A nemzetközi politika legnagyobb rejtélye lett: hová tűnt Kína külügyminisztere, Csin Kang? A pekingi diplomácia vezetője már több mint három hete nem jelent meg a nyilvánosság előtt. Előfordult, hogy Vang Ji vezető diplomata képviselte.
Rejtélyes távolléte mindenesetre megannyi találgatásra az okot. Csin utoljára június 25-én jelent meg a vietnami, orosz és Srí Lanka-i diplomatákkal folytatott megbeszéléseken. Az utolsó közzétett fotón Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettessel látható. Néhány nappal azelőtt, hogy Csin július 10-én Pekingben találkozott volna Josep Borrell uniós külügyi megbízottal, Kína – magyarázat nélkül – lemondta a megbeszélést. Múlt héten aztán a kínai kormány elismerte, hogy az 57 éves Csin egészségügyi okokból nem tudott részt venni a délkelet-ázsiai országok indonéz fővárosban, Jakartában tartott csúcstalálkozóján.
A pekingi újságírók többször is kérdéseket tettek fel a külügyminisztériumnak ennek kapcsán, legutóbb hétfőn próbáltak információt kapni arra, mikor tér vissza Csin a munkába. Választ nem kaptak, csak azt közölték velük az illetékesek, hogy nem tudnak semmilyen információval szolgálni.
A magas rangú tisztviselők magánéletét és egészségi állapotát övező titkolózás mélyen gyökerezik a Kínai Kommunista Pártban (KKP). Egy máig tisztázatlan okból Hszi Csin-ping kínai elnök nem sokkal 2012-es hatalomra kerülése előtt két hétre hirtelen eltűnt a nyilvánosság elől, és lemaradt egy találkozóról Hillary Clinton akkori amerikai külügyminiszterrel.
A magas rangú tisztviselők hirtelen eltűnését a közéletből gyakran a különféle gondok lehetséges jelének is tekintik.
Willy Wo-Lap Lam, a washingtoni Jamestown Alapítvány kutatója a New York Timesnak úgy vélte, a külügyminiszterrel kapcsolatos titkolózás zavarba ejtő.
A pekingi rezsim mindenesetre egyre ingerültebb a külügyi tárcavezető hollétével kapcsolatos találgatások miatt. Legutóbb még a kínai Weibo közösségi médiaplatformon is cenzúrázták az ezzel kapcsolatos vitát. Ha a felhasználók arra keresik a választ, „Hol van Csin Kang?”, a keresés nem ad eredményt. Több, a témát érintő hozzászólást töröltek is a közösségi oldalról. Igaz, akadtak, amiket meghagytak.
Phil Cunningham újságíró és elemző elmondta, hogy az amerikai-kínai kapcsolatokról szóló cikkéből öt, Csinről szóló mondatot előzetes értesítés nélkül vettek ki a South China Morning Post („SCMP”) című Peking-barát hongkongi újságnál. A kihúzott részben arra mutatott rá, szerencsétlen időzítés, hogy épp egy korábbi washingtoni nagykövet tűnt el a politikai színtérről, és felvetette a kérdést, betegség vagy „politikai rosszindulat” miatt történt-e mindez. Az újságíró-elemző a Twitteren epésen megjegyezte:
„Csin Kang eltűnt. Nemcsak a kínai hírfolyamból tűnt el, hanem a cikkemből is!”
Wo-Lap Lam kutató a NYT-ban felvetette, hogy a külügyminiszter a kommunista párttal kerülhetett összetűzésbe. Mint írja, ha kiderül, hogy Csin konfliktusba került a vezetéssel, az rossz fényt vethet Hszi elnökre is. Elvégre neki köszönhető Csin gyors felemelkedése. A politikust 2021 júliusában nevezték ki Kína washingtoni nagykövetévé, és mindössze 17 hónap hivatalban töltött idő után külügyminiszterré léptették elő. A hírek szerint a jövőben ő követte volna Vang Ji-t a KKP legfőbb külpolitikai tisztségviselőjeként. Korábban külügyminiszter-helyettes és Hszi protokollfőnöke volt. Nacionalista keményvonalasnak tartják – éles szavairól ismert –, bár amerikai nagykövetként kevésbé volt konfrontatív, mint korábban Pekingben.
Vad találgatásba kezdett a tajvani sajtó is, egy felvetés szerint Csinnek házasságon kívüli viszonya van egy kínai újságíróval, közös fiuk is született, ami nagyobbik gond, az „ellenséges” Egyesült Államokban. Ezért került háttérbe.