Két Karibl rakéta csapódott be egy mezőgazdasági vállalkozás magtárába a gabonaexport szempontjából fontos dél-ukrajnai kikötővárosban, Odesszában – írja a The Guardian.
A több mint 200 négyzetméteres területen tűz ütött ki, a lángokat már eloltották. A támadásban azonban a vállalkozás két alkalmazottja megsérült, valamint megsemmisült 100 tonna borsó és 20 tonna árpa.
Az elmúlt napokban inkább az odesszai kikötői infrastruktúrát érték támadások.
A Reuters szerint Jurij Malasko, Zaporizzsja kormányzója arról számolt be, hogy a régió településeit az elmúlt 24 órában 80 orosz támadás érte. A regionális hatóság korábbi közlése szerint csütörtökön
négy munkás meghalt, további két ember pedig megsérült, amikor egy infrastrukturális létesítményt támadtak Polohivszkij kerületében.
Donyeck régióban egy bombázásban két ember életét vesztette, két lakos pedig megsérült. Harkiv megyében egy 56 éves nő halt meg az éjjel egy orosz támadásban.
Ismét tűz alá vették az oroszok Odesszát, Moszkva határidőt szab az ENSZ-nek a gabonamegállapodás újjáélesztéséreMúlt héten telepíthették a kazettás bombákat
Az MTI összefoglalója szerint a Fehér Ház szóvivője helyi idő szerint csütörtökön arra a kérdésre, hogy a washingtoni kazettás bombákat Kijev telepíti- és használja-e, igennel válaszolt. John Kirby szerint e fegyverek frontvonalra történő telepítésére „nagyjából az elmúlt héten” került sor. Az ukrán erők „megfelelően és hatékonyan alkalmazzák őket, és valóban hatással vannak az orosz védelmi alakzatokra és Moszkva védelmi manővereire” – tette hozzá a szóvivő.
Joe Biden amerikai elnök a CNN által július elején sugárzott interjúban azt mondta, nagyon nehéz döntést hozott e fegyverek Ukrajnának történő szállításáról, amit azzal indokolt, hogy Kijev kifogyott a lőszerekből.
A kazettás bombák akár több száz apró robbanótöltetet is szétszórhatnak, amelyek a talajban maradva a konfliktus befejeződése után a polgári lakosság számára is kockázatot jelentenek. Aki a kazettás lőszerek által beterített területen tartózkodik, nagy valószínűséggel meghal vagy súlyosan megsérül. Használatukat számos ország betiltotta egy 2008-ban Oslóban aláírt egyezmény alapján. Ennek a megállapodásnak viszont nem részese sem Oroszország, sem az Egyesült Államok és Ukrajna sem.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija-1 közszolgálati televíziós csatornának adott, vasárnap sugárzott interjújában hangsúlyozta, hogy „Oroszországnak jó készletei vannak kazettás bombákból”, és azzal fenyegetett, hogy a frontvonalon is beveti őket, ha Kijev ilyen típusú fegyvert használna. Az ukrán hadsereg viszont a konfliktus kezdete óta azzal vádolja Moszkvát, hogy használja a kazettás bombákat és lőszereket.
Vlagyimir Putyin: Mostantól mi is használunk kazettás bombákat