Agárd;akadálymentesítés;akkumulátorgyár;

- Év eleje óta az iváncsai akkugyár munkásszállójaként működik, nem üdülhetnek az akadálymentes agárdi hotelben a beteg gyerekek

Ezért idén a Balatonra szervezett tábort a Gyógyító Jószándék Alapítvány, de az alternatív helyszín csak részben akadálymentesített, így sok család nem tud részt venni a programon.

Évek óta táboroztak súlyos izomsorvadásban szenvedő gyermekek és családjaik egy agárdi hotelben, idéntől azonban már nem vehetik igénybe ezt a lehetőséget, mert az épületben az iváncsai akkumulátorgyár dél-koreai vendégmunkásai laknak – tudta meg a hvg.hu.

A portál felidézi, hogy a Velencei-tavi Vízi Sportiskola (VVSI) agárdi telephelye 2,5 milliárd forint uniós támogatásból újult meg 2015-ben. Ebből a pénzből a területen létrejött a Korai Fejlesztő Központ (Tóparti Szakambulancia és Tóparti Pedagógiai Szakszolgálat) és a Tóparti Fogyatékos Személyek Nappali és Átmeneti Ellátó Központja, valamint a Tóparti Sport Hotel és a hozzá tartozó, tópartra néző étterem.

A szálloda 42 szobájából 10 akadálymentesített, amely egyszerre 20 kerekesszékes vagy mozgássérült személy elszállásolására alkalmas. Nem véletlen, hogy 

évek óta ide szervezett tábort a Gyógyító Jószándék Alapítvány, amely súlyos izomsorvadásban szenvedő gyermekek és családjaik szakmai, egészségügyi és lelki támogatásával foglalkozik.

A hvg.hu azonban úgy tudja, idéntől a gyerekek már nem vehetik igénybe az akadálymentes hotelt, mert az épület év eleje óta munkásszállóként funkcionál, méghozzá az iváncsai akkumulátorgyár dél-koreai vendégmunkásai lakják.

„Nagyon szomorú vagyok, mert szerettünk itt táborozni. Ez az egy hét nemcsak a gyerekekről szólt, hanem a túlterhelt szülőkről is, akik egy kicsit kikapcsolódhattak, hiszen a tábor ideje alatt önkéntes szakmai segítők is foglalkoztak a gyerekekkel” – mondta a portálnak az egyik érintett. Úgy tudják, hogy

ezért idén az alapítvány a Balatonra szervezte a tábort, de az alternatív helyszín csak részben akadálymentesített, így sok család nem is tud idén részt venni a programon.

Az ügyben Deák Csaba, a VVSI épületeit fenntartó cég ügyvezetője közölte: a piaci alapon üzemeltetett turizmus és vendéglátás tevékenységeiknél jelentős veszteséget szenvedtek el a koronavírus-járvány gazdasági következményei, majd az energiaárak 2020. évhez képest tízszeresére növekedése miatt. „A Társaság annak érdekében, hogy veszteségeit megszüntesse és a fejlesztésre szoruló gyermekeknek és a felnőtt mozgássérülteknek nyújtott szolgáltatásokat kompromisszumok nélkül, változatlanul kimagasló színvonalon tudja nyújtani, a turisztikai jellegű szálláshely nyújtás tevékenységét kénytelen volt felfüggeszteni. Ezért a Gyógyító Jószándék Alapítvány nyári táborának az idei évben nem tudunk helyszínt biztosítani, amiről februárban tájékoztattuk őket” – írta válaszában Deák.

Hozzátette, hogy a korai fejlesztő központ és felnőtt korú mozgássérültek rehabilitációs központja a fenntartási idő letelte után is teljes kapacitással üzemel. „Csupán az elmúlt évben majd 9 ezer érintett gyermek számára nyújtottunk diagnosztikai és fejlesztő szolgáltatásokat, esetenként a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által finanszírozottakon felül is” – áll Deák tájékoztatásában. Azt írta, hogy a Gyógyító Jószándék Alapítványnak „piaci keretek között, de a piaci ár alatt” tudtak szállást biztosítani, azonban a világgazdasági folyamatok miatt a turisztikai célú szálláshely szolgáltatásra vonatkozó működési engedélyüket visszaadták. „Azt hiszem túlzás nélkül állíthatom, hogy a világban mindenkivel egyetértésben várjuk és imádkozunk érte, hogy újra béke legyen Európában és visszatérhessünk a háború előtti működésünkhöz” – tette hozzá.

A legutolsó pillanatig szoros volt az egyeztetés – mondta az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, aki szerint a török parlament most zárkózik föl a magyar helyzethez.