;

árvíz;katasztrófa;biztosítás;vihar;viharkárok;

A biztosítóknál az elöntés, beömlés, árvíz okozta károk miatt tettek a legtöbben bejelentést

- Rekordkárok országszerte

Vízzel elárasztott házak, az áramszünetben leolvadt hűtőszekrények és tönkrement háztartási gépek – óriási kárigényekkel bombázzák a napokban a biztosítókat az emberek. 

Lassan közhelyként pufogtatjuk, hogy egy-egy nagyobb esőzés után rekordok dőlnek meg, de sajnos megint ez a helyzet. Olyan típusú vízkárok keletkeztek, amilyenekre eddig nem nagyon volt példa – nyilatkozta lapunknak a hétvégi viharok kapcsán Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. kommunikációs igazgatója.  Mint elmondta: az elöntés, beömlés, árvíz okozta károk vezetnek a bejelentéseknél, és komoly tanulsága a mostani viharnak, hogy egyre nagyobb a víz nyomása. Jó eséllyel ismét meg fog dőlni a kifizetési rekord, nagyságrendileg összesen 10 milliárdos kárösszegre számítanak a biztosítók.

A szakember jelezte: új típusú károk is megjelentek. A tulajdonukat ért károk miatt ugyanis nagyon sokan nem tudták megkezdeni a nyári szabadságukat, és nem tudtak elutazni a korábban befizetett külföldi nyaralásukra. Ez több százezer forint, sőt egy család esetében akár milliós tétel is lehet. A lakásbiztosítás erre értelemszerűen nem nyújt fedezetet, de az utasbiztosítás sem. Ha valaki rendelkezik útlemondási biztosítással, csak akkor számíthat arra, hogy megtérül az ilyen típusú kára – hívta fel a figyelmet a biztosítási szakember.

Magyarországon az ingatlanállomány több mint 85 százaléka rendelkezik biztosítással, ezzel élen járunk Európa-szerte. Azonban sajnos abban is vezetünk, hogy ezek a legelrögedettebb szerződések, azaz nagyon jellemző az alulbiztosítottság hazánkban (vagyis az, hogy az adott ingatlan nem az aktuális piaci értékének megfelelő összegre van biztosítva). Mivel az ilyen extrém helyzetek nagy nyilvánosságot kapnak, ilyenkor sokan átnézik szerződésüket, megemelik a biztosítási összegeket, mert rádöbbennek, ez mennyire fontos. Németh Péter arról is beszélt: a biztosítói szakma már régóta szorgalmazza a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás mintájára egy kötelező ingatlanbiztosítási rendszer kialakítását is. Nem jó üzenet ugyanis, hogy aki nem rendelkezik biztosítással, annak az állam vagy az önkormányzat, esetleg magánszemélyek adományaiból építik újjá a házát. Joggal kérdezhetik akkor a felelősen gondolkodó emberek, akik rendszeresen fizetik a biztosítási díjat, hogy ők miért tegyék ezt – vetette fel.

Egy hétvége alatt egyhavi csapadékmennyiség hullott le az ország nagy részén; nem nagyon van olyan magyar család, akit ne érintett volna valamilyen szinten a hétvégi ítéletidő – mondta el Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azon a sajtótájékoztatón, amelyen a védekezésben, kárelhárításban részt vevő szervezetek ismertették az aktuális helyzetet. Közölte: a költségvetésben 2,6 milliárd forintos vis maior keret áll rendelkezésre, amelyre az önkormányzatok a káreseménytől számított hét napon belül tudják benyújtani az igényeiket.

Góra Zoltán, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója ismertette: az elmúlt hétvégén a katasztrófavédelemhez 7595 bejelentés érkezett, 5491 igényelt beavatkozást. A munka jelentős részét fakidőlések, épületrongálódások és vízbetörések adták: 32 településen 271 épület károsodott. Ezek közül négy ingatlan lakhatatlanná vált, 11 embert kellett kitelepíteni. A vihar miatt 77 426 fogyasztási helyen volt különböző mértékű áramkimaradás, ezeket az áramszolgáltatókkal közösen maradéktalanul felszámolták. Kuczik János rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes arról tájékoztatott, hogy a 112-es segélyhívóra szombaton a szokásos hívásszám mintegy kétszerese, 23 ezer segélykérés érkezett, amelyek közül 12 ezer volt valós.

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója azt közölte: a Dráván és a Murán tartósak a tetőzések, és a szakemberek arra számítanak, hogy a tetőzés csütörtök éjjel hagyja el Magyarországot Drávaszabolcs után. Több napig még magas vízállásra kell azonban számítani mindkét folyón. Emiatt 50 ezer homokzsákkal megerősítették a védvonalakat, a zsilipeket lezárták, és őrszolgálat figyeli a folyókat.

Mivel a mosómedve invazív faj, akár a hazai őshonos állatfajokra is veszélyt jelenthetnek.