Orosháza;méz;óvodások;mézkirálynő;

- Felnőttet tanít, amikor gyerekekhez szól a magyar mézkirálynő

Minden augusztusban mézkirálynőt választanak hazánkban, mellé pedig Orosházán egy „kiskirálylányt”. Jó játéknak tűnik, holott komoly feladatuk van: minél több embernek kell elmesélni, miért fontos táplálék a méz, miért ne dőljenek be az olcsó hamisítványoknak. A legjobb, ha óvodáskorban kezdik egy ember tanítását; a kisgyerek fogékony, otthon elmeséli, amit hallott, ezzel jó eséllyel formálja a családtagok hozzáállását.

– Nekünk nincs olyan sok mézünk otthon, és nem is tudom, hogy milyen fajta. De jó íze van. Amikor elballag az összes gyerek, akkor leszek hétéves – avat be egy szuszra néhány részletbe egy kisfiú.– Nem tudom, milyet kóstoltam, de nagyon finom volt – bólogat rá egy kislány.

Orosházán járunk éppen, a Hajnal óvodában, ahol nagy esemény zajlott az ezt megelőző percekben: az ovisok személyesen találkozhattak két igazi királynővel. Csodás történeteket hallottak tőlük a méhek életéről, a mézről, megtanulták, mi a dolgozó, a here és a királynő dolga, megízleltek számos mézfajtát, ajándékba apró kaptárt, méhészeti eszközöket kaptak, hogy később se feledkezzenek meg erről a napról.

Nem akarásnak elhivatottság a vége

– Méhészcsalád vagyunk. A nagyapám kezdte, ő még bentlakásos méhésziskolába járt, később édesapám folytatta a hagyományt, négyéves korom óta van otthon méh. Érdekes, kisgyerekként még nem érdekelt a dolog. Az egyik első élményem a pergetés, amely mindig nagy családi program munkával, közös főzéssel. A hangulatát nagyon szerettem, de a méhészkedés nem vonzott, magamtól soha nem mentem ki a kis dolgozókhoz. Ketten vagyunk testvérek, édesapám szerette volna, ha legalább egyikünk továbbviszi a hagyományt, és mivel a húgom határozottan elzárkózott, engem próbált ebbe az irányba terelni – idézi fel a kezdeteket Magyarország mézkirálynője, Mohácsi Klaudia. Az ovilátogatásokat is ő találta ki, árulja el lapunknak. A Békés megyei Nagykamaráson él a családjával, telefontársaságnál dolgozik, a méhészkedés egyelőre mellékállás számára, 40 kis szárnyas családról gondoskodik, és nagyon vágyik rá, hogy egyszer ez legyen a főállása. A mézkirálynő egyik feladata, hogy minél szélesebb körben megismertesse ezt a bámulatos élelmiszert és az azt előállító rovarok életét az emberekkel.

Szinte tapintható a lelkesedés, amint Klaudia a szakmájáról mesél. Mindennap nem fogyaszt ugyan mézet, árulja el, viszont egyre több mindenhez igen. Náluk kiskora óta ezzel eszik a mákos tésztát, már felnőttként jutott eszébe, hogy akkor miért ne tehetne porcukor helyett a káposztás tésztára, fánkra, palacsintára, gofrira, eperre, gyümölcslevesbe, süteményekbe? Máskor viszont egész nap mást sem eszik, pergetés idején, védőruhában, a nagy melegben nem tudna nehéz ételt fogyasztani, olyankor néhány kanál méz ad annyi energiát neki, hogy bírja a munkát. A rohanó életmódot folytató embereknek is azt javasolná, ha nincs idő reggelizni, legalább egy kanál mézet kapjanak be gyorsan indulás előtt.

Csodatévő szúrások

– A méheket – mosolyodik el Klaudia arra a kérdésre, mit szeret ebben a szakmában. – Nagyon lassan méhészkedem, mert kinyitom a kaptárt, és gyönyörködöm bennük. Csodálom őket, annyira tökéletesek! Jó méhész csak az lehet, aki tényleg szereti őket, mert amikor három szúr meg egyszerre, ráadásul ideget talál el úgy, hogy a fél karomat nem érzem, nem is lehet másképp, különben abbahagynám az egészet.

Másrészt a fájdalom csak egy apróság, mert a méhszúrás nagyon egészséges, sokan ezzel gyógyítják magukat. Erdélyben találkoztam egy férfival, akit az apiterápia gyógyított meg. Súlyos izomsorvadása volt, egyre rosszabb állapotba kerül. Rátalált a módszerre, hónapokon át pontosan követte az előírásokat, a teste bizonyos pontjain kellett alkalmazni a méhszúrásokat. Ma már járni tud egy bottal. Az emberek elfeledkeztek a mézről, holott háborúk idején sebfertőtlenítésre is ezt használták. Teljesen beleástam magam a témába, szívügyemmé vált, szerintem egy igazi superfood: táplál, egészséges, nem romlik meg, külsőleg is használható. Hulladékmentes az előállítása, a kiszerelése, ha a mai világban mindez fontos, erre a termékre semmi negatívumot nem lehet mondani.

Csak hazait, csak termelőtől!

– Egyre több hazánkban a hamisított méz – szögezi le Klaudia. – A fogyasztókat szeretném arra biztatni, hogy legyenek tudatosak, nézzék meg, mit esznek meg. Az Európai Unión kívüli termékekről határozottan lebeszélném a vásárlókat. Hogy más példát ne említsek: rengeteg ukrán méz áramlik be hazánkba, ami egyrészt leveri az itthoni árakat, másrészt Ukrajnában más előírások vonatkoznak erre az ágazatra. Például az antibiotikum-használat jóval megengedőbb, mint itthon, miközben a magyar mézben 0,1 százalék antibiotikum-maradvány sem lehet.Mint minden téren, ebben az ágazatban is vannak hullámvölgyek, ennek ellenére ő bizakodó, de be kell látni, nehéz manapság Magyarországon méhészkedni, avat be az árnyoldalakba. Külföldön olcsóbban tudnak mézet termelni, nálunk jóval magasabb az előállítás költsége. Védeni kell a méheket, de ez sem sima ügy. A földművelő gazdák, hobbikertészek rengeteget permeteznek, a méhbarátnak gondolt permetszereket összeöntik, de nem biztos, hogy akkor is méhbarát marad, a kis rovar pedig belepusztul, ha érintkezik az anyaggal.

Nem csak a méheknek van királynőjük

– A felnőtt mézkirálynő kiválasztása a következőképp zajlik. Pályázatot kell benyújtani a jászberényi méhészegyesülethez. Nem kell szakmabelinek lenni, az nem előírás, ha érdekli a jelentkezőt a dolog, bőven elég, hiszen ezek tanulható dolgok. 1994 óta választanak Magyarországon mézkirálynőt – teszi hozzá Klaudia. – Önéletrajzot kell beküldeni, kitölteni egy tesztet mézről, méhről, az ágazatról, majd színpadi bemutatkozás következik, végül szakmai zsűrivel zajlik egy beszélgetés. Mindenki más kérdéseket kapott, nekem például arról kellett érvelni, miért a mézhez nyúljon a fogyasztó a cukor helyett.

A mézkirálynő-kezdeményezéssel nemcsak gyerekeket, hanem felnőtteket is igyekeznek megszólítani. Klaudia eddig közel harminc óvodában volt, de idősotthonokba is eljutott. A szülőkhöz nem tud közvetlenül szólni, de

a gyerekek hazaviszik az élményeiket, mesélni fognak róla, reményei szerint majd kérik a szüleiket, hogy vásároljanak otthonra mézet, mert szeretnének enni. 

Piacon, méhésztől érdemes mézet venni, biztonságosabb, olcsóbb, mint a bevásárlóközpontban, ezekre fel kell hívni a figyelmet, szögezi le. Tapasztalatai szerint az idősebbek sokkal tudatosabb vásárlók. Ők még abban a szellemben nevelkedtek, hogy „Cipőt a cipőboltból!”. Tartják is ehhez magukat: a mézet, ha tehetik, a méhésztől szerzik be. Abban a világban éltek, amikor még nem voltak bevásárlóközpontok, és tudják, hogy ha jó minőséget akarnak valamiből, akkor azt a termelőnél kell beszerezni. Azt nehéz megmondani pontosan, hány méhész van Magyarországon, mert nem mindenki tagja egyesületnek, talán 10 és 20 ezer közé tehetjük a számukat. Kevés köztük a nő, bár mintha kissé emelkedne a számuk, halljuk beszélgetés közben. Mézkirálynőt egy évre választanak, a következőt pár hét múlva, augusztusban. A Magyarország Mézkirálynője és Udvarhölgyei Facebook-oldalt mindig az éppen aktuális „uralkodó” használja, de Klaudia ebben is újított: ezen a felületen a felnőttekhez próbál szólni, TikTok-videókkal pedig a tizenévesekhez.

Vándorkorona

Klaudiát a diákmézkirálynő, Csizmadia Zsófi is elkísérte, ő a huszonegyedik, aki iskolásként a koronát viselheti. A posztra ebben a kategóriában is pályázni kell, teszt és beszélgetés után választják ki a legtalpraesettebbet. Nagyon sok új dolgot tanult az elmúlt egy évben, mondja a diáklány. Bár nem méhészcsalád az övék, nagyon érdekelte ez a világ, szeretett volna belelátni ebbe a munkába, kiöltözni is jó játék, nem mellékesen pedig a barátnője volt az előző diákmézkirálynő, osztja meg velünk.

Diákmézkirálynőt csak Orosházán választanak, teszi hozzá büszkén a helyi méhészegyesület titkára, Jakóné Varga Erika. Meggyőződésük, hogy mindent kisgyerekkorban kell elkezdeni, akkor kell, hogy beépüljön a tudás. Remek érzés azt tapasztalni, hogy amikor az ovisok kapnak egy csomag virágmagot, a nagyszülőkkel együtt figyelik, ahogy kikel, nő. Kérdésünkre elárulja, hogy a korona mindkét kategóriában évről évre továbbvándorol, a ruhák azonban mindig újak. A diákokét a csorvási Hudák Szövőműhely készíti, a felnőttek általában maguk varrják a sajátjukat.

A magyar futball nem Puskásékkal vett lendületet, de még csak nem is Sárosi Györggyel. Már a kezdeteknél, a huszadik század elején is szépen izmosodott. Talán meglepően hangzik, de a magyar polgárság honosította, onnan kerültek ki első, amatőr kiválóságai. Köztük Borbás Gáspár, a válogatott első góljának szerzője. Élete megihlette dédunokáját, Borbás Barnát, aki alapos kutatások után könyvet írt róla. Ám az Első gól fókuszában nem csupán a foci áll. Borbás Gáspár életének fontos állomásain keresztül feltárul benne egy elfeledett magyar polgári réteg világszemlélete, életstílusa. Ennek az örökségnek az ápolása, erősítése sokat segíthetne egy demokratikus szellemű hazai közélet kialakulásában. A könyv szerzőjével, a Válasz Online társalapítójával beszélgettünk.