;

tulajdonos;termelés;leállás;Dunaferr;

- Termelési stopra utasított a leendő tulajdonos, három hónapra leáll a Dunai Vasmű

Októberig nem folyik érdemi termelés az üzemben, mindössze melegen tartják a kohót és a kokszolót, vagyis azokat az üzemrészeket, amelyek leállás esetén nem lennének újraindíthatók. A jövő újra bizonytalanná vált, az Orbán-kormány mindezért a sajtót okolja.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium szerint a Dunaferr Zrt.-ről napokban közölt hírek veszélybe sodorják a dunaújvárosi cég és az ott dolgozó több ezer ember jövőjét. A tárca – bár nem mondja ki – érezhetően azokra a hírekre reagál, amelyek szerint a felszámolás alatt álló vasmű leendő tulajdonosa, az indiai Liberty Steel Group arra adott utasítást, hogy állítsák le a Dunaferrben a termelést.

A minisztérium csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy a megjelent hírek félrevezetőek, ugyanis a Liberty jelenleg még nem gyakorol tulajdonosi jogokat a magyar vállalat felett. A közlemény hangsúlyozza: a nyílt és transzparens felszámolási eljárás keretében a Liberty Steel adott be érvényes és nyertes pályázatot. Az értékesítés fontos mérföldkő, azonban a munka neheze csak most kezdődött el. A továbbiakban azt írják, hogy „a médiában megjelent hírek - miszerint a Liberty Steel Group utasítást adott a Dunaferr valamely működését érintő kérdésében - félrevezetőek, hiszen a Liberty Steel Group jelenleg még nem gyakorol tulajdonosi jogokat a magyar vállalat felett. Az értékesítés folyamata nem zárult le teljesen, mivel az Európai Unió fúzió kontrollja jelenleg is zajlik, és csak annak befejezését követően kerülnek átadásra a tulajdonosi jogok. Az eljárás végéig a felszámoló biztos gyakorolja a tulajdonosi jogokat és hozza meg a céget érintő stratégiai döntéseket. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium szerint a megjelent cikkek az értékesítés sikeres lezárását kockáztatják, egyúttal a hátráltatják a cég sikeres megmentését. A Dunaferr kapcsán hozott operatív, átmeneti döntések nem befolyásolják a cég hosszú távú működését és jövőképét.”

Információnk szerint viszont cseppet sem perspektivikus a Dunai Vasmű jövője. Lapunkhoz is eljutott egy írásos feljegyzés, ami arról szól, hogy a vasmű érdekképviselete és üzemi tanácsa megbeszélést kezdeményezett a munkáltatóval, jelesül Fazekas Attila felszámolóval és Cseh Ferenc vezérigazgatóval. A megbeszélés témája a termelés leállítása volt. A találkozón a vezérigazgató elmondta: a Liberty levélben javasolta, hogy a kedvezőtlen acélpiaci helyzet miatt a vasmű a termelést minimalizálja, időszakosan és részlegesen állítsa le. Ennek értelmében elkezdik a nagyolvasztó tervezett leállítását, pénteken az acélmű is leáll, a kokszoló pedig a jövő héttől – kapacitását csak részben kihasználva – depóra termel. A meleghengermű – várhatóan - szombaton fejezi be a munkát, a hideghengermű pedig a jövő héten. A megbeszélésről készült feljegyzés alapján a leállás tervezett időtartama három hónap.

Az előbbi információkat megismerő érdekvédők azt kérték a felszámolótól, hogy a leendő tulajdonos vezetőjét kérjen tájékoztatást a leállást követő tervekről és a vasmű további működéséről. A munkáltató – a feljegyzés alapján - erre annyit felelt, hogy a júliusi munkabéreket kifizeti.

A jelek szerint tehát egyértelmű, hogy nem a média okoz bizonytalanságokat a Dunaferr jövőjét illetően. Ezt erősítette meg Pintér Tamás, Dunaújváros jobbikos polgármestere is. Őt is arról tájékoztatták, hogy októberig nem folyik érdemi termelés az üzemben, mindössze annyi történik, hogy melegen tartják a kohót és a kokszolót, vagyis azokat az üzemrészeket, amelyek leállás esetén nem lennének újraindíthatók. A polgármester úgy látja, hogy bár hivatalosan nem a Liberty vezeti a céget, hisz papíron mindenért a felszámoló felel, ám valójában a leendő tulajdonos irányít, hisz a felszámoló az ő utasításait hajtja végre, s ehhez a GM is asszisztál.

A polgármester hangsúlyozza, hogy a Liberty azzal lett megnyerő az Orbán-kormány számára, hogy az elmúlt fél évben bérmunkát biztosított a Dunaferrnek, idehozta, feldolgoztatta majd értékesítette nyersanyagot. Mindez nem került neki szinte semmibe, hiszen a dolgozók bérét a kabinet állta, az energiaköltségek meg a felszámolásra ítélt cég adósságát növelték. Pintér Tamás tudomása szerint a Liberty már több országban is hasonló stratégiával szerzett meg és épített le acélipari cégeket.

Legutóbb Írországban, ott is a kormánytól várt bértámogatást, aztán, hogy nem kapta meg, egyből elbocsátott 3500 embert 

– mondta a vasműért aggódó polgármester.

Mindamellett az is tény, hogy a Dunaferr az előző tulajdonos tevékenysége okán halmozott fel hozzávetőleg 500 milliárd forint, törleszthetetlen tartozást, és sodródott így a felszámolásba. Sokak szerint a cég mélyrepülésében súlyos felelőssége van a kormánynak, mivel évek óta tudható volt, hogy a vasmű orosz és ukrán részvényesekből álló tulajdonosi háttere áttekinthetetlen. Az illetékes hatóságok azonban nem léptek közbe, noha abból is látható volt a baj, hogy a cég évek óta nem adott le pénzügyi mérleget és köztartozásai meghaladták a százmilliárdot.

Nem ment nagyon messze Monte Carlótól.