;

Dunaferr;vasmű;

- Csütörtöktől leállítja a nagyolvasztóját a Dunaferr

A döntés legalább ezer ember munkájára lehet hatással.

Leállítja a nagyolvasztóját a Dunaferr – erről elsőként az argusmedia.com számolt be, a hírt pedig több forrás is megerősítette a hvg.hu-nak. A portál úgy tudja, kedd reggel volt egy gyárvezetői értekezlet, ahol váratlanul bejelentették, hogy csütörtöktől határozatlan időre leállítják a Dunaferr acélmű folyékony fázisát.

A nagyolvasztó leállása számos területet érint a cég működésében, és a hvg.hu forrásai szerint legalább ezer ember munkájára van hatással. A leállást információik szerint az acélművet nemrég megvásároló Liberty Steel azzal indokolta, hogy

a mostani világpiaci árak mellett nem lehet jelenleg nyereségesen végezni a gyártást.

Ez annyiban igaz, hogy az árak jelentősen esnek: míg áprilisban még 850 euró felett volt egy tonna melegen hengerelt tekercs ára, addigra ez augusztus elejére 634 euróra esett. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az ukrajnai háború miatt két nagy szereplő, Ukrajna és Oroszország is kiesett a vevők közül, ahogy Kína is igyekszik egyre inkább saját maga megoldani az acélgyártását, ami ugyancsak nehezíti az értékesítés lehetőségét.

A nagyolvasztóban állítják elő a nyersvasat, ami onnan átkerül az acélműbe, ahol hulladékvas és ötvözőanyag hozzáadásával lesz belőle acél, ezt az öntőműbe buga formába öntik, ami lényegében egy félkész termék, egy nyersacél tömb. Ezeket a bugákat viszik át a meleghengerműbe, ahol melegen hengertekercset készítenek belőle. Ezt vagy ebben a formában értékesítik, vagy feldolgozzák a hideg hengerműben és hidegen hengerelt tekercs lesz belőle. Ezt is értékesíthetik, vagy feldolgozzák a Dunaferr más feldolgozóműveiben.

A duol.hu korábbi híradása szerint a Dunaferr 100 ezer tonna bugát hoz a romániai Liberty Galati gyárából: az első szállítmány már el is indult, és elvileg augusztus 13-án érkezik meg Dunaújvárosba. Ez a portál forrásai szerint leginkább csak tűzoltásra elég. A Dunaferr kapacitása a meleghengerműben kétmillió tonna évente, ehhez képest a 100 ezer tonna buga kevesebb mint egy havi termelésnek felel meg. Ráadásul az sem megoldás, hogy mostantól folyamatosan Galatiból szállítják a bugát, mivel az ottani gyár kapacitása mindössze 500-600 ezer tonna évente – már ha teljes gőzzel megy a termelés.

A portál szerint egyelőre inkább csak a bizonytalanság nő, ami azt a veszélyt is magába rejtheti, hogy sok munkás felmond és inkább máshol néz állás után. „Harminc kilométeres körzetben több olyan cég is van, amely jobb béreket kínál a fiatal munkásoknak. Ha marad a bizonytalanság, akkor félő, hogy sokan inkább váltanak és a biztosabb, jobban fizető állást választják”

„Harminc kilométeres körzetben több olyan cég is van, amely jobb béreket kínál a fiatal munkásoknak. Ha marad a bizonytalanság, akkor félő, hogy sokan inkább váltanak és a biztosabb, jobban fizető állást választják”

– fogalmazott az egyik forrásuk.

A várt 2-3 százalékkal szemben csak 0,9 százalékkal csökkentek az élelmiszerárak júliusban, és augusztusban sem várható nagy zuhanás.