;

kamatcsökkentés;infláció;gazdaságpolitika;

- Fordulat

Újabb egy százalékponttal csökkentette kedden a jegybank a kamatát, hiszen egyértelmű jelei vannak, hogy végre bekövetkezett az inflációs fordulat a magyar gazdaságban. Is. Júniusban még 20,1 százalék volt a drágulás, de ma már vannak olyan elemzők, aki szeptemberre, októbere 10 százalék alatti inflációt várnak. A kormány persze a mellét döngeti, hogy ez az intézkedéseinek köszönhető.

Végül is, mint mind minden kormányzati hazugságban, ebben is van igazság: ha nem gerjesztenek akkora inflációt 2022-ben, hogy az a Holdról is látszik, akkor most nem tudna honnan csökkenni. Ha nem verik végig a magyar gazdaságon a választási győzelem után a megszorításaikat, az adóemeléseket, akkor nem omlott volna volna össze a lakossági fogyasztás, ami az egyik motorja a mostani árcsökkenésnek.

A jegybank szerint a mostani inflációcsökkenést minden segíti: a megszorító költségvetés, a magas kamatok, valamint a lakossági fogyasztás, a vállalati beruházások és nemzetközi energiaárak összezuhanása. Mondjuk ez utóbbiból mi – lakossági fogyasztók – még nem sokat érzünk, de hátha végre leesik a tantusz az Energiaügyi Minisztériumban. Ha már van ilyen. 

Tavaly gyorsan, meredeken emelkedett az infláció, most ennek a negatív tükörképét láthatjuk a következő hónapokat. Sőt nem csupán az infláció csökken, de – főleg az élelmiszereknél – az árak is. De még nem járunk sehol, hisz jövőre is 5-6 százalék lesz a pénzromlás, amely még mindig elég magas. A 3 százalékos inflációs célt leghamarabb 2025-ben érhetjük el újra – már ha a kormány közben el nem rontja.

Vagyis az infláció problémája oldódik. Ehhez hasonló nagyságrendű probléma, hogy Magyarország egy évtizede nem látott gazdasági-szociális válság szélén egyensúlyoz, amelyre viszont a kormánynak nincsenek válaszai. Itt is fordulat kellene.