Kedden ért véget az EU és Latin-Amerika vezetőinek kétnapos brüsszeli csúcstalálkozója. Az Unió és a régió vezetői utoljára nyolc éve ültek tárgyalóasztalhoz. Azóta Kína, Európát megelőzve, Latin-Amerika második legfontosabb kereskedelmi partnere lett az Egyesült Államok után. Emellett az ázsiai óriás szoros szövetségre törekszik a térséggel politikai téren is. Európa számára a kapcsolatok felélénkítése volt az eszmecsere első számú célja. „Latin-Amerikának, a karibi térségnek és Európának nagyobb szüksége van egymásra, mint valaha” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn egy latin-amerikai vállalkozásokkal tartott konferencián. „A világ keményen megsínyli az Ukrajna elleni orosz agressziót, és mindehhez hozzájárul Kína növekvő külföldi magabiztossága” – tette hozzá. Az EU számos infrastrukturális és környezetvédelmi befektetést ígér a térségnek és partneri együttműködéseket.
A csúcson a vártnál hosszabbra nyúlt a közös közlemény megszövegezése. Kuba, Nicaragua és Venezuela ellenezték, hogy a szöveg elítélje Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.
Az elfogadott dokumentumban a vezetők végül „mélységes aggodalmukat fejezik ki az Ukrajna ellen folyó háború miatt” és megerősítik, hogy elkötelezettek az ENSZ Alapokmánya, a nemzeti szuverenitás, a politikai függetlenség és a területi integritás mellett.
De nem Ukrajna volt az egyetlen vitás pont. Régóta húzódik a szabadkereskedelmi megállapodás aláírása az EU, valamint a Mercosur országai – Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay – között. Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök és Ursula von der Leyen kétoldalú találkozóján állítólag sikerült haladást elérni és megállapodni abban, hogy nagyobb piacra jutásért cserébe a dél-amerikai ország további kötelezettségeket vállal a környezetvédelem terén, például az amazonasi őserdő megmentéséért.
A latin-amerikai vezetők szerették volna, ha az EU állam- és kormányfői nem csak elítélik az egykori transzatlanti rabszolga-kereskedelmet, hanem kötelezettséget vállalnak jóvátétel fizetésére is. Ennek nyilatkozatba foglalását az uniós tárgyalófelek elutasították.
Orbán Viktor az EU és a latin-amerikai országok csúcstalálkozójára utazik