Rajta kívül egyetlen volt amerikai elnökkel szemben sem emeltek vádat, Donald Trump, a republikánus elnökjelöltségért folytatott verseny vélelmezett éllovasa viszont már jól ismeri az ezzel járó procedúrát. Négy hónapon belül immár harmadszor indult büntetőjárás ellene, csütörtökön pedig formálisan is vád alá helyezték a milliárdost az általa elveszített 2020-as elnökválasztás végeredményének megmásítására irányuló összeesküvésért.
A demokratikus hatalomátmenet megakadályozására tett kísérlet az eddigi legsúlyosabb bűncselekmény, amivel Trumpot megvádolták, ám ez eddig sem népszerűségét, sem párton belüli pozícióját nem ingatta meg. Sőt, előző két ügyéből kiindulva várhatóan csak tovább erősíti helyzetét. Az egykori elnök ugyanis sikerrel szuggerálta bele a republikánus táborba, hogy politikai üldöztetés áldozata, büntetőeljárásaival pedig dominálja az étert, elvonva a figyelmet vergődő republikánus riválisairól. “MÉG EGY VÁDEMELÉS KELLENE, HOGY BIZTOS LEGYEN A MEGVÁLASZTÁSOM” - írta dacosan, csupa nagybetűvel a Truth Social nevű közösségi oldalára.
Trump bírósági meghallgatására a washingtoni kerületi törvényszéken került sor, ahol korábban több száz híve is megfordult vádlottként, akiket a milliárdos választási csalásokról szóló hazugságaival szított a 2021. január 6-i Capitolium elleni támadásban, kvázi puccskísérletben való részvételre - jelentős részüket már el is ítélték.
A volt elnök csütörtökön mind a négy vádpontban ártatlannak vallotta magát. A bíróságon türelmetlenül, de visszafogottan viselkedett. Hazafelé a reptéren rövid nyilatkozatban dühöngött az elszámoltatására irányuló bűnvádi eljárás miatt, és azt mondta, hogy ez egy szomorú nap az Egyesült Államok számára. Az esőbe hajló borús időben sajnálkozva beszélt Washingtonról is, mondván azon keresztülutazva a “mocskot, a romlást, a romos épületeket és falakat, meg graffitiket” látott. Ezúttal viszont nem tartott esti gyűlést, ahol hosszasan taglalta volna sérelmeit, ami arra utal, hogy a 77 éves Trump kezd fáradni. Pedig az ellene indult büntetőeljárások csak most kezdődnek, a perek igazán jövőre, az előválasztás közepette fogják sok idejét és energiáját lekötni.
A republikánus elnökjelölt-aspiránsok abban bízhatnak, hogy Trump előbb-utóbb kifullad. A riválisok zöme ezért nem ugyanazt az igazságszolgáltatás pártatlanságát megkérdőjelező narratívát hangoztatják a vádemelések kapcsán, nehogy elvágják magukat a milliárdos szimpatizánsainál.
A republikánus szavazók mindössze néhány százalékának támogatását élvező Mike Pence volt alelnök viszont szembemegy a fősodorral, már csak személyes érintettsége miatt is. Elvégre a január 6-i puccskísérlet idején a főnöke által felhergelt csőcselék őt akarta felakasztani, miután nem akart visszaélni a választás végeredményének hitelesítésében betöltött ceremoniális szerepével. Pence, aki a mostani ügy koronatanúja lehet, a minap a jobboldali Fox News-on beszélt arról, hogy a volt elnök és “elmebeteg ügyvédeinek garmadája” nem csupán a hitelesítés elhalasztását várták volna tőle, hanem a választás végeredményének megsemmisítését.