Devecser;Somló;autógumi;

- Élhető vidék

Ilyenkor, nyáron idillinek tűnő vidékek mellett suhanunk el. Legszívesebben kiszállnánk az autóból, vonatból, hogy megpihenjünk az erdők hűvösében, hallgassuk a patak csobogását, virágot keressünk a kis tisztásokon.

Ha megtennénk, kellemetlen meglepetések érhetnének bennünket. Sok erdőben a tisztásokon nem vadvirágokra, hanem feltornyozott gumiabroncsokra bukkannánk. Pár évvel ezelőtt jó ötletnek tűnt a használt autógumik újrahasznosítása. Cégek is alakultak erre, Ausztriából tonnaszámra hozták be a határhoz közeli vidékekre a hasznosítható gumihulladékot. Aztán mégsem jött össze az üzlet, a cégek megszűntek, a hulladék meg maradt az erdő sűrűjében, tisztáson, patak partján, ahova annak idején lerakták.

Márpedig a gumiabroncsok nemcsak szennyező anyagokat tartalmaznak, hanem gyúlékonyak is. Ezt tapasztalhatták meg a Vas megyei település, Boba lakói, amikor 2013-ban a falu határában két hektárnyi területen égett a hulladék. Hasonló katasztrófától félnek a zalai Zajdán, ahol egy volt laktanya épületében halmoztak fel óriási mennyiségű gumit.

Aztán itt van a Veszprém megyei Devecser, amelynek lakói 2010-ben az ország legnagyobb ipari katasztrófáját szenvedték végig. A kiömlő vörösiszap elárasztotta a város mélyebben fekvő területeit, valamint a közeli Kolontárt és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa emberéleteket is követelt, sokan vesztették el otthonukat, ingóságaikat, és a tájsebek is nehezen gyógyulnak.

A környezet veszélyeztetése azonban folytatódik. A 2010-es évek közepén az önkormányzat engedélyével a határban rengeteg autógumit és egyéb hulladékot halmozott fel az Oktogon Rubber & Tyre Kft. A feldolgozás viszont váratott magára. Közben az önkormányzat visszavonta a cég tárolási engedélyét, sőt pert is indított ellenük. A gumik jó részét el is szállították, de rengeteg maradt még. Az önkormányzat tehetetlen, a tettes kámforrá vált, mivel a céget közben felszámolták.

Devecser esetében különösen nagy a környezetszennyezés veszélye, hiszen ez a város, ahogy honlapjukon hirdetik, „a Somló fővárosa”, Magyarország legkisebb, de méltán híres borvidékének tőszomszédságában fekszik.

Félő, hogy a devecseri környezetszennyezés átterjed a közeli Somlóra is, veszélyeztetve ezzel a vulkanikus tanúhegy szőlőtermését és több évszázados borkultúráját.

Mikszáth regényében Noszty Feri és barátai a pápai Griff Szállóból indulnak a somlói szüretre, azért, hogy megcsodálják azt a szőlőültetvényt, amelyet még a filoxéra sem tudott kipusztítani. A hegyen megmaradt az ősi magyar szőlőfajta, a juhfark. Az utóbbi időben jelentős és igényes borturizmus és -kereskedelem épült a helyi fehérborokra, a rizlingre, a hárslevelűre, a furmintra, és természetesen a különösen zamatos juhfarkra.

A trükkös felelőtlenséggel az erdőben hagyott több ezer tonna autógumi ezt a kivételesen szép és eddig megóvott környezetet veszélyezteti, és sok ember megélhetését is. Nem kéne hagyni, hogy a filoxéravészt túlélt somlai szőlőültetvényeket és a rájuk épült kultúrát névtelenségben maradó környezetrombolók tegyék végleg tönkre.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.