;

Oroszország;Ukrajna;háború;tanker;

Ukrajna címerét szerelték fel a 62 méter magas kijevi Haza emlékmű pajzsára. A volt Szovjetunió címerét váltotta fel

- Tengernyi gondja van Oroszországnak, a tanker elleni ukrán támadás kínos a Kremlre nézve

Nem sikerült a megtorlás az oroszoknak egy nappal azt követően, hogy egy ukrán drón megrongált egy orosz olajszállító tankert a Kercsi-szorosban. 

Szombat este és vasárnap reggel között az oroszok több hullámban összesen 70 lövedékkel támadták Ukrajnát. Ám a légvédelem jól állta a sarat, 13 darab X-101/X-555 és 17 Kalibr típusú cirkálórakétát, továbbá 27 iráni drónt semmisített meg. Mindez azt jelzi, hogy az egyre látványosabb ukrán támadásokra az oroszok egyre kevésbé tudnak válaszolni.

Mint azonban Volodimir Zelenszkij elnök beszámolt róla, a kelet-ukrajnai Harkivi területen lévő Kupjanszkban egy vérátömlesztő központot bombáztak az oroszok. Halottakról és sebesültekről is érkeztek jelentések.

Szombaton kora reggel egy ukrán haditengerészeti drón csapást mért egy orosz olajszállító tartályhajóra a Kercsi-szoros vizein, amely a délkelet-ukrajnai megszállt Krím félszigetet köti össze orosz területtel. A célpont a SIG tartályhajó volt - közölte az orosz Tengeri és Folyami Közlekedési Ügynökség. Ez a második támadás 24 órán belül a Fekete-tengeren, amelyet pilóta nélküli tengeri úszó drónnal hajtottak végre orosz zászló alatt közlekedő hajók ellen.

Az Oroszországban SIG néven bejegyzett és Szentpéterváron kikötött tankhajó ellen amerikai szankciók vannak érvényben a szíriai rezsimmel folytatott kereskedelme miatt. Az orosz tengeri ügynökség közlése szerint a tanker jobb oldalán szenvedett sérüléseket. Emberi áldozatokról ugyanakkor nem érkezett jelentés.

A közösségi médiában közzétett képek, amelyeket magáról a drónról küldtek a becsapódás pillanatáig, a pénteken végrehajtott művelethez hasonló akciót mutatnak. Akkor Novorosszijszk, az egyik legfontosabb orosz export- és nyersolaj-szállítási csomópont közelében találta el egy 450 kilogrammnyi TNT-vel megrakott tengeri drón az Olenegorszkij Gornyak nevű orosz haditengerészeti hajót. Moszkva csak arról számolt be, hogy visszaverte a támadást, de a hajóról készült videókon és fényképeken jól lehetett látni a hajó egyik oldalának sérülését, s műholdfelvételek is megerősítették a károkat..

Kijev szombaton bejelentette, hogy az orosz fekete-tengeri kikötőket katonai veszélyzónává nyilvánították, megtiltva a polgári hajók kikötését. Az érintett kikötők: Anapa, Novorosszijszk, Gelendzsik, Tuapsze, Szocsi és Taman.

Moszkva arra figyelmeztetett, hogy megbünteti Ukrajnát a civil tartályhajó elleni támadásért, amelyet "terrorcselekménynek" nevezett, és amely "nagyszabású környezeti katasztrófává" válhat. "A kijevi rezsim, nem találva elítélést a nyugati országok és a nemzetközi szervezetek részéről, aktívan alkalmazza az új terrorista módszereket, ezúttal a Fekete-tenger vizein" – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő.

Az ukrán biztonsági szolgálat (SBU) azzal indokolta az orosz hajók elleni dróntámadásokat, hogy azok "ukrán vizeken" történtek, és hogy azok "törvényesek". "Ezek teljesen logikus és hatékony akciók" - mondta Vaszil Maljuk, az SBU vezetője a Telegramon. A Reuters által idézett ukrán hírszerzési forrás szerint a tanker elleni támadás az SBU és az ukrán haditengerészet közös művelete volt. A BBC tucatnyi ilyen támadást számolt össze az orosz haditengerészet ellen.

Ttárgyaltak a háborúról

Zárónyilatkozat elfogadása nélkül ért véget Szaúd-Arábiában az a 40 ország részvételével tartott kétnapos találkozó, amelyen az ukrajnai orosz agressziós háború befejezéséről tárgyaltak. Igaz, a júniusi, hasonló koppenhágai találkozón sem hoztak nyilvánosságra közös dokumentumot, másrészt a zártkörű tárgyalásokon résztvevő államok kiálltak Ukrajna területi szuverenitása mellett. Ahogy a rijádi vezetés fogalmazott, a megbeszélések célja vélemények és nézetek cseréje volt az ukrajnai háború megoldásának módjáról.

Komoly feltűnést keltett, hogy az eseményre Kína különmegbízottja, Li Hui is elutazott. A háborút 17 hónappal ezelőtt kirobbantó Oroszországot viszont nem hívták meg. A tárgyalások Volodimir Zelenszkij ukrán elnök békeformulájának végrehajtásáról szóltak. Ennek egyik fontos eleme az orosz csapatoknak Ukrajna egész területéről való kivonása. 

A volt orosz elnök most éppen nem fenyegetett meg atomcsapással senkit sem, ám nem hazudtolta meg önmagát.