Az LMP továbbra is azt javasolja, hogy állami és önkormányzati készülékeken ne lehessen használni a TikTokot, az ugyanis az ellenzéki párt szerint kockázatos – mondta sajtótájékoztatóján Kanász-Nagy Máté frakcióvezető-helyettes.
Az ellenzéki politikus az MTI tudósítása szerint kiemelte, hogy az alkalmazás érzékeny adatokat – például naptárbejegyzéseket vagy a kontaktlistát – gyűjthet a használójától. A TikTok tulajdonosai ráadásul „ezer szállal kötődnek a Kínai Kommunista Párthoz, a kínai kormányhoz” – tette hozzá.
Azonban arra a kérdésre, hogy emiatt, számos országhoz hasonlóan nem kellene-e az állami, önkormányzati alkalmazottak számára tiltani a használatát, minden tárcától egyforma választ kapott, mégpedig azt, hogy
a kormány mindenkit óvatosságra és tudatosságra buzdít az internet használatakor, de a konkrét ügyben a cenzúrát nem támogatja.
Kanász-Nagy Máté szerint az alkalmazás telepítése önmagában kockázatos, a kormány ugyanakkor szerinte nem tud különbséget tenni a cenzúra és egy alkalmazás mellőzése között.
„Senki nem vetett fel cenzúrát” – fogalmazott a képviselő. Elmondta azt is, hogy az ügyben törvénymódosítást is kezdeményeztek, amelyet ősszel tárgyalhat a parlament.
Mint arról a Népszava is beszámolt, áprilisban Ausztrália is megtiltotta a TikTok nevű alkalmazás használatát a kormányzati eszközökön. Korábban hasonló döntést hoztak Szlovákiában, az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Kanadában, Új-Zélandon, Norvégiában, továbbá az Európai Parlamentben (EP) és a NATO-nál is. Sőt, egyebek között a BBC is felszólította alkalmazottjait, hogy tartózkodjanak az alkalmazás használatától a céges eszközökön.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még márciusban azt közölte a Népszava kérdésére, hogy az Orbán-kormány egyelőre nem fontolgatja a TikTok kockázatainak a vizsgálatát. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő egyébként igencsak aktívan használja a videómegosztó alkalmazást.
Itt az első amerikai döntés, Montana kormányzója betiltotta a TikTokotAusztrália megtiltotta a TikTok használatát a kormányzati eszközökönA szlovák parlamentben is betiltották a TikTokot, az Egyesült Államok törvényt ír a kockázatos kínai alkalmazásról