Európai Unió;környezetvédelem;Ukrajna;Brazília;Latin-Amerika;Amazonas;Luiz Inácio Lula da Silva;őserdők;közös nyilatkozat;Ursula von der Leyen;Mercosur;

- Oroszország elítélése nélkül ért véget az EU és a latin-amerikai országok csúcstalálkozója, és nem ez volt az egyetlen vitás pont

Az elfogadott dokumentumban végül „mélységes aggodalmukat fejezik ki az Ukrajna ellen folyó háború miatt” és megerősítik, hogy elkötelezettek az ENSZ Alapokmánya, a nemzeti szuverenitás, a politikai függetlenség és a területi integritás mellett.

Kedden ért véget az EU és Latin-Amerika vezetőinek kétnapos brüsszeli csúcstalálkozója. Az Unió és a régió vezetői utoljára nyolc éve ültek tárgyalóasztalhoz. Azóta Kína, Európát megelőzve, Latin-Amerika második legfontosabb kereskedelmi partnere lett az Egyesült Államok után. Emellett az ázsiai óriás szoros szövetségre törekszik a térséggel politikai téren is. Európa számára a kapcsolatok felélénkítése volt az eszmecsere első számú célja. „Latin-Amerikának, a karibi térségnek és Európának nagyobb szüksége van egymásra, mint valaha” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn egy latin-amerikai vállalkozásokkal tartott konferencián. „A világ keményen megsínyli az Ukrajna elleni orosz agressziót, és mindehhez hozzájárul Kína növekvő külföldi magabiztossága” – tette hozzá. Az EU számos infrastrukturális és környezetvédelmi befektetést ígér a térségnek és partneri együttműködéseket.

A csúcson a vártnál hosszabbra nyúlt a közös közlemény megszövegezése. Kuba, Nicaragua és Venezuela ellenezték, hogy a szöveg elítélje Oroszország Ukrajna elleni agresszióját. 

Az elfogadott dokumentumban a vezetők végül „mélységes aggodalmukat fejezik ki az Ukrajna ellen folyó háború miatt” és megerősítik, hogy elkötelezettek az ENSZ Alapokmánya, a nemzeti szuverenitás, a politikai függetlenség és a területi integritás mellett.

De nem Ukrajna volt az egyetlen vitás pont. Régóta húzódik a szabadkereskedelmi megállapodás aláírása az EU, valamint a Mercosur országai – Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay – között. Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök és Ursula von der Leyen kétoldalú találkozóján állítólag sikerült haladást elérni és megállapodni abban, hogy nagyobb piacra jutásért cserébe a dél-amerikai ország további kötelezettségeket vállal a környezetvédelem terén, például az amazonasi őserdő megmentéséért.

A latin-amerikai vezetők szerették volna, ha az EU állam- és kormányfői nem csak elítélik az egykori transzatlanti rabszolga-kereskedelmet, hanem kötelezettséget vállalnak jóvátétel fizetésére is. Ennek nyilatkozatba foglalását az uniós tárgyalófelek elutasították.

Az orvosok szerdára kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdettek, vezető üzletemberek pedig bejelentették, hogy csütörtökön tiltakozósátrat állítanak fel Jeruzsálemben.