Bioritmus;NATO;Ukrajna;Orbán Viktor;csúcstalálkozó;Törökország;Vilnius;kormányülés;

- Orbán Viktor megérkezett a vilniusi NATO-csúcsra, háromnapos kormányülésen fog beszámolni arról, ami történik

A litván fővárosban a miniszterelnök már tárgyalt is Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, aki a svéd NATO-csatlakozás ügyében gyakorlatilag csatlósnak használja Magyarországot.

Háromnapos kihelyezett kormányülést fog tartani Orbán Viktor azután, hogy visszatért a NATO vilniusi csúcstalálkozójáról – írta kormányzati forrásaira hivatkozva az atv.hu

A miniszterelnök kedd reggel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kíséretében utazott el a litván fővárosba, ahol a NATO-tagországok két fő témája Svédország és Ukrajna NATO-csatlakozása lesz. Ami az előbbit illeti, a skandináv ország hónapok óta vár, hogy a 30 közül utolsóként döntő két NATO-tagállam, Törökország és Magyarország parlamentje ratifikálja a kérdést. Az Orbán-kormány ebben mindvégig a Recep Tayyip Erdogan fémjelezte ankarai vezetést követte, a török elnök pedig hétfőn valószínűleg amerikai sugallatra végül beadta a derekát.

A svéd NATO-csatlakozás ügyében a vilniusi NATO-csúcson Orbán Viktor már egyeztetett Recep Tayyip Erdogannal és fog is még – írta nemrég egy Facebook-posztban Szijjártó Péter

Azt, hogy az Orbán-kormány ezzel a török elnök csatlósa lett, nemrég maga a külgazdasági és külügyminiszter is elismerte. Korábban jelezte azt is, hogy a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjának a lezárása már csak technikai kérdés.

Az agresszor Oroszország ellen háborút vívó Ukrajna NATO-csatlakozásának egyelőre még időpontja sincs. Emiatt a gyakorlatilag NATO-kötelékbe lépni képes hadsereget fejlesztő Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ki is akadt, abszurd szóval aposztrofálva a menetrend hiányát. Joe Biden amerikai elnök korábban úgy nyilatkozott, Ukrajna még nem áll készen a NATO-csatlakozásra, amit az észak-atlanti szerződés ki is zár. Háborúban álló ország azért nem lehet a NATO tagja, mert a szervezetnek azonnal be kellene lépnie a konfliktusba az oldalán. Magyar részről Szijjártó Péter célzott is erre, amikor arról beszélt,. hogy bár „van egy tábor”, amely menetrendet adna az ukránoknak, az Orbán-kormány a NATO csúcstalálkozóján nem akar ilyet, már csak azért sem, mert Ukrajna háborúban áll Oroszországgal. Jó esély van arra, hogy elkerüljünk egy abszolúte felelőtlen döntést – mondta erről a külgazdasági és külügyminiszter. 

Az atomerőmű kritikus időszak előtt áll, így hatványozott kockázatot jelent a lépés, de az Orbán-kormánynak úgy látszik, fontosabb a lojalitás a hozzáértésnél.