;

Ferencváros;Amnesty International;pad;Baranyi Krisztina;szivárvány;

- Újra szivárványszínűre festették a Tompa utcai padot, egy ideig őriztetni is fogják

Emellett elindítanak egy pályázatot, ahol bárki jelentkezhet az ülőalkalmatosság lefestésére. Nagy érdeklődés esetén több padot is bevonhatnak a kezdeményezésbe.

Csütörtök reggel az Amnesty International aktivistái ismét szivárványszínűre festették a budapesti, Tompa utcai padot, amit az elmúlt egy hét alatt így már összesen hatodszor pingáltak újra.

„Nem csak Ferencváros ügye, hanem Magyarországé is”

Az ismételt átfestés alkalmából sajtótájékoztatót tartott Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere és Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója. A 444 tudósítása szerint Vig Dávid elmondta: a festéssel azt fejezték ki, hogy egy nyitott, szabad, boldog és mindenki számára biztonságos Magyarországon szeretnének élni.

„A Pride-hónapban hoztuk ezt az üzenetet idén is, és jövőre is ezzel az üzenettel fogunk jönni”

– jelentette ki. Hangsúlyozta – utalva ezzel arra, hogy a zöld-fehérre festők éjszaka, arcukat maszkkal takarva tették tönkre a munkájukat –, hogy mindezt a nevük és arcuk felvállalásával tették, engedélyezett körülmények között. „Ez a pad nem csak Ferencváros ügye, hanem Magyarországé is, ahol ma olyan törvényeket hoznak, amelyek megfosztják az LMBTQ- embereket a jogaiktól” – mondta.

Pályázat indul a lefestésre, de a Pride hónapjában mindig szivárványszínű lesz

Baranyi Krisztina kijelentette, hogy az önkormányzat támogatja a kezdeményezést. „De azt is látjuk, hogy rengeteg olyan ember van, aki szintén szeretné kifejezni a véleményét bizonyos társadalmi kérdésekről, vagy bizonyos neki fontos értékekről. Az az egy probléma van, hogy mindannyian ezen a padon szerették volna az elmúlt napokban ezeket az értékeket kifejezni. Mi ennek szeretnénk véget vetni. Ez a pad most a Pride-hónap alatt ennek a jelképnek van szentelve.”

A polgármester jelezte, hogy az Amnesty engedélyt kért és kapott arra, hogy a megfelelő eszközökkel és megfelelő festékkel befessék a padot. Viszont – mivel látják, hogy „ez az igény ennek alapján megjelent a Ferencvárosban” – bejelentette, hogy

elindítanak egy olyan pályázatot, ahol bárki jelentkezhet és bárki pályázhat akár ennek a padnak a lefestésére is az év 12 hónapjában, azzal a kikötéssel, hogy a Pride hónapjában ez a pad mindig szivárványszínű legyen.

Olyan civil szervezetek, egyesületek és alapítványok jelentkezését várják, akik fontosnak tartják, hogy egy köztéri pad kifestésével valamit elmondjanak a közösségnek. Jelezte, hogy ha nagy lesz az érdeklődés, akár több padot is bevonhatnak a kezdeményezésbe.

Végezetül arra kért mindenkit, hogy most már a maradék időre, amíg tart a Pride-hónap, hagyják békén a padot, amit egyébként addig őriztetni is fognak, annál tovább viszont már nem vállalják a felügyeletét.

A pad kálváriája múlt csütörtökön kezdődött, miután az Amnesty International és a Baranyi Krisztina vezette kerületi önkormányzat közösen felavatta, szivárványszínűre festve. Két nappal később neonácinak tűnő FTC-szurkolók zöld-fehérre pingálták át. Ezután ismét visszafestették szivárványszínűre, de nem sokkal később csuklyás emberek újra zöld-fehérre mázolták. Végül valaki barnára festette, mellé pedig egy papírlapra megírta a pad feltételezett gondolatait is:

„Én csak egy pad szeretnék lenni. Ami jó mindenkinek. Neked is. Neki is. Nekünk.”

Csütörtök reggel, az Amnesty És baranyi Krisztina sajtótájékoztatója előtt a 24.hu vette észre, hogy egy kivételével az összes léc eltűnt a padról.

A helyi alpolgármester pedig úgy tudja, a munkások verbálisan inzultálják a környékbeli nőket.