;

paksi atomerőmű;menesztés;Lantos Csaba;

- Kellett a hely egy fideszesnek, úgyhogy Lantos Csaba kirúgta a Paksi Atomerőmű szakmailag elismert vezetőjét

Az atomerőmű kritikus időszak előtt áll, így hatványozott kockázatot jelent a lépés, de az Orbán-kormánynak úgy látszik, fontosabb a lojalitás a hozzáértésnél.

Január 12-én Lantos Csaba energiaügyi miniszter menesztette pozíciójából Pekárik Gézát, a Paksi Atomerőmű akkori vezetőjét. Tette ezt úgy, hogy az égvilágon semmilyen szakmai kifogás nem merült fel vele szemben, több mint négy éve vezette a létesítményt, sőt, az Orbán-kormány is kitüntette korábban - írja a Direkt36.

A tényfeltáró lap forrásai szerint Pekárik Gézát azért szorították ki, mert kellett a pozíciója egy ősfideszesnek, Horváth Péter Jánosnak, aki addig a hazai energetikai piacot felügyelő Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke volt, a kormányoldalon pedig erős politikai beágyazottsággal bír: tudni lehet róla, hogy 2019-ben a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló Mátrai Erőmű vezérigazgatója lett, sportmérkőzéseken fideszes politikusokkal találkozik, egy ideig pedig a szolnoki fideszes alapszervezetet is vezette.

Ami a szakmaiságot illeti, a MEKH éléről viharos körülmények között távozott, ugyanis az általa vezetett hivatal döntése révén tavaly ősszel drasztikusan megugrott az önkormányzatok energiaszámlája, ami állítólag még fideszes településvezetőket is felbőszített. Úgy tűnik, az Orbán-kormány azonban nem akarta pozíció nélkül hagyni a hűséges kádert. A döntést az sem akadályozta meg, hogy az olajmérnök végzettségű Horváth Péter Jánosnak nincs nukleáris tapasztalata, a Paksi Atomerőmű pedig éppenséggel egy igen bonyolult feladat előtt áll, hamarosan ugyanis megkezdik a létesítmény felújítását, aminek az a célja, hogy ne kelljen a 2030-as években bezárni. Pekárikot tanácsadóként azért alkalmazzák a továbbiakban is - biztos ami biztos. Ő ugyanis Horváthtal ellentétben pályakezdő kora óta, vagyis 1987 óta folyamatosan az atomerőműben dolgozott.

Egy, az atomerőmű működését ismerő forrás a Direkt36-nak arról beszélt, hogy Horváth Péter János érkezéséről már korábban is voltak pletykák, de abszurdnak tűnt az egész, már csak amiatt is, mert a nukleáris tapasztalatot jogszabály is előírja az atomerőmű vezetőinek esetében. A nukleáris létesítmények biztonsági követelményeiről szóló rendelet szerint ugyanis az „atomerőmű üzembe helyezésében és üzemeltetésében, a biztonsági kérdésekben, az erőforrások biztosításában döntési jogkörrel rendelkező vezetőknek rendelkezniük kell legalább három éves nukleáris szektorban szerzett tapasztalattal”. Egy másik forrás szerint a jogszabályból csak az következik, hogy a nukleáris biztonságot érintő ügyekben nem az új vezérigazgató fog majd dönteni, hanem az alacsonyabb beosztású, de kellő tapasztalattal rendelkező vezetők. Több szakember ugyanakkor erősen nehezményezte, hogy pont az üzemidő-hosszabbítás érzékeny időszakában ültet az Orbán-kormány egy itteni tapasztalattal nem rendelkező kádert az atomerőmű élére, már csak azért is, mert az új vezérigazgató kinevezéséről kiadott kormányzati közleményben az szerepelt, hogy Horváth Péter János „felel majd az előkészületben lévő üzemidő-hosszabbítás sikeres végrehajtásáért”. A lépés durva kockázatot jelent és demoralizáló hatása lehet - hangsúlyozták.

A tényfeltáró lap kereste kérdéseivel az Orbán-kormányt, Horváth Péter Jánost a Paksi Atomerőművön, Lantos Csabát pedig az Energiaügyi Minisztériumon keresztül, választ egyik helyről sem kaptak. Pekárik Géza is csak annyit mondott, hogy nem szeretne nyilatkozni az ügyben.

Lázár János gyilkosságnak tartja a legutóbbi Árpád hídi gázolást. Szerinte nem csak jobb jogszabályokra van szükség, hanem jobban is kellene vezetni.