Az elmúlt másfél hétben mélyrepülésbe kezdett a forint, tíz nap alatt az euróval szemben 4,1, a dollárral szemben pedig 6,5 százalékkal gyengült az árfolyam. A forint gyengülése a jegybank múlt heti kamatcsökkentés előtt kezdődött, ám akkor még nem tulajdonítottak nagyobb jelentőséget annak az elemzők. Az elmúlt hónapokban ugyanis kamatvágások előtt gyengült a forint, majd visszaerősödött, ám a múlt keddi kamatvágás után elmaradt az erősödés.
Megint vágtak Matolcsyék, 15 százalékra csökkent az irányadó kamatBő egy héttel ezelőtt az az euró ára még 374 forint volt, kedden viszont már 390 forint felett is kereskedtek az euróval, a napi csúcs 390,8 forint volt. Vagyis alig tíz nap alatt különösebb akadály nélkül vitte át az árfolyam előbb a 380 forintos, majd a 390 forintos szinteket.
Az Erste Bank elemzői szerint jól körülhatárolható oka nincs a forintgyengülésnek, esetlegesen a szeptembert követő kamatpálya körüli bizonytalanság jeleit láthatjuk az árfolyamra vetülni. Az ING Bank elemzői szerint a piaci szereplőkben nem tudatosult a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szigorú monetáris politikával kapcsolatos üzenete. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke múlt heti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az MNB akkor sem gyorsítja fel kamatcsökkentési ciklusát, ha a következő hónapokban a vártnál gyorsabban csökken Magyarországon az infláció. Ez utóbbira komoly esély van.
Egyre több elemző szerint már októberben 10 százalék alá csökkenhet az infláció.
Az MNB eddig havonta egy százalékponttal csökkentette az irányadó kamatát, így az most 15 százalék. A „menetrend szerint” augusztusban 14 százalékra, majd szeptemberben 13 százalékra csökken az irányadó kamat, amely így eléri a 13 százalékos alapkamat szintjét – feltehetőleg a két eszköz ezen a ponton olvad össze. A piacok most azt találgatják, hogy ősszel felgyorsul-e a kamatcsökkentés, ez állhat az elmúlt napok forintgyengülése mögött.
A piacon hallottunk olyan véleményeket, hogy amennyiben folytatódik a forint mélyrepülése,
akkor a jegybank valamelyik vezetője a következő napokban egyértelmű üzentet küld a piacok számára,
hiszen az elmúlt hónapokban világosan kiderült, hogy az MNB nem érdekelt a gyenge forintban, amely veszélyt jelent az inflációra.
Ellentmondanak az adatok az Orbán-kormánynak, a környező államokhoz képest is nagyon magas a magyar infláció