Hiába szerezte vissza a fővárosi önkormányzat a Tabán oldalában lévő, több mint tíz éve gyönyörűen felújított, különleges atmoszférájú Rác fürdőt és a mellé újonnan épített 67 szobás hotelt, a nyitás az egyre távolibb jövőbe csúszik. Az épületet birtokló Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) már ígérni sem mer.
Holott a fürdő és a szálloda már 2010-ben a nyitás kapujában volt. Akkor néhány százmillió elég lett volna a nyitáshoz, most 4-5 milliárd is kevés lehet, miközben a főváros pénzügyi helyzete is jelentősen romlott az elmúlt években. Ahogy arról a Népszava korábban többször is írt: a fővárosi önkormányzat 2002-ben egy magánbefektetővel közösen hozta létre a Rác Nosztalgia Kft.-t a fürdő felújítására, lévén akkor sem volt pénze rá. A főváros az építmények alatti földterületet vitte a közös üzletbe, míg a betársuló Rác Beruházó Kft. vállalta a rekonstrukciót és egy 67 szobás szálloda megépítését, amelynek üzemeltetéséből hozták volna vissza fürdőre költött pénzt. Az összesen 16 ezer négyzetméteres komplexum kivitelezése 2005-ben kezdődött, az akkor már három éve zárva tartó fürdő nyitását 2010-re ígérték.
Csakhogy a 2010-es önkormányzati választáson a beruházást már korábban is élesen támadó Tarlós István került a főpolgármesteri székbe. A BGYH néhány hónap múlva bíróság elé citálta a Rác Nosztalgia Kft.-t, amelynek negyedrészben maga is tulajdonosa volt. Egy év múlva peren kívüli egyezséget kötöttek, de akkorra már kicsúszott a főváros kezéből az irányítás. A beruházáshoz 7,6 milliárd forintos kölcsönt nyújtó MFB ugyanis felmondta a hitelszerződést. A főváros felvásárolta ugyan a banki követelést, de felszámolási eljárást kezdeményezett a beruházó cég ellen.
Többen bejelentkeztek, 2023 közepén megnyitnák az elátkozott Rác fürdőtAz állami segédlettel sok évig húzódó eljárás végén, az akkor már Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat 2021 májusában árverésen vásárolta vissza az ingatlanokat valamivel több mint ötmilliárd forintért. Akkor még 2022. novemberi nyitásban reménykedtek. De gyorsan kiderült, hogy ez nehezebb lesz, mint ahogy számították. A belső terekből elhordtak mindent, tönkretették a már kiépített elektromos és vízvezetékrendszereket, ráadásul a falak penészesek, dohosak, egészségre veszélyes mértékben szennyezettek voltak, emiatt mindent megelőző lépésként a biztonságos munkavégzés feltételeit kellett megteremteni, azaz penész- és gombamentesítést kellett végezni a teljes területen. A reméltnél sokkal több időt vett igénybe a több éven át gazdátlanul állt, erősen leromlott állagú épület állapotfelmérése, állagmegóvása, a kezelhetetlen anyagok kibontása és elszállítása.
A Rác fürdő épületének műszaki állapotát a szakértők a 2010-re elkészült felújítás 40 százalékára, vagyis a bedöntött projekt értékének kevesebb, mint a felére becsülték. A fürdőépület tervezési munkáira a – szerzői jogra tekintettel kizárólagos jogosultsággal rendelkező – Budapesti Építőművészeti Műhely Tervező Kft. kapott megbízást, amely idén július közepére készítette el a fürdő rekonstrukciójának terveit. Most zajlik a több száz fájlból álló dokumentáció tételes – mennyiségi – átvétele, míg a tervek részletes áttekintése - minőségi átvétele – csak ezután következik. Ezt követően tehet a BGYH módosítási, pontosítási kéréseket, az időközben változó hatósági előírások miatt tervmódosítás is szükséges. Csak ezek után állítja össze a cég a kivitelezési költségtervet, amely a kivitelezői pályázat indításának alapja lesz. Feltéve, hogy lesz rá fedezet.
A BGYH korábban abban bízott, hogy a hotel hasznosításából remélt 3,4 milliárd forint elég lesz a fürdő rendbe tételére. Ez ma már elég kétséges,
az viszont bizonyos, hogy a nettó 4 milliárd forint kikiáltási áron (plusz évi 66 millió forint földhasználati díjért) idén áprilisban meghirdetett 67 szobás szállodára egyetlen vételi ajánlat sem érkezett. De az ingatlan évi nettó egymillió eurós bérleti díjú – ugyanakkor meghirdetett - haszonbérleti pályázata sem keltette fel egyetlen befektető érdeklődését. Mindez azért is igen különös, mert a BGYH vezérigazgatója, Szűts Ildikó idén januárban még azt mondta a Népszavának, hogy több ajánlatra is számít, lévén az elmúlt évben folyamatosan intenzív érdeklődést tapasztaltak a hotel hasznosításával kapcsolatban.
A szálloda műszaki állapotfelmérését az eredeti terveket is készítő Geon Építész Stúdió és Mérnöki Iroda Kft. végezte. Ez a dokumentáció lett az alapja a hotel hasznosítására kiírt két tendernek. De az első pályázati körben sem a hosszú távú bérleti konstrukcióra, sem az értékesítési felhívásra nem érkezett ajánlat – válaszolta a Népszava kérdéseire a BGYH, ám a jövőbeli tervekről nem nyilatkoztak.
Biztosan lesz új tender
„Egyelőre vizsgáljuk, hogy mi állhat az érdektelenség hátterében” – válaszolta a Népszava kérdésére Kiss Ambrus pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes, aki nem tagadja, hogy a fürdő rekonstrukciója csak akkor lehetséges, ha a hotel eladásából befolyó pénz fedezetet nyújt rá. Mint mondta: a fővárosi önkormányzatnak jelenleg és a belátható jövőben nem lesz erre szabadon felhasználható forrása. Így az új hasznosítási stratégia kidolgozása után ismét nekifutnak az értékesítésnek és új tendert írnak ki. Ám ennek idejéről és tartalmáról még korai lenne beszélni.