Egyesült Királyság;Boris Johnson;időközi választás;Rishi Sunak;

Akár már ősszel bizalmatlansági indítvány indulhat Rishi Sunak ellen, hacsak nem javulnak jelentősen a gazdasági mutatók

- Három konzervatív körzetben rendeznek időközi választást, úgy tűnik, Rishi Sunak csak a csodában reménykedhet, ha el akarja kerülni a tripla vereséget

Különös időzítéssel éppen a parlamenti nyári szünet kezdetén kerül sor három párhuzamos időközi választásra a szigetországban.

Csütörtökön olyan helyszíneken mérik össze erejüket a jelöltek, amelyek képviselői ellentmondásos körülmények között veszítették el mandátumukat. Köztük van Boris Johnson volt kormányfőé a Londonhoz közeli Uxbridge és South Ruislipban. Az igazsággal egész pályafutása során takarékosan bánó politikus azután mondott le képviselőségéről is, hogy világossá vált: a mentelmi bizottság vizsgálata elmarasztalja a parlament szándékos és tudatos megtévesztése miatt a Downing Street 10.-ben a járvány idején rendezett partik kapcsán.

A másik megüresedett mandátum az észak-angliai Selby és Ainsty körzetben adódott, ahonnan Nigel Adams, „BoJo” szoros szövetségese szolidaritásból és sértettségből távozott. Nem került be ugyanis a Johnson által előterjesztett kitüntetési és felsőházi kinevezési listáról a lordok közé. Végül a délnyugat-angliai Somerton és Frome választói azért kényszerülnek a nyár kellős közepén az urnákhoz járulni, mert volt honatyájukat, David Warburtont kokainfogyasztáson kapták, illetve két nő zaklatással gyanúsította meg. Az érintett előbbit beismerte, utóbbit tagadja, – sőt éppen a napokban azt állította, hogy a vádakat visszavonták. Azonban frakció még múlt év áprilisában felfüggesztette Warburton tagságát, aki végül bedobta a törülközőt.

A három időközi választás kimenetele alapján kapja meg a 43 éves Rishi Sunak kormányzása első tíz hónapjának bizonyítványát. Ha a dolgok az előrejelzéseknek megfelelően alakulnak, 1968 óta először veszíthet el brit kormánypárt egyszerre három helyet az alsóházban. 

Az i napilap egy Sunakhoz közel álló forrásra hivatkozva úgy fogalmaz, hogy „még az is csoda lenne, ha a háromból egy helyet meg tudna menteni”. A Munkáspárt, amely a legutóbbi Ipsos közvélemény-kutatás szerint 22 százalékkal vezet a Konzervatív Párt előtt, nagy eséllyel indul Uxbridge-ért és Selbyért, de Somertonban a Liberális Demokraták állnak jobban. Sir Ed Davey pártja a legutóbbi két évben látványosan volt képes fordítani körzetekben. A Konzervatív Párt egyik reménysége, Kemi Badenoch, az üzleti életért és a kereskedelemért felelős miniszter vasárnap, a Sky Newsnak adott interjújában „érthetőnek” nevezte, ha a szavazók több mint 13 évi, részben persze koalíciós kormányzás után „nem adnak minden időközi választáson a konzervatív kandidátusnak bizalmat”. Két újabb csata várható ősszel, amikor a Johnson tory vezetői visszalépéséhez jelentős mértékben hozzájárult kegyvesztett Chris Pincher, illetve a BoJo iránt rajongó Nadine Dorries, volt kulturális miniszter utódját kell megtalálni Tamworth-ben, illetve Mid Bedfordshire-ben.

A kizárólag a parlamenti frakció által megválasztott, azaz a tory tagság támogatását nem kivívott Rishi Sunak felkészültségének és odaadó munkájának köszönhetően jó ideig pozitív tényezőnek, sőt személyesen pártjánál 20 százalékkal elfogadottabbnak számított. Mostanra viszont visszaesett a vonzereje. A három választókörzetben megkérdezett fókuszcsoportok mindegyike a megélhetési válságot és a magas inflációt tekintette a legfontosabb kérdésnek. Ebben az összefüggésben ismét élesen vetődött fel, hogy az egyszerű emberek szerint a feleségével együtt 529 millió fontos (223 milliárd forintos) vagyonnal rendelkező kormányfő nem tud azonosulni a problémáikkal. A választópolgárok nem hisznek abban, hogy teljesíteni tudja a gazdaság és az egészségügyi ellátás javítása, illetve a bevándorlás visszaszorítása terén tett ünnepélyes ígéreteit.

A The Sunday Times elemzése szerint e sivár helyzetben a Konzervatívok két reménysugárba kapaszkodhatnak. Az egyik, hogy rengeteg az ellenzője a munkáspárti főpolgármester, Sadiq Khan augusztus végén bevezetendő intézkedésének, amely immár egész Londont és vonzáskörzetét ultraalacsony károsanyag-kibocsátású zónának (ULEZ) nyilvánítja. Az intézkedést napi 12,50 font (5400 forint) megfizetésére kötelezi azokat a sofőröket, akiknek járműve szennyezőbb az ULEZ-nél elfogadott szinteknél, ami a legtöbb dí­zel­autó vezetőjét hátrányosan érinti. A toryknak az is bizakodásra adhat okot, hogy Sir Keir Starmer munkáspárti vezető pártjánál csekélyebb népszerűségnek örvend. Túl óvatos, konkrétumoktól gyakran tartózkodó kijelentései alapján a választók nem tudják felmérni a lényeges kérdésekről alkotott álláspontját.

Bármily hihetetlen is a tavalyi turbulencia után, a lapok már re­bes­getik, hogy őszre bizalmatlansági indítvány indulhat Rishi Sunak ellen. A miniszterelnök helyzetén azonban a gazdasági mutatók, főleg az infláció kedvező változása sokat segíthetne.

Oroszország a gabonaalku felmondása után támadta azt az Odesszát, ahonnan kifutnak a szállítóhajók.