Legkésőbb szeptember elsejére, az egyetemi szemeszter kezdetére alá kellene írni a szerződéseket a Tempus Közalapítvány és a magyarországi egyetemek között az Erasmus plusz oktatási csereprogamban való idei részvételről, hangzott el az Európai Bizottság (EB) szerda déli sajtótájékoztatóján. Ujvári Balázs szóvivő a Népszava kérdésére közölte: a brüsszeli testületnek még mindig nem sikerült megegyeznie a budapesti kormánnyal az összeférhetetlenség megszüntetéséről a közalapítványi formában működtetett egyetemek kuratóriumaiban. Ez a megállapodás, majd az ezt követő tanácsi határozat szükséges ahhoz, hogy megnyíljon az Erasmus plusz program finanszírozása és lehetővé váljon a szerződések aláírása. Másként veszélybe kerül a diákok és tanárok részvétele az őszi szemeszterben megnyíló és az EU által pénzügyileg támogatott oktatási csereprogramban.
Információink szerint továbbra sincs megállapodás a két fél között arról, hogy a kuratóriumok tagjait milyen szempontok alapján válasszák ki. Budapest az Állami Számvevőszékre bízná az alkalmassági feltételrendszer kidolgozását, Brüsszel inkább egy külön testületre. Ha erről meg tudnának állapodni, akkor könnyebb lenne kompromisszumot találni a kuratóriumi tagok mandátumának és annak a türelmi időszaknak a hosszáról, ameddig egy polgármester vagy köztisztviselő a közigazgatásból való távozása után beülhet a modellt váltott egyetemek irányító testületébe. Az EB már feltételesen rábólintott a kuratóriumok összetételére vonatkozó magyar javaslatra: eszerint miniszterek, államtitkárok, államtitkár-helyettesek, miniszteri biztosok, politikai igazgatók, parlamenti képviselők, állami hivatalok vezetői és köztisztviselők mellett, a polgármesterek sem lehetnének tagjai a alapítványi egyetemek irányító testületeinek.
Erasmus-ügy: heteken belül meg kellene kötni a szerződéseket, de az Orbán-kormány nem siet a megegyezésselKongatja a vészharangot az Európai Bizottság, az Orbán-kormány késlekedése miatt veszélyben az ErasmusUjvári Balázs világossá tette, hogy az Európai Bizottság nem jogszabály-tervezetre vár, hanem elfogadott törvényre, amelynek alapján értékelheti az összeférhetetlenség megszüntetéséhez kötött feltételek teljesítését. A szabályok szerint ezt a javaslatot egy hónap alatt kell elkészítenie, majd továbbítania a döntéshozó EU Tanácsnak, amely a tagállamok pénzügyminisztereiből áll. Mivel még a tárgyalásokon egyeztetett magyar jogszabály sem született meg, a szeptemberi határidő nagyon szorosnak, ha nem tarthatatlannak látszik.
Bizottsági kimutatás szerint az elmúlt hónapokban több magyar pályázó egyetem is elesett a pénzügyi támogatástól.
Erasmus-ügy: számkivetettek lettek a magyar kutatók, már nem szívesen működnek együtt velük európai programokban