Az Európai Unió 500 millió eurót fordít a lőszer- és rakétagyártás fellendítésére és a tagállamok készleteinek a feltöltésére - erről állapodott meg a múlt hét végén a 27 ország képviselőiből álló EU Tanács és az Európai Parlament (EP). A rendelet hivatalos tanácsi jóváhagyására előreláthatólag hétfőn kerül sor, az EP szakbizottsága és plenárisa szintén ezen a héten szavaz róla. A jogszabály a tervek szerint még ebben a hónapban hatályba lép, ami rekordgyorsaságnak számít. Az előterjesztő Európai Bizottság május 3-án publikálta a javaslatát.
A megállapodás értelmében az európai fegyvergyártó cégek vissza nem térítendő közösségi támogatásban részesülnek, hogy növeljék termelési kapacitásukat és kezeljék a feltárt hiányosságokat. A finanszírozás a védelmi célokra elkülönített költségvetési keretösszegek átcsoportosításából származik.
Ukrajna még kora tavasszal kért az EU-tól 155 mm kaliberű tűzérségi lövedékeket és egyéb fegyvereket, mivel vészesen fogytak a tartalékai. Válaszul a tagállamok állam- és kormányfői egyhangúlag úgy döntöttek, hogy országaik felajánlják a készleteiket, közösen beszereznek egymillió lövedéket az európai piacokon és rendeletet alkotnak védelmi iparuk termelési kapacitásának a növelésére.
Ukrajna után Magyarországnak szállítja a legtöbb fegyvert NémetországAz uniós tagállamok által nyújtott támogatással együtt a közösség Ukrajnának biztosított katonai segítségnyújtása a becslések szerint eddig nagyjából 12 milliárd euróra rúg. Ennek része az uniós költségvetésen kívül létrehozott és a huszonhetek befizetéseiből fenntartott Európai Békekeret (EBK), amelyből mostanáig 3,6 milliárdot mozgósítottak az orosz agresszió áldozatául esett ország védelmi kapacitásainak megerősítésére és a polgári lakosság védelmére. Magyarország többször kilátásba helyezte, hogy megakasztja az EBK egyhangú jóváhagyáshoz kötött feltöltését, és jelenleg is blokkolja 500 millió euró kifizetését a tagállamok számára. (A pénzügyi eszközből térítik meg az Ukrajnának fegyvert szállító országok költségeinek egy részét.)
Magyarország egyelőre akadályozza, hogy az EU 500 millió eurót folyósítson az ukrajnai fegyverszállítások megtérítéséreTavaly november óta működik az ukrán katonák kiképzését szolgáló misszió, amelyet az EU két évre hozott létre. A magyar kormány egyedüliként nem szavazta meg a misszió elindítását, viszont “konstruktív tartózkodásával” nem is akasztotta meg a felállítását. Magyarország sem a kiképzésben, sem a költségeinek fedezésében nem vesz részt.
A háború kezdete óta az Európai Unió és tagállamai több mint 77 milliárd euró összegű támogatást nyújtottak Ukrajnának gazdasági, katonai és humanitárius célokra, valamint az EU területén tartózkodó ukrán menekültek ellátására, befogadására.
Az uniós költségvetés felülvizsgálatáról nemrég született előterjesztésében az Európai Bizottság a következő négy évben további 50 milliárd euróval segítené Ukrajna napi működését és újjáépítését. Orbán Viktor már értésre adta, hogy Magyarország nem fogja megszavazni a büdzsé emelését, mert “nem tudjuk, hová ment a pénz a háború kezdete óta”. Válaszul Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Népszavának kifejtette, hogy az EU-ban megfelelő mechanizmusok működnek a pénzköltés ellenőrzésére.