Oroszország;Kína;biztonságpolitika;szankciók;tényfeltárás;drónok;Politico;amerikai hírszerzés;hadifelszerelés;orosz-ukrán háború;

- Kína szilárdan Oroszországot támogatja, hatalmas mennyiségben szállít hadi célra is használható felszerelést Ukrajna ellen

Kína hatalmas mennyiségben szállít hadi célra is használható felszerelést az Ukrajna ellen háborúzó Oroszországnak - derült ki egy a nyugati aggodalmakat alátámasztó tényfeltáró cikkből.

A nyugati hatalmak aggodalma, hogy kínai vállalatok az ukrajnai orosz hadműveletek támogatására alkalmas technológiákhoz juttathatják a Kremlt a múlt héten került ismét felszínre, miután Emmanuel Bonne, a francia elnök külpolitikai tanácsadója az Aspeni Biztonsági Fórumon a CNN-nek kijelentette, hogy Kína katonai felszereléseket szállít Oroszországnak. Amikor az amerikai hírtévé tudósítója tisztázni akarta, vannak-e bizonyítékai a Nyugatnak erre vonatkozóan, Bonne azt felelte, hogy „…tudomásunk szerint tömegesen szállítanak a harcképességet” szolgáló eszközöket.

A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának egy szóvivője a Reutersnek azt mondta, továbbra is fellépnek az olyan vállalatok ellen, amelyek támogatást nyújtanak Oroszország háborús erőfeszítéseihez, akár a KNK-ban (Kínai Népköztársaság), akár bárhol a világon.

Kína nem ítélte el az Ukrajna elleni orosz inváziót, kezdettől semleges félként állította be magát és március végén még békeközvetítőként is megpróbált fellépni. A Wall Street Journal azonban már februárban arról számolt be, hogy kínai állami vállalatok navigációs berendezéseket, zavaró technológiát és vadászrepülőgép-alkatrészeket szállítottak Orostzországnak. Nyugati vezetők pedig aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy Kína fegyverek átadását is fontolgatja. A pekingi vezetés  ezt rágalomnak nevezte és védelmébe vette Oroszországgal folytatott normális kereskedelmét.

Múlt hónapban Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, Kína biztosította az Egyesült Államokat és más országokat arról, hogy nem fog „halálos” segítséget nyújtani Oroszországnak. Mindazonáltal aggodalmát fejezte ki a kínai cégekkel kapcsolatban, amelyek az ukrajnai agresszió támogatására alkalmas technológiát biztosíthatnak Oroszországnak.

Egy hétfőn közölt cikk teljességgel alátámasztja ezeket az aggodalmakat.

A Politico amerikai változata újságírói vámadatok között orosz ügyfelek kínai vásárlásaira bukkantak, beleértve több százezer golyóálló mellényt és sisakot, valamint olyan, a kereskedelemben kapható drónokat , amelyek képesek célpontok bemérésére, emellett pedig hőkamerás, éjjellátó célzókészülékeket is. Mindez igazolja, hogy békefelhívásainak paravánja mögött Kína elegendő katonai célra is hasznosítható felszerelést szállít Oroszországnak ahhoz, hogy érdemben befolyásolja Vlagyimir Putyin elnök 17 hónapja tartó ukrajnai háborúját. 

Teszi mindezt úgy - írja a lap -, hogy közben nem lépi át a Egyesült Államok és szövetségesei által hozott szankciók határait.

A leszállított felszerelés mennyisége a Politico szerint elegendő lenne az Oroszország által az invázió kezdete óta besorozott katonák felszereléséhez. „Ezek a szállítmányok egy Kína méretű kiskapura mutatnak rá a Nyugat azon törekvéseiben, hogy megbénítsa Putyin hadigépezetét. A polgári és katonai célokra egyaránt alkalmas technológia értékesítése ugyanakkor pont elég tagadhatóságot biztosít a nyugati hatóságok számára, akik nem akarnak szembe szállni egy akkora gazdasági hatalommal, mint Peking” – írja a lap.

A Politico stábja az orosz vásárlók nagy részét illetően kérészéletű fedőcégeket talált. Akiket mégis el lehetett érni kommentárért, mind tagadták, hogy a vásárlásaikat később az orosz hadseregnek adták volna tovább. Bár Ukrajna is beszerez ilyesmit Kínától, ezen felszerelések többségének  importja jelentősen csökkent. Oroszország ezzel szemben 2023-ban eddig több mint 100 millió dollár értékben importált drónokat Kínából - 30-szor annyit, mint Ukrajna. A testpáncélokhoz használt kerámia importja pedig 69 százalékkal nőtt, több mint 225 millió dollárra, míg Ukrajna viszonylatában 61 százalékkal visszaesett, összesen 5 millió dollárra - derül ki kínai és ukrán vámadatokból.

– Ami nagyon világos, az az, hogy Kína, bármennyire is állítja, hogy semleges szereplő, valójában Oroszország pozícióit támogatja ebben a háborúban – mondta a Politicónak Helena Legarda, a Kína védelmi és külpolitikáját tanulmányozó berlini Mercator Intézet vezető elemzője.

Az USA hírszerzése szerint fokozódik a kínai támogatás

Kína támogatása egyre nagyobb szerepet kap Oroszország háborús erőfeszítéseiben - derül ki az amerikai nemzeti hírszerzés (ODNI) júliusi jelentéséből, amely kiemeli, hogy a Kínai Népköztársaság állami hadiipari vállalatai navigációs berendezéseket, zavaró technológiát és vadászrepülőgép-alkatrészeket szállítanak" szankciókkal sújtott orosz partnereiknek.

–Oroszország folytatta a chipek kerülő utakon való beszerzését, ami a külföldi sajtó szerint nagy részt hongkongi és anyaországi kínai kiskereskedőkön keresztül zajlik –  sorolja a képviselőház hírszerzési bizottsága által közzétett irat. Peking emellett "számos olyan gazdasági támogatási mechanizmust tart fenn Oroszország számára, amelyek enyhítik a nyugati szankciók és az exportellenőrzések hatását", például „jelentősen növelte valutája, a jüan és pénzügyi infrastruktúrája használatát” az kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokban.

Meggyengítheti a frontokat és az orosz elnök pozícióit az a letartóztatási hullám, amely a Prigozsin-féle lázadás nyomán kezdődött a hadsereg parancsnoki posztjain, miután kiderült, hogy többen támogatták az ukrajnai háború irányítását bíráló Wagner-vezér törekvéseit – mondta el a Népszavának Rácz András Oroszország-szakértő.