népszavazás;Seres Mária;aláírásgyűjtés;kamupártok;Gődény György;Stekler Ottó;

- Százmilliós tartozások mellett simán indíthat népszavazási kezdeményezést a Gődény Györgyhöz is köthető kamupárt

Gődény György idő közben kiszállt a Normális Élet Pártjából, az alakulatot jelenleg a korábban egy sor kamupártban szerepet játszó Stekler Ottó vezeti.

Az üvegpalackok visszaválthatóságáról kezdeményezett országos népszavazást a Gődény György közismert oltásellenes szélhámoshoz köthető Normális Élet Pártja, amely kevesebb mint 40 ezer szavazattal 0,7 százalékot szerzett a tavalyi országgyűlési választásokon - számolt be róla a Telex.

A kérdést hosszas vita után átengedte a Nemzeti Választási Bizottság június 6-án. A lap felidézi, hogy az üvegek kötelező visszaváltásáról két éve döntött az Országgyűlés, a részletszabályokról szóló kormányrendeletnek viszont azóta is csak a tervezetét tették közzé. Tavaly ősszel viszont Palkovics László akkori technológiai és ipari miniszter azt válaszolta az eldobható italcsomagolások újrahasznosításáért kampányoló Greenpeace-nek, hogy 2024. január 1-jén lép hatályba a kötelező visszaváltási rendszer, ami azt is jelenti, hogy a népszavazást az aláírásgyűjtés sikere esetén akkor tarthatják meg, amikor a kérdésnek már nem lesz aktualitása. Az NVB-nél ennek ellenére többen azzal érveltek, hogy egy, még ki sem hirdetett kormányrendelet alapján nem lehet elutasítani egy népszavazási kérdést. Július 5-én így aztán átadtak a kamupártnak 38 ezer aláírásgyűjtő ívet, s legkevesebb 100 ezer érvényes aláírást kell összegyűjteniük november 2-áig ahhoz, hogy az Országgyűlés (vagyis a fideszes kétharmad) mérlegelje a népszavazás kiírását. 200 ezer érvényes aláírás esetén viszont kötelező lesz a referendumot elrendelni.

A párt honlapján meg is jelent egy cikk, egyebek között azzal, hogy „nemcsak a zsebünket érinti, hogy visszaváltsuk a termékek árával együtt megfizetett üvegeket, hanem fontos környezetvédelmi szempont is a hulladékok csökkentésére, és az aláírásával most bárki tehet valamit ezért.” Ezen kívül viszont semmilyen felületen nem lehet találkozni az aláírásgyűjtéssel.

A Telex megkereste a témában Gődényt, aki úgy nyilatkozott, hogy az országgyűlési választás óta megszűnt a kapcsolata a Normális Élet Pártjával, mivel „nem olyan irányba mentek a folyamatok”, amit támogatni tudott volna. A portál a párt elnökét is, Stekler Ottót is kérdezte, aki politikai pályafutását a zsidóellenes Magyarországi Zöld Pártban kezdte, majd feleségével, Seres Máriával a különféle kamupártok létrehozásáról lett hírhedt, a Partizán korábbi videója szerint a kétezres évek eleje óta legalább fél tucat kamupárt működtetésében vállalt aktív szerepet. Ő azt mondta a lapnak, jelenleg azon dolgoznak, hogy az aláírásgyűjtő íveket elvigyék az ország minden pontjára. – Ez nem egy ötperces feladat, kell egy-két hét, mire eljutnak mindenhova – fogalmazott, de elmondása szerint mind a 3200 településen szeretnének aláírásokat gyűjteni, ehhez legalább 3200 emberre lesz szükségük. Azt viszont nem árulta el, hogy jelenleg hány tagja van a pártnak és hányan vesznek részt a gyűjtésben.

Stekler az eredményt illetően igen optimista: – Ha 14 éve sikerült 600 ezer aláírást összegyűjteni, most is sikerülni fog legalább 200 ezret – jelentette ki. Ez a 600 ezres szám 2009-ben jött össze, amikor felesége, Seres Mária az országgyűlési képviselők számla nélküli költségtérítésének megszüntetéséről kezdeményezett referendumot. A kérdés azonban végül tárgytalanná vált, miután a parlament a népszavazás elrendelése előtt gyorsan módosította a képviselői költségtérítés szabályait. Az akkori aláírásokat viszont Seresék nem semmisítették meg - ahogy azt a törvény szerint amúgy kellene - hanem a későbbi választásokon ezekkel az adatokkal visszaélve indítottak képviselőjelölteket több választókerületben, ugyanis a 2009-es támogatók adatait és aláírásait egyszerűen csak átmásolták, és ebben az sem jelentett akadályt, ha az illető idő közben meghalt.

Kamupártokkal seftelni azért nagy üzlet, mert a lista és az egyéni képviselőjelöltek után jókora mennyiségű állami támogatás jár, és bár amennyiben egy párt nem éri el a minimum egyszázalékos támogatottságot, akkor az összeget elviekben vissza kell fizetni, a hatóságok azonban nem törték magukat túlságosan, hogy visszaszerezzék a pénzeket, a kamupártok zöme pedig egyszerűen kámforrá vált a választások után. Pedig nem kis összegekről van szó: az a párt, amely mind a 106 választókerületben tudott egyéni jelöltet indítani, akár 800 millió forintot is felvehetett.

Ezekhez köthetően eddig összesen 270 millió forintnyi csalás miatt indult eljárás Steklerék ellen, ennek ellenére ez nem jelentett akadályt abban, hogy a Stekler Ottó vezette Normális Élet Pártja népszavazás keretében ismét aláírásokat gyűjtsön. Az NVI ezt úgy indokolta, hogy „a jogszabály értelmében országos népszavazást minden magánszemély szervezhet, aki az országgyűlési képviselők választásán választó lehet. Szervező lehet párt, illetve a nem párt jogállású egyesület is”, a törvény pedig a pártok és egyesületek jogállásán túl „nem tartalmaz sem további megkötést, sem kizáró okot”.

Ezért idén a Balatonra szervezett tábort a Gyógyító Jószándék Alapítvány, de az alternatív helyszín csak részben akadálymentesített, így sok család nem tud részt venni a programon.