Még mindig nagyon sok a nyitott kérdés Jevgenyij Prigozsin és a június 24-i, egynapos Wagner zsoldoslázadás körül, amelyek egyre rejtélyesebbé válnak Putyin és a Kreml nyilatkozatai nyomán. A leglényegesebb kérdés nyilván az, hogy miért is élvez „mentességet” a lázadást szító zsoldosvezér, miért nem folyik ellene eljárás, miért nem tartóztatták le, minek köszönhető az, hogy miközben üzletemberek, politikusok, magasrangú állami tisztségviselők sora esett ki rejtélyes körülmények között az ablakon az ukrajnai „különleges katonai művelet” kezdete óta, Prigozsin állítólag él és virul, szabadon mozoghat?
Joe Biden amerikai elnök minap Helsinkiben sajtótájékoztatón meg is jegyezte, hogy Prigozsin jobb, alaposan megnézi, mi kerül a tányérjára, utalva arra, hogy a Kreml nem először iktatná ki a számára problémát okozó személyt méreg segítségével. Kirill Budanov, az ukrán katonai hírszerzés, a GUR vezetője egy interjúban már június végén azt állította, tudomása szerint az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) parancsot kapott a Wagner-vezér likvidálására, de egy ilyen merénylet megszervezése hosszú időbe telik.
Minden bizonnyal számol ezzel Prigozsin is, hiszen a lázadás óta nem jelentkezett nyilvánosan.
Néhány nappal az elfuserált puccs után egy tőle származó hangfelvételt tettek közzé a Wagner Telegram csatornáján, aminek hitelessége nyitott maradt. Bár miután a sajtóban megjelent a hír, hogy Putyin június végén a Kremlben fogadta Prigozsint, ezt maga az elnök is megerősítette, pénteken pedig egy Kommerszant interjúban azt is elmondta, hogy ez alkalommal felajánlotta a Wagner-csoport zsoldosainak, hogy továbbra is szolgáljanak együtt Oroszországban, de ezt Prigozsin elutasította.
Az orosz elnök, akit hosszú évek óta különböző, főképp afrikai helyszíneken, de mindeddig az ukrajnai fronton is hűséggel szolgált a Wagner csoport, gyakorlatilag beismerte, hogy mindeddig szemet hunyt a csoport illegális működése fölött. Azt mondta, a Wagner jogilag nem létezik, mert Oroszországban nincs törvény a katonai magánszervezetekről, ezt a kérdést a dumának kell rendeznie. Csakhogy miután a Wagner-vezér egyre hangosabban bírálta az orosz hadvezetést, több, Putyin-hű új zsoldoscsoport alakult és Ramzan Kadirov csecsen elnök zsoldosserege is az ukrán fronton harcol.
Prigozsin viszont létezik és feltételezhetően most már valóban Belaruszban tartózkodik, ahol Alekszandr Lukasenko elnök szívesen igényt tartana szolgálataira. (Maga a fehérorosz diktátor ajánlotta fel többször nyilvánosan, hogy a Wagner telepedjen át Belaruszba és csatlakozzon az ottani haderőhöz.) A lázadás óta pénteken jelent meg először a lázadás óta egy olyan felvétel, amelyen Prigozsin látható. Putyin egykori séfje ezen a közösségi médiában vírusként terjedő fotón épp ébredés után egy pólóban és alsóneműben kel ki az ágyból egy katonai sátorban. A fotót Anton Herascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója Twitter oldalán azzal a megjegyzéssel közölte, úgy tűnik, hogy Wagner főnök megérkezett Fehéroroszországba.