Az egyesült államokbeli Montana állam kormányzója, Greg Gianforte szerdán aláírta azt a törvényt, amely betiltja a TikTok videómegosztó platform használatát az állam területén - írja a CNN.
A politikus döntését a Twitteren azzal indokolta, hogy szeretné megóvni a montanaiak személyes adatait a Kínai Kommunista Párttól. Ezzel Montana lett az első szövetségi állam, amely hivatalosan is korlátozza a közösségi média eme platformját. Várható, hogy majd bíróságon fogják megtámadni a rendelkezést. A januárban hatályba lépő törvényjavaslat kifejezetten a TikTokot célozza meg, megtiltva az alkalmazás államhatárokon belüli működését.
A törvény megszegőire akár napi tízezer dolláros (jelenlegi árfolyamon közel 3,4 millió forint) bírság is várhat. Ez vonatkozik azokra az áruházakra is, ahonnan az alkalmazás letölthető. A múlt hónapban a montanai képviselőház törvényhozói 54-43 arányban megszavazták az SB419 néven ismert törvényt, ezt követően került a kormányzó asztalára, hogy szentesítse azt.
A TikTok álláspontja szerint a jogszabály sérti a montanai emberek első alkotmánymódosításhoz fűződő jogait. „Szeretnénk megnyugtatni a montanaiakat, hogy továbbra is használhatják a TikTokot önmaguk kifejezésére, megélhetésük biztosítására, a közösségi életre. Eközben azon dolgozunk, hogy megvédjük a felhasználók jogait Montanán belül és kívül” - olvasható a cég állásfoglalásában.
A törvényt akkor fogadták el, amikor a TikTokot egyre többen bírálják Kínához fűződő kapcsolatai miatt, mivel a platform tulajdonosa a kínai székhelyű ByteDance. Számos amerikai tisztviselő attól tart, hogy a kínai kormány a TikTokon keresztül illetéktelenül hozzáférhet az amerikai adatokhoz - noha nincsen konkrét bizonyíték arra, hogy ez valaha is megtörtént volna.
A rendelet egyébként az Oroszországban alapított Telegramot is tiltólistára helyezi.