A választott tisztviselők döntéseinek bírósági felülvizsgálatát korlátozó törvényről szóló szavazás előtt több százezezren tiltakoztak Izrael-szerte az igazságszolgáltatás tervezett gyengítése ellen. Tel-Aviv központjában szombat este a 13-as csatorna becslése szerint mintegy 170 ezren, Jeruzsálemben pedig 85 ezren gyűltek össze.
Médiajelentések szerint elszigetelten, erőszakos összecsapásokra is sor került a rendőrséggel. A tüntetések szervezői országszerte több mint félmillióra teszik a résztvevők számát. Ezzel ez volt az egyik legnagyobb tiltakozó megmozdulás a rendszeres tüntetések január eleji kezdete óta. Izrael összlakossága mintegy tízmillió fő. Tel-Avivban a transzparenseken többek között ezek a feliratok voltak olvashatóak: „Netanjahu, a demokrácia ellensége", illetve "Mentsük meg hazánkat".
Vasárnap a jobboldali vallásos kormány az igazságszolgáltatás gyengítésére irányuló terveinek egyik kulcsfontosságú elemét mutatta be a képviselőknek. A vitatott törvényjavaslat végleges elfogadása azonban csak hétfő délután várható.
A tervezet több mint fél éve osztja meg az izraeli társadalom nagy részét. Rendszeresen százezrek vonulnak utcára emiatt. Az utóbbi időben a hadseregen belül is megnőtt az ellenállás. A kompromisszumról folytatott tárgyalások eddig sikertelenek voltak. Médiajelentések szerint azonban a háttérben még folynak az egyeztetések. A törvény egy nagyobb csomag része, amelyet a kritikusok az izraeli demokráciát fenyegető veszélynek tekintenek.
Autópályákat zártak le, a vasúti közlekedést akadályozták a tüntetők Izraelben, és ez még csak a kezdete volt az „engedetlenség hetének”A jövőben az ország legfelsőbb bírósága már nem ítélheti helytelennek a kormány vagy egyes miniszterek egy-egy döntését. A kritikusok attól tartanak, hogy ez ösztönözni fogja a korrupciót, így az önkényes kinevezéseket fontos tisztségekbe, továbbá az elbocsátásokat. Benjamin Netanjahu miniszterelnök kormánya viszont azzal vádolja az igazságszolgáltatást, hogy túlságosan beleavatkozik a politikai döntésekbe.
Röviddel a döntő parlamenti szavazás előtt a hadsereg soraiból is nőtt az izraeli kormányra gyakorolt nyomás. Több mint tízezer tartalékos jelentette be, hogy nem jelentkezik többé a katonai szolgálatban, ha nem állítják le a kormány vitatott igazságügyi átszervezését - jelentette be a „Fegyvertestvérek” nevű mozgalmuk. Szakértők szerint ez jelentősen befolyásolhatja a hadsereg készültségét.
Pénteken pedig több mint ezer légierő-tartalékos szintén a szolgálat megtagadásával fenyegetőzött. Joáv Galant védelmi miniszter akkor bejelentette, megpróbál "konszenzusra" jutni. Sajtóértesülések szerint megkísérli elérni, hogy elhalasszák a hétfőre tervezett szavazást a vitatott terv egyik kulcsfontosságú eleméről.
Az ország több mint 100 vezető volt biztonsági főnöke szombaton Netanjahunak címzett levélben követelte tőle: állítsa le a reformot. Netanjahu személyesen felelős a hadseregnek és Izrael biztonságának okozott súlyos károkért - áll a levélben. A kormányfőnek komoly önérdeke fűződik az igazságszolgáltatás gyengítéséhez a vele szembeni eljárás miatt. Jobboldali és radikális koalíciós partnerei szintén elkötelezettek az igazságszolgáltatás gyengítése mellett. Netanjahu hatalma azonban tőlük függ.
Jogi értékelések szerint az igazságszolgáltatás gyengülése oda vezethet, hogy nemzetközileg már nem ismerik el függetlennek az izraeli bíróságokat. Ez lehetővé tenné a hadsereg tagjainak külföldi letartóztatását és azt, hogy Nemzetközi Büntetőbíróság elé állítsák őket esetleges háborús bűnök miatt. Vagyis nem lenne biztonságos számukra külföldre utazni.
A hétvégén Netanjahu szívritmus-szabályozót kapott, az orvosok közlése szerint a beavatkozás rendben zajlott.