;

választások;Európai Bizottság;Hollandia;miniszterelnök-jelölt;pártok;zöldek;szociáldemokraták;személyiség;Frans Timmermans;

Elemzők szerint a szociáldemokrata Frans Timmermans a legmegfelelőbb ember a zöldekkel közös holland baloldali blokk irányítására

- A kormányfői posztot célozza meg a hazatérő Frans Timmermans

A klímaváltozás elleni küzdelem európai élharcosa hamarosan elhagyja Brüsszelt, hogy belevesse magát a hollandiai választási kampányba.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság (EB) ügyvezető alelnöke a múlt héten bejelentette, hogy a szociáldemokrata Munkáspárt és a Baloldali Zöldek közös listáját kívánja vezetni a novemberre tervezett hollandiai parlamenti választáson. Ha szeptemberben megválasztják a koalíció listavezetőjének és egyben miniszterelnök-jelöltjének — amit az elemzők biztosra vesznek —, akkor véget ér a 62 éves baloldali politikus csaknem tízéves brüsszeli pályafutása. Személyében a demokrácia és a környezetvédelem élharcosát veszítheti el az EU egyik legfontosabb intézménye.

Ursula von der Leyen EB-elnök első helyetteseként a holland biztos felel az Európai Unió éghajlat-politikájáért, amelynek célja, hogy a tagállamok 2030-ra az 1990-es szinthez képest 55 százalékkal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását, és 2050-re elérjék a klímasemlegességet, vagyis a nettó zéró kibocsátást. Timmermans korábban, 2014-2019 között a jogállamiság védelmével kapcsolatos ügyekkel foglalkozott az Európai Bizottságban. 2018-ban az ő közreműködésével dolgozták ki a jogszabályi javaslatot a korrupt kormányok pénzügyi szankcionálására, amelyet a jelenlegi EB ültetett át a gyakorlatba. Az eljárást először Magyarországgal szemben indították el, tavaly áprilisban.

Frans Timmermans egyelőre még ellátja az alelnöki tisztséggel járó feladatait. Csak azután kell feladnia a posztját, hogy a baloldali blokk megválasztotta listavezetőjének. A szabályok előírják, hogy ha egy európai biztos kampányolni akar, le kell mondania vagy fizetés nélküli szabadságot kell kivennie.

Kudarc esetén Timmermans visszatérhetne Brüsszelbe, de sajtóhírek szerint inkább be fog ülni a holland parlamentbe. 

Bizottsági megbízatása a jövő év végén járna le.

A holland szociáldemokraták és a zöldpártiak a közelmúltban állapodtak meg, hogy koalíciót kötnek és együtt indulnak az előrehozott parlamenti választáson. A két párt jelenleg a 150 tagú törvényhozás hatodik és hetedik pártja kilenc, illetve nyolc mandátummal. Egy múlt heti közvélemény-kutatás a közös listának 28 képviselői helyet jósolt, ami elég lehet a győzelemhez a 20 párt tagjaiból és függetlenekből álló alsóházban.

Elemzők szerint a szociáldemokrata Frans Timmermans a legmegfelelőbb ember a baloldali blokk irányítására, mert klímaügyi tárcája miatt egyszerre tartják vörösnek és zöldnek. Emellett kiváló szónok és szavazatgyűjtő gép: 2019-ben a Munkáspárt európai parlamenti listavezetőjeként megkétszerezte a párt mandátumait. A szociáldemokrata képviselők száma háromról hatra nőtt, amivel a legnagyobb holland delegációt alkotják az EP-ben.

De a politikusnak nem lesz könnyű dolga, ha listavezetőként meg akar küzdeni a károsanyag-kibocsátás radikális csökkentése és egyes gazdaságok ebből adódó, kényszerű bezárása ellen tiltakozó agrártermelőkkel, akiknek pártja fölényes győzelmet aratott a márciusi tartományi választáson. A gazdák követeléseit felkaroló holland kereszténydemokraták is túlzónak tartják az uniós klímapolitikai célokat, akárcsak a mérsékelt jobboldalhoz tartozó európai szövetségeseik. A konzervatív erők a jövő évi EP-választásokhoz közeledve és tapasztalva a lakosság ellenállását, egyre kevésbé azonosulnak a Timmermans által szorgalmazott becsvágyó lépésekkel. — Ideje lenne nem csak a következő választásokra, hanem a következő nemzedékekre is gondolni — válaszolt bírálóinak a bizottsági alelnök.

Új jelöltek kellenek

Ursula von der Leyen hamarosan elveszítheti második alelnökét is, miután a versenypolitikáért felelős Margrethe Vestager nemrég bejelentette, hogy megpályázza az Európai Beruházási Bank ez év végén megüresedő elnöki posztját. Mariya Gabriel oktatási, kutatási és kulturális biztos már tavasszal távozott, hogy átvegye a miniszterelnök-helyettesi és külügyminiszteri tárcát az új bolgár kormányban. A lemondott biztosok helyére a kormányoknak új jelölteket kell állítaniuk, akiket hivatalosan a bizottsági elnök jelöl, majd az EP hagy jóvá.

A testvérpárt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) vezetője, Markus Söder is elhatárolódott Friedrich Merztől.