Magyarország;vízilabda;Horvátország;Zalánki Gergő;

- Őrült végjáték után kétgólos sikert arattak a magyar vízilabdázók a vb-n

Parádés játékkal verte a világbajnokságon örök riválisát a férfi pólóválogatott, s noha az utolsó másodpercekre majdnem elfogyott a horvátok ellen a szufla, de ekkor jött Zalánki Gergő!

„Gratulálok a csapatnak, mert végig kontrollálta a találkozót, a végén az utolsó két-három támadásban jöttek csak vissza a horvátok, egy kis rutint kell még szereznünk, hogy egy ilyen mérkőzést miként kell lezárni” – kommentálta a szövetség hírlevelében Varga Zsolt szövetségi kapitány a horvátok elleni 12-10-es győzelmet a fukuokai világbajnokság második fordulójában (az elsőn a házigazda Japánt verte 16-8-ra a válogatott).

A kapitány nem véletlenül utalt a végjátékra, mert az addigiak alapján sima, „hátradőlős” meccs képe rajzolódott ki: Zalánki akcióból lőtt csodálatos kapufás gólt, majd Vámos Márton bombájához nem tudtak hozzáérni a horvátok, mire Német Toni centerből verte meg emberét, amire csak eggyel válaszoltak a horvátok (3-1). A negyedik negyed közepéig nagyon okosan, taktikusan vízilabdázott a csapat, a háromgólos magyar vezetés mellett Vogel Soma a kapuban két remek védést is bemutatott hátrányban.

Sőt: egy lefordulás után Vámos értékesítette a ziccert, és már közte négyet ünnepelhetett a magyar tábor (10-6). Úgy tűnt, eldőlt a parti, de a horvátok összekaparták minden erejüket, tudásukat, fineszüket. Elkezdtek felzárkózni, a vége pedig egyenesen horrort idézett: 16 másodperc alatt lőttek kettőt, és 35 másodperccel a vége előtt már csak egyetlen találat volt a magyar válogatott előnye (11-10). Aztán a horvátok tizenkilencre lapot kértek, kockáztattak az egyenlítésért, otthagyták a magyarokat négy a háromban, Zalánki Gergőnek pedig (a szövetségi sajtótudósítás szerint) „jeges vér folyt az ereiben”, és négy méterről nem tévesztette el a célt, kilenc másodperccel a vége előtt zsákba tette a három pontot (Magyarország–Horvátország 12-10 – gólszerzők: Zalánki 3, Vámos 2, Német, Angyal, Nagy Á., Jansik Sz., Varga Dé., Fekete, Pohl 1-1).

„A mérkőzés nagy részében a mi akaratunk érvényesült, elsősorban a védekezésben láttam nagy erőt, különösen emberhátrányban, és ez a támadásokat is nagyban segítette”

– folytatta értékelését Varga Zsolt, aki elismerte: az utolsó percekre vissza tudtak jönni a meccsbe a horvátok: „Ki kell elemeznünk, hogy a végén miért nem működött az, ami három és fél negyeden keresztül igen” – mondta. Kijelentette, szerinte nem fért kétség ahhoz, hogy ezen a meccsen a magyar válogatott volt a jobb.

A csapatkapitány Jansik Szilárd elégedetten értékelt a távirati iroda helyszíni tudósítójának: „Három és fél negyeden keresztül megvalósítottuk, amit elterveztünk. Akkor talán azt gondoltuk, megvan a meccs, de kiderült, csak akkor van vége, amikor lefújja a játékvezető. Ez sem baj, ugyanis ez felnyitotta a szemünket, nem elég csak három és fél negyedben jól játszani” – nyilatkozta.

Vámos Márton, akit a mérkőzés legjobbjának választottak, megfejtette, miért nyertek: „Sokkal, de sokkal jobban akartuk a győzelmet a horvátoknál, és ez döntött a javunkra. A negyedik negyed végén volt egy kis megingás, de meg fogjuk oldani, hogy több ilyen ne legyen.”

A találkozó nyerőembere Zalánki Gergő volt, aki a Pro Reccóval az előző két szezonban egyaránt Bajnokok Ligáját nyert, és most az ő gólja zárta rövidre az összecsapást: „A végéig kézben tartottuk a meccset, ott egy picit elvesztettük a fókuszt, de összességében nagyjából kilencven százalékban rendben volt a dolog. Őszintén szólva nekem néhány mozzanat ki is maradt, hogy mi történt az utolsó percben, miként jöttek vissza egyre, annyira nem volt benne a meccsben. Belőttem a végén, persze, de nem, azért nem folyik jeges víz az ereimben.”

A már csoportelső és közvetlenül a negyeddöntőbe jutott magyarok pénteken az argentinok elleni (borítékolható és tét nélküli) meccsel zárják a csoportkört.

A vb-történelem kiemelkedő alakja lett a még mindig csak 17 éves kínai Csen Jü-hszi, aki női toronyugrásban sorozatban harmadik világbajnoki címét nyerte. Ahogy egy évvel ezelőtt Budapesten, ezúttal is honfitársát, a 16 esztendős Csüan Hung-csant előzte meg. 

Eredmények

Vízilabda. Férfiak, csoportkör, 2. forduló.

C csoport: Magyarország–Horvátország 12-10, Japán–Argentína 20-9.
A csoport állása: 1. Magyarország 6 pont (csoportelső, közvetlenül a negyeddöntőbe jutott), 2. Horvátország 3 (34-17), 3. Japán 3 (28-25), 4. Argentína 0.

Szinkronúszás. Férfi egyéni, szabadprogram, világbajnok: Dennis Gonzalez Boenu (Spanyolország) 193,0334 pont, 2. Gustavo Sanchez (Kolumbia) 189,9625, 3. Kenneth Gaudet (Egyesült Államok) 179,5562.

Női egyéni, szabadprogram, világbajnok: Inui Jukiko (Japán) 254,6062 pont, 2. Vasiliki Alexandri (Ausztria) 229,3251 pont, 3. Kate Shortman (Nagy-Britannia) 219,9542.

Műugrás, női toronyugrás, világbajnok: Csen Jü-hszi (Kína) 457,85 pont, 2. Csüan Hung-csan (Kína) 445,60, 3. Caeli McKay (Kanada) 340,25. 

A program 7-től 7-ig

Csütörtök

Műugrás

Női 3 méter, elődöntő 7.30 óra

Férfi 3 méter, DÖNTŐ 11

Szinkronúszás

Csapat, szabadprogram DÖNTŐ 12.30

Vízilabda

Női torna, csoportkör, 3. forduló

A csoport: Franciaország–Egyesült Államok 9

B csoport: Spanyolország-Kazahsztán 10.30, Izrael-Hollandia 13.30

D csoport: Kanada–Japán 12

Péntek

Műugrás

Férfi toronyugrás, selejtező 2

Szinkronúszás

Vegyes páros, szabadprogram, selejtező 3

Vízilabda

Férfi torna, csoportkör, 3. forduló

A csoport: Egyesült Államok–Görögország 6.30

C csoport: MAGYARORSZÁG–Argentína 2

D csoport: Dél-afrikai Köztársaság–Spanyolország 3.30, Szerbia-Montenegró 5

A 2026-os és 2027-es finálé után hazánkon kívül csak Olaszország érdeklődik, Magyarország a Puskás Arénával pályázik.