Hosszú tárgyalássorozat és egyeztetések után Kína és a világ egyik meghatározó akkumulátorgyártója, a Sunwoda is Nyíregyházát választja - jelentette be egy csütörtök délelőtti sajtótájékoztatón Nyíregyháza polgármestere.
Kovács Ferenc azt hangoztatta, a cég globálisan is az egyik legfejlettebb technológiával rendelkező fenntartható gyártóegységét telepíti majd Nyíregyházára. Működése során kiemelt figyelmet fordít az energiatudatosságra, a környezetvédelemre csatlakoztak az önkormányzat erre vonatkozó monitoring rendszeréhez. Munkaerő és a beszállítók tekintetében a helyiekre szeretnének támaszkodni és ami a jövőnket is jelenti, hogy a képzett, karrierre vágyó fiataljainkat itthon tudjuk tartani, vagy haza tudjuk hívni. Emellett társadalmi szerepvállalásainkon keresztül több területen is aktívan bekapcsolódnak a város életébe - fűzte hozzá.
Sorra jelenti be az Orbán-kormány az újabb és újabb akkugyárak építését, de a munkaerőpiaci előnyöket is sokan vitatjákMa már mindenki számára kétségtelen, hogy az elektromos autóipar nagy gyárépítései fogják meghatározni, hogy hova megy a gazdasági növekedés és hova nem - utóbbiról már a külgazdasági és külügyminiszter beszélt az eseményen. Szijjártó Péter prognózisa szerint Európában az elkövetkezendő időszakban gombamódra fognak kinőni a földből az elektromos autóiparhoz kapcsolódó gyárak. Azok az országok, amelyek nem tudnak ezekből a beruházásokból néhányat maguknak megszerezni, azok a gazdasági növekedésről majd csak álmodhatnak. Éppen ezért nyilvánvaló, hogy hatalmas harc zajlik ezekért a beruházásokért, és szinte minden ország szinte minden eszközt bevet ezen harc során - magyarázta.
Az ökológiai válság hatalmi kérdés, és attól, hogy Debrecenben esetleg nem épül akkugyár, Iváncsán még nem lesz jobbVannak, akik tisztességtelen eszközökkel operálnak, hiszen vannak olyanok, akik másokat arra bérelnek fel, hogy kihasználják az emberek újtól való félelmét, aggodalmát. A tárcavezető emlékeztetett, Magyarország jól szállt bele ebbe a versenybe, hiszen már ma a világon a negyedik helyen állunk az elektromos akkumulátorgyártás területén. Közölte, a Sunwoda mintegy 580 milliárd forint értékben építi fel első európai üzemét.
Természetesen nem tudta megállni, így megjegyezte, hogy a világ egyik vezető autóipari vállalata az Egyesült Királyságban, Nagy Britanniában épít fel egy új, nagy akkumulátorgyárat. „Ellenzéki képviselőtársaimnak és az őket támogató független médiumoknak szeretném jelezni, hogy az első szervezet, amely üdvözölte ennek a gyárnak a felépítését, az a Greenpeace volt, úgyhogy ezért kérek mindenkitől majd óvatosságot, illetőleg körültekintést akkor, amikor magvas véleményeket fogalmaz meg erről a beruházásról” - gúnyolódott.
Medián: minden második ember szerint meg kellene tiltani az újabb akkumulátorgyárak építésétKitért arra is, hogy a vállalat Nyíregyházán a teljes vízigényének a 90 százalékát tisztított szennyvízből fogja biztosítani. Csupán a kommunnális célokra - kézmosás, ivás, zuhanyzás - fognak ivóvíz minőségű vizet felhasználni. Emellett egy szennyvíz előkezelőt is építenek a saját területükön, amelynek nyomán aztán újra fel tudják használni a tisztított szennyvizet. Szijjártó Péter mindebből levonta azt a tanulságot, hogy a vállalat számára a környezetvédelem ügye kiemelten fontos.
„Egy energiaszegény ország miért akar energiafaló akkumulátor-nagyhatalommá válni, miközben a magyar adófizetők pénzéből ázsiai vendégmunkásoknak teremt munkahelyeket?”„Itt tenném fel azt a kérdést azoknak, akik ilyen beruházások ellen érvelnek, hogy komolyan gondolják-e azt, hogy ezeket a beruházásokat más európai országba kellett volna elvinni. Komolyan gondolják-e azt, hogy nekünk, magyaroknak az lenne az érdekünk, hogy ezek a modern technológiával működő, a gazdaság növekedését hosszú távon biztosító gyárak, amelyek több ezer embernek adnak munkát, ezek valóban más országok területén jöjjenek létre, és más országok húzzanak belőle hasznot?!”
- fogalmazott a tárcavezető.