Imádjuk Orbán Viktort! - mondta egy nyugdíjas hölgy egy riporter kérdésére, hogy miért látogattak el Tusnádfürdőre. De hallottam már csalódott véleményeket is, kritikus, habár nem ellenzéki megfogalmazásokat.
- Láttad a Viktort Tusványon? - kérdezte egy vásárló a boltban barátnőjétől.
- Jaj, ne is kérdezd, Jánossal nagyon kiakadtunk az egészen, mindenről beszélt, csak a 13. havi nyugdíjról nem, pedig pont az érdekel, hogy mikor jön. A többi dologhoz nem értünk. És te?
- Én csak hallgattam a másik szobából, ami áthallatszott, de a fiam nézte. Azt mondta, hogy szó sem volt a nyugdíjakról, de szerinte az nem is ide való.
- Hát hova való? A megélhetésünkről van szó!
Én sem tudom pontosan, mit mondott és mit nem Orbán Tusványoson - éppen John Lukacs könyvét olvasom Hitlerről. Ellenezném, ha bárki egyenlőségjelet tenne a két politikus közé, de az érzelmeken alapuló kormányzás és a propaganda dominanciája - hazudozás, felelősség hárítás, bűnbakképzés - bizony sok hasonlóságot mutat. Hála a megváltozott időknek, a gyakorlat eltérő.
Azt már a trafikban mesélte egy férfi, hogy a fia mennyire élvezte a tusnádfürdői utat, és nem csak a programokat.
"Tibi a kapcsolatteremtésért ment, minél több fideszes politikussal akart találkozni. Jövőre befejezi az egyetemet, tervezgeti a karrierjét."
De persze semmi kétségem, hogy a jelenlévők zöme a nyitó mondatomban szereplő nőhöz hasonló okból ment el oda.
A demokráciát azonban nem ezért találták ki. A korábbi évszázadokban korlátozva volt a szavazati jog, hosszú időn át a nők nem is voksolhattak. Ma is meg van szabva, hogy csak egy bizonyos koron felül lehet szavazni, ami teljesen érthető. Azt is helyes döntésnek tartom, hogy az USA-ban 1951-ben törvénybe iktatták: egy elnök csak kétszer töltheti be ezt a pozíciót. Korrekt döntés minden "fék és ellensúly" beiktatása. Az izraeli miniszterelnök épp most akarja ezeket kiiktatni, és helyettük autokráciát készül bevezetni. (Aligha azon az alapon, hogy "vox populi: vox dei", azaz a nép szava Isten szava.) Nálunk most úgy fest, hogy Orbán szeretne Magyarország leghosszabb időre megválasztott miniszterelnöke lenni.
- Az a reményünk, hogy megvéd - válaszolta egy másik hölgy a már idézett, a 444 riporterei által készített interjúban, hogy miért is szereti Orbánt. Nem véletlen: az állami média minden válságot részletesen ismertet, azt sugallja, hogy csak itthon minden pöpec, vagy ha mégsem, az csakis Soros, Brüsszel és az ellenzék ármánykodása miatt van.
Naponta látjuk, hogy Orbán és tábora már szektaként működik. Kész szerencse, hogy hazánk nem komoly tényező a globális politikában és gazdaságban.