn című pakisztáni napilap beszámolója szerint a Pandzsáb tartománybéli Dzsaranvalában egy állítólagos szentségtörés miatt tört ki az erőszakhullám. Néhány helyi elterjesztette, hogy egy keresztény testvérpár otthonánál az iszlám szent könyvének, a Koránnak meggyalázott lapjaira bukkantak. A szóbeszéd futótűzként terjedt, majd a helyzet még lobbanékonyabbá vált, miután az uszításba a Tehrík-e-Labbajk Pakisztán (TLP) nevű keményvonalas iszlamista párt is beszállt, melynek tagjai mecsetekről és más nyilvános helyekről tovább szították az indulatokat.

Több ezer fős tömeg verődött össze és gyújtotta fel - az addigra a helyszínről elmenekült - testvérpár házát. A feldühödött csőcselék ezt követően a város más részein folytatta a randalírozást. Összesen öt keresztény templomot és több száz hívő otthonát gyújtották illetve dúlták fel, valamint egy keresztény temetőt és egy kormányzati épületet is megrongáltak.

A helyi keresztény vezetők arra panaszkodtak, hogy a rendőrök tétlenül hallgatták a családok segélykiáltásait, és csak azután avatkoztak közbe, hogy a közösség tagjai már elhagyták otthonaikat. 

A hatóságok utólag azt közölték, hogy több mint száz embert vettek őrizetbe a zavargásokért.

Habár a TLP a felmérések szerint mindössze néhány százalékos támogatottságnak örvend, mégis rendszeresen hatalmas tömegeket képes mozgósítani az utcákon. Gyakran olyan, nyugati országokban történt iszlámellenes vagy annak látszó cselekedeteket felhasználva hergeli fel az embereket, mint például a svédországi Korán-égetések. Az iszlamista párt a lakosság mindössze 2 százalékát alkotó keresztény kisebbség tagjait is zaklatja.

A keresztényellenes atrocitásokat - a TLP-n kívül - szinte a teljes pakisztáni politikai elit elítélte. A hétfőn beiktatott Anvar-ul-Hak Kakar ügyvezető miniszterelnök utasítására még vizsgálat is indult a támadás körülményeinek feltárására. Sokan azonban úgy vélik Iszlámábádnak többet kéne tenni a keresztények védelmében.

“Aggodalom ad okot, hogy a pakisztáni vezetés nem elég határozott pedig a probléma általános és egyre inkább súlyosbodik” - fogalmazott a Szükséget Szenvedő Egyház segélyszervezet brit szóvivője. Pontifex szerint fokozódik a kisebbségekkel szembeni ellenséges hangulat, egyre gyakoribbak szentségtörés elleni törvénnyel való visszaélések és növekszik a szélsőséges tálib politikai pártok népszerűsége. “Egy pakisztáni püspök már a társadalom tálibizálódásáról beszélt nekem” - tette hozzá. A szóvivő rámutatott, hogy határozottabb rendőri fellépésre, minőségibb oktatásra és médiaszabályozásra lenne szükség a vallási fanatizmus visszaszorítása érdekében.

Pontifex megjegyezte: a hittestvéreikért aggódó európai keresztények azzal segíthetnek, ha lobbiznak saját kormányaiknál. Szerinte el kell érni, hogy a döntéshozók gyakoroljanak nyomást a pakisztáni hatóságokra a megtámadott keresztények védelmében, illetve azért, hogy kivizsgálják a rendőrség miért nem képes megakadályozni az ilyen atrocitásokat. Az ACN brit szóvivője szerint azt is ki kell követelni, hogy az európai hatóságok és sajtó ismerjék el, hogy Pakisztánban üldözik a keresztényeket és más kisebbségeket, ami tűrhetetlen.

A Népszava megkérdezte a Külgazdasági- és Külügyminisztérium Üldözött Keresztényeket Segítő Programokért Felelős Államtitkárságától, hogy felvették-e kapcsolatot a megtámadott keresztények érdekében a pakisztáni kormánnyal. Lapzártánkig azonban nem kaptunk választ az államtitkárságtól.

Az ukrán harctereken foglyul ejtett orosz katonák egy része nem akar többé visszamenni hazájába, vagy legalábbis késleltetné a fogolycserében való részvételét, amíg le nem jár a szerződése – állapította meg a The Economist.