;

merénylet;drogkartell;elnökjelölt;Ecuador;

- A lelőtt ecuadori elnökjelölt a merénylet előtti napokban arról beszélt, hogy halálos fenyegetéseket kapott

Fernando Villavicencio azt mondta, a rettegett mexikói Sinaloa drogkartellel szövetséges ecuadori bűnbanda, a Los Choneros bebörtönzött vezetője, „Fito” azaz José Adolfo Macías meg akarta félemlíteni, hogy ne emlegesse többet a nevét.

„Eljött a bátrak ideje” – ez volt a kampányszlogenje az ecuadori elnökségre pályázó Fernando Villavicenciónak, akit 11 nappal a választás előtt lőttek fejbe a nyílt utcán. A szókimondásáról ismert, 59 éves korrupció elleni harcost nem sorolták az esélyes elnökjelöltek közé, de a gyilkosság mégis sokkolta a közvéleményt a Dél-Amerikában sokáig a béke szigetének számító országban, ahol az utóbbi időben a drogkartellek térnyerése és egymással való viaskodása következtében egyre jobban elharapózott az erőszak.

A tényfeltáró újságíróból kongresszusi képviselővé avanzsált Villavicencio a bűnbandák elleni fellépésre építette kampányát. A merénylet előtti napokban azt nyilatkozta, hogy több halálos fenyegetést is kapott. Állítása szerint

a rettegett mexikói Sinaloa drogkartellel szövetséges ecuadori bűnbanda, a Los Choneros bebörtönzött vezetője, „Fito” azaz José Adolfo Macías meg akarta félemlíteni, hogy ne emlegesse többet a nevét.

A politikus azonban nem kívánt engedelmeskedni. „Nem félek tőlük” – közölte az elnökjelölt.

Szerda délután az ecuadori fővárosban, Quitóban tartott kampánygyűlésről távozóban egy fegyveres odalépett Villavicencióhoz és három golyót eresztett belé, amikor a testőrei kíséretében szállt volna be kocsijába. A politikus a helyszínen szörnyethalt, a lövöldözésben mások is megsérültek.

A biztonsági erők végül lelőtték a feltételezett támadót, majd később rajtaütések során hat gyanúsítottat őrizetbe vettek. Az ecuadori rendőrség később közölte, hogy az elfogottak mind kolumbiaiak. Korábban Juan Zapata belügyminiszter csakannyit mondott, a gyanúsítottak külföldiek, akik „szervezett bűnözői csoporthoz tartoznak.

A hivatalban lévő államfő, Guillermo Lasso a merényletet követően szükségállapotot rendelt el, majd egy éjfél utáni tévébeszédében nyugtatta a kedélyeket. Kabinetjének és a választási bizottság tagjainak gyűrűjében közölte, hogy a választásokat megtartják az előre tervezett időpontban, jövő vasárnap, de a szavazóköröket katonák fogják őrizni.

„Egyetértünk abban, hogy egy hazafi és egy harcos elvesztése miatt nem szabad felfüggeszteni a választásokat, hanem éppen ellenkezőleg, meg kell tartani őket, és meg kell erősíteni a demokráciát”

– jelentette ki az államfő, aki nem indul újra a mandátumáért. Lasso háromnapos nemzeti gyászt rendelt el és megígérte, hogy a törvény teljes erejével fognak lesújtani a szervezett bűnözésre.

A közvélemény-kutatásokat vezető Luisa González felfüggesztette kampányát és részvétet fejezte ki a gyászoló családnak. „Ez az aljas tett nem marad büntetlenül!” – ígérte a győzelemre legesélyesebb elnökjelölt.

A brit sajtó húsz emberről állította, hogy nem volt hajlandó betenni a lábát a lakóhajóra, míg a bevándorlásért felelős államminiszter szerint azóta többen gondolták meg magukat.