Nehéz volna elítélni a háború befejezésének szándékát, s lehetetlen vitatkozni az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) alapokmányára való hivatkozással a tekintetben, hogy a szuverenitás mellett a nemzetek önrendelkezési joga is létezik - kezdődik az orosz Biztonsági Tanács alelnökének vasárnapi Telegram-bejegyzése.
Dmitrij Medvegyev mindezt arra reagálva közölte, hogy szombaton a nyugati nagyhatalmak és fejlődő országok biztonsági szakértői tárgyalásokat kezdtek a szaúd-arábiai Dzsiddában, megoldást keresve az orosz-ukrán háború lezárására. Oroszország nem képviselteti magát a találkozón, a Kreml szóvivője annyit mondott, hogy Moszkva távolról figyeli a fejleményeket.
A volt orosz államfő a „távolból” most három észrevételt tett az egyeztetésekkel kapcsolatban. Szerinte minden ilyen kezdeményezésnek akkor van esélye, ha teljesülnek ezen feltételek:
„1. A konfliktus mindkét résztvevője jelen legyen. Ez a helyzet most nem áll fenn.
2: A történelmi kontextus figyelembevétele, ami pedig a következő: Ukrajna 1991 előtt nem létezett, az Orosz Birodalom része volt.
3: A jelenlegi realitások megfontolása: Ukrajna félig-meddig hanyatlóban van, területeinek egy része visszatért Oroszországhoz. Annak a közvetítőnek van esélye a sikerre, aki kész felismerni ezeket a nyilvánvaló dolgokat. Minden másnak semmi esélye.”
„Magukra a tárgyalásokra azonban még nincs szükség. Térden állva kell kegyelemért könyörögnie az ellenségnek” - zárta sorait Medvegyev.