;

Németország;szélsőjobb;CDU;Alternatíva Németországért;

- „Hol lehet szó itt együttműködésről?” – Saját vezetőjüket támadják a német kereszténydemokraták

A testvérpárt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) vezetője, Markus Söder is elhatárolódott Friedrich Merztől.

Komoly támadások érték Friedrich Merzet, a német kereszténydemokraták elnökét, miután a ZDF televízió egy műsorában nem zárta ki helyi önkormányzati szinten az együttműködést a jobboldali populista, oroszbarát Alternatíva Németországért (AfD) párttal. Merzet az általa vezetett CDU-n belül is rendkívül heves bírálatok érték egy sor politikus részéről kijelentése miatt.

Merz a ZDF „nyári interjú” című programjában megismételte, hogy a CDU szövetségi és tartományi szinten továbbra elutasít bármilyen együttműködést az AfD-vel. Ez tilalom az európai szintű ügyekre is vonatkozik. Ugyanakkor, mint fogalmazott, ha egy AfD-s türingiai járási hivatalnokot választanak meg és szintén egy a szélsőjobboldali párt jelöltje nyer Szász-Anhaltban egy polgármester-választáson, akkor – miután demokratikus választásokról van szó –, ezek eredményét „bizonyára el kell fogadnunk”. S hozzátette azt is:

„Aztán választ kell találnunk arra, hogyan lehet közösen alakítani a várost, az államot, a körzetet”.

Saját pártjából később olyan heves támadások érték Merzet, hogy leszögezte: az AfD-vel való kooperációról szóló CDU-határozat továbbra is érvényben van.

Kai Wegner, Berlin kereszténydemokrata polgármestere a Twitteren azt írta: „Az AfD csak az ellenzékiséget és a megosztottságot ismeri. Hol lehet szó itt együttműködésről? A CDU nem tud, nem akar és nem fog együttműködni egy olyan párttal, amelynek üzleti modellje a gyűlölet, a megosztás és a kirekesztés”.

A Bundestag alelnöke, Yvonne Magwas, aki a CDU elnökségének is tagja, a Twitteren azt írta: „Akár helyi tanácsokról, akár a Bundestagról van szó, a jobboldali radikálisok jobboldali radikálisok maradnak. A kereszténydemokraták számára a szélsőjobboldal mindig az ellenséget jelenti!” – fogalmazott.

A szintén kereszténydemokrata Annette Widmann-Mauz, a CDU női szervezetének az AfD-vel való esetleges együttműködéssel kapcsolatban kifejtette: „A párt és annak embertelen, antidemokratikus hozzáállása ugyanaz marad, mindegy, hogy milyen szintről beszélünk.”

Norbert Röttgen, a CDU külpolitikai szakértője hangsúlyozta, hogy pártja az AfD-vel való együttműködés tilalmáról döntött. „Aki ezen változtatni akar, annak a CDU szövetségi pártkongresszusán kell többséget találnia a javaslathoz” – hangoztatta. Az ugyancsak CDU-tag Tobias Hans volt Saar-vidéki tartományi miniszterelnök a Twitteren írta ezzel kapcsolatban: „A pártkonferencia határozata kimondja, hogy az AfD-vel való bármilyen együttműködés kizárt. Ez itt a pártkongresszusi határozatok lassú felhígítása a szélsőjobboldal választási sikerei után”.

A CDU szövetségi elnökségi tagja, Serap Güler hasonlóképpen felháborodottan reagált: „Nincs együttműködés az AfD-vel. Ez pedig – ismétlem – azt jelenti, hogy nincs együttműködés az AfD-vel. Semmilyen szinten nem. Ez ilyen egyszerű.”

Jan-Marco Luczak berlini CDU-s parlamenti képviselő azt írta, hogy

az AfD veszélyezteti a liberális jogállamot és a liberális társadalmi rendet – ugyanúgy az önkormányzatokban is.

Mint utalt rá, „a CDU összeférhetetlenségi határozata egyértelmű”. Az állásfoglalás többek között kimondja: „Aki a CDU-ban közeledést vagy akár együttműködést szorgalmaz az AfD-vel, annak tudnia kell, hogy egy olyan párthoz közeledik, amely tudatosan tolerálja a szélsőjobboldali eszméket, az antiszemitizmust és a rasszizmust a soraiban. (...). A CDU elutasítja az AfD-vel való koalíciókat vagy hasonló együttműködési formákat” – emelte ki.

A CDU új főtitkára, Carsten Linnemann azonban megvédte Merzet: A CDU számára egyértelmű, hogy „nincs együttműködés az AfD-vel”, „mindegy, hogy milyen szinten” – mondta a Bildnek. „Friedrich Merz is így látja ezt, még akkor is, ha joggal mutat rá arra, ezt nehéz megvalósítani helyi szinten. Mert ha például egy új bölcsődéről van szó a helyi parlamentben, nem szavazhatunk ellene csak azért, mert az AfD szavaz. Nem tesszük magunkat függővé a jobboldali radikálisoktól” – fogalmazott.

Merzet más oldalról is keményen támadták. „Christoph Heubner, a Nemzetközi Auschwitz Bizottság ügyvezető alelnöke azt mondta, Friedrich Merz kijelentései „világossá teszik, hogy még nem ismerte fel az AfD romboló stratégiáit”. Szerinte ez az AfD nem az összes polgár közjóját és a demokrácia alakítását tartja szem előtt. „Tiszteletet és támogatást érdemelnek mindazok a pártjából és a többi demokratikus pártból, akik határozottan szembeszállnak vele.” Tino Chrupalla, az AfD elnöke a Twitteren a vitáról azt írta: „Most hullanak az első kövek a fekete-zöld tűzfalról. A tartományokban és szövetségi szinten együtt fogjuk lebontani a falat.”

Különösen kínos Merz számára, hogy a testvérpárt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) vezetője, Markus Söder is elhatárolódott tőle.

Ricarda Lang zöldpárti frakcióvezető az ARD televízióban bírálta Merzet: „Először ezt a pártot Németország jobb alternatívájává degradálja, most pedig a tűzfalat – amelyre még a CDU/CSU is többször hivatkozott – csak egy kicsit bontja le.” Marie-Agnes Strack-Zimmermann FDP-s politikus pedig rámutatott: „A helyi politika demokráciánk bölcsője.”

Centrum néppárti módra.