;;

káosz;Niger;államcsíny;légtérzár;betiltás;hatalomátvétel;

- Káoszt hozott a puccs Nigerben légtérzárral, gyújtogatással, a pártok betiltásával

Miközben az Egyesült Államok az elnök szabadon bocsátására, a jogállamiság tiszteletben tartására szólít fel, Oroszország óvatosan üdvözölte a hatalomátvételt.

Államcsíny történt Nigerben: Mohamed Bazoum elnököt katonák távolították el a hatalomból. Az államfőt az elnöki palotában tartják fogva. Niger volt az egyedüli ország a nyugat-afrikai Száhel-övezetben, ahol demokratikusan megválasztott elnök volt hatalmon. Bazoum elnök két év óta irányította az országot.

Amadou Abdramane puccsista ezredes, aki kilenc másik tiszt kíséretében szólt a nemzethez, azt közölte, a védelmi és biztonsági erők úgy döntöttek: „a romló biztonsági helyzet és a rossz kormányzás miatt” véget vetnek a „rezsimnek".

Niger határait lezárták, országos kijárási tilalmat rendeltek el, és a köztársaság minden intézményét felfüggesztették.

A katonák óva intettek minden külföldi beavatkozástól. Bazoum elnök csütörtökön a közösségi médiában azt írta, "a demokráciát szerető nigériaiaknak" le kell győzniük a "kalandorokat", és "meg kell védeniük a nehezen megszerzett vívmányokat". Az elnök mellett a belügyminisztert is házi őrizetben tartják a lázadók. Az Efe spanyol hírügynökség úgy tudja, a puccsot az a Omar Tchiani vezette, aki az elnöki gárdát vezette, tehát azt a fegyveres testületet, amelynek éppen az államfő biztonságát kellett volna garantálnia.

A Reuters csütörtök délutáni tudósítása szerint a nigeri puccs támogatói feldúlták és felgyújtották a kormánypárt székházát csütörtökön Niameyben, miután a hadsereg parancsnoksága kinyilvánította, hogy támogatja az elnöki őrség katonái által végrehajtott hatalomátvételt. – Fekete füst gomolygott az épületben – közölte a Reuters egyik riportere, miután a puccs több száz támogatója megmozdult a parlament épülete előtt, őket a rendőrök könnygázzal oszlatták szét. A tömeg mindaddig katonai indulókat énekelt, néhányan orosz zászlókat lengettek és az egykori gyarmattaróra emlékezve, franciaellenes jelszavakat skandáltak.

A hadsereg vezérkari főnöke időközben nyilatkozatban erősítette meg, hogy egyetért azokkal a katonákkal, akik szerdán késő esti televíziós beszédükben bejelentették, hogy megfosztották Mohamed Bazoum elnököt a hatalmától. Hozzátette, hogy célja elkerülni az ország destabilizálását, ugyanakkor kiemelte:

– Meg kell őrizni az elnök és családja testi épségét, és el kell kerülni egy olyan halálos összecsapást, amely vérfürdőt idézhet elő, és befolyásolhatja a lakosság biztonságát.

Az mindeddig nem derült ki, hogy konkrétan ki veszi át a vezetést Bazoumtól. Az elnöki őrséget továbbra is Omar Tchiani tábornok vezeti. Ugyanakkor a rendkívüli állapot bizonytalan ideig mindenképpen fennmarad, és egymásnak ellentmondó hírek is szárnyra kaptak. Az egyik ilyen, hogy szerda éjjel légtérzárat vezettek be, ám egy francia katonai repülőgép állítólag mégis leszállt. A hatalmat átvevők azt is bejelentették:

– További intézkedésig felfüggesztették a politikai pártok minden tevékenységét.

A katonai hatalomátvétel, amely 2020 óta a hetedik puccs a nyugat- és közép-afrikai régióban, tovább nehezítheti a nyugati erőfeszítéseket, hogy segítsenek a Száhel-övezet országainak a Maliból az elmúlt évtizedben indult dzsihadista lázadás elleni küzdelemben. Az egykori francia gyarmat kulcsfontosságú szövetségesévé vált a nyugati hatalmaknak, így a puccs a nyugati államok befolyásának további csökkenését eredményezi a régióban. Az Egyesült Államok saját közlése szerint 2012 óta mintegy 500 millió dollárral segítette Nigert biztonságának javításában. Németország áprilisban pedig azt közölte, részt vesz egy hároméves európai katonai misszióban, amelynek célja az ország fegyveres erőinek fejlesztése.

Vélhetően az új katonai vezetés is hasonló politikát folytat majd, mint a Maliban és Burkina Fasóban hatalmon lévő junta: ezek igen ellenségesek az egykori gyarmatosító Franciaországgal szemben. Párizs számára azért is csapás ez a fejlemény, mert tavaly csapatokat helyezett át Maliból Nigerbe, miután megromlott a viszonya a bamakói hatóságokkal. Hasonló feszültségek közepette Burkina Fasóból is kivonta a különleges erőit. Bazoum megválasztása volt az első demokratikus hatalomváltás egy olyan államban, amely a Franciaországtól való 1960-as függetlenné válása óta négy katonai puccsot élt meg.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön felszólított a nigeri elnök azonnali szabadon bocsátására, és a jogállamiság tiszteletben tartására.

– Bazoum volt a Nyugat egyetlen reménye a Száhel-övezetben. Franciaország, az Egyesült Államok és az EU sok forrást fordított a térségben arra, hogy megerősítse Nigert és biztonsági erőit – mondta Ulf Laessing, a Száhel-program vezetője. A nagy kérdés az, hogy a nigeri puccsisták is behívják-e az országba a Wagner orosz zsoldossereg fegyvereseit, ahogy azt több afrikai állam már megtette.

Sokat sejtet, hogy Moszkva óvatosan üdvözölte a katonai puccsot.

Különös fintora a sorsnak, hogy épp csütörtökön kezdődött, s ma ér véget Szentpéterváron az Oroszország-Afrika-csúcs. A résztvevők listájából az derül ki, hogy a Kreml befolyása a Wagner-barát puccsok ellenére éppen csökken a kontinensen, hiszen csak 21 állam- és kormányfő képviselteti magát, miközben 2019-ben még több mint kétszer ennyien utaztak el az orosz városba. Ebben szerepe van az Ukrajnával megkötött gabonamegállapodás felrúgásának is, ami Afrikát érinti a legérzékenyebben és éhínséghez is vezethet több államban.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter júniusban számolt be arról, hogy „történelmi” védelmi megállapodás született Nigerrel – ezt természetesen még az előző vezetéssel kötötték meg.

Még büntetőeljárás is indult a politikus ellen, mert hamis adatokkal megtévesztette a hatóságokat, és miközben ukránok ezrei halnak meg a háborúban, ő egy ötcsillagos szállodában nyaralt.