Sikeresen evakuáltak egy magyar állampolgárt Nigerből – közölte Szijjártó Péter külügyminiszter szerda reggel a Facebook-oldalán. A tárcavezető minderről azért most számolt be, mert – mint írta – most ért véget az információs zárlat.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy
az olasz hadsereg vezetésével megvalósult nemzetközi akcióban csaknem száz embert evakuáltak Niameyből, és sikerült elérni, hogy a magyar állampolgár is feljusson a gépre. Az evakuációs művelet az elmúlt órákban ért véget.
„Ennek első lépéseként az olasz nagykövetségen gyűlt össze valamennyi személy, majd az étkezést és a szükséges adategyeztetést követően elérték a repteret, ahonnan ma hajnalban felszállt az olasz katonai különgép. A kimenekítés magyar relációját a tripoli és a római nagykövetségünk koordinálta, folyamatosan tartva a kapcsolatot a francia és az olasz hatóságokkal, illetve az EU akkreditált kollégáival” – közölte a külügyminiszter.
Az evakuációs gép rendben landolt Rómában. További magyar állampolgárról a külügynek egyelőre nincs tudomása, de a tripoli nagykövetség folyamatosan nyomon követi a helyzetet, és a Konzuli Szolgálat is a nap 24 órájában rendelkezésre áll – tette hozzá Szijjártó Péter.
Kedden a Népszava is megírta, hogy az olasz, a spanyol és a német kormány is jelezte, biztosítja állampolgárai Nigerből való hazaszállítását.
A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (Ecowas) vasárnap rendkívüli csúcstalálkozón követelte, hogy Mohamed Bazoumot egy héten belül helyezzék vissza a posztjára, különben a szervezet „minden intézkedést” megtesz az alkotmányos rend helyreállítása érdekében. „Ezek az intézkedések magukban foglalhatják az erő alkalmazását is” – állt az ultimátumként értelmezhető nyilatkozatban. A szomszédos Malit és Burkina Fasót vezető junták válaszul arra figyelmeztettek, hogy bármilyen katonai beavatkozást Nigerben az országaik elleni „hadüzenetnek” vennének, s annak „katasztrofális következményei (...) az egész régiót destabilizálhatják”.
Mali és Burkina Faso – szintén egykori francia gyarmatok – egyaránt eltávolodtak Franciaországtól és Oroszország felé fordultak, miután az elmúlt években saját puccsokat hajtottak végre. Figyelmeztetésük megfigyelők szerint fokozhatja a bizonytalan helyzetet az iszlamista felkeléssel küzdő régióban.
Éleződik a helyzet, evakuálják az európaiakat NigerbőlSzijjártó Péter kiállt a megpuccsolt nigeri elnök mellett