;

magyarok;külföldiek;boltok;szálláshelyek;kifizetés;előadóművészek;zenei jogdíjak;

Ha egy szórakozóhelyen zene szól, azután jogdíj jár a szerzőknek

- Itthon és külföldön 57 ezer zenésznek osztanak Magyarországról 1,8 milliárd forintnyi jogdíjat

Tavaly összesen 120 milliónál is többször szólt boltban, vendéglátó- vagy szálláshelyen valamilyen dal, szám, zenemű. Közülük volt egy, amelyet legalább 30 ezerszer adtak le, de nem tudni, hogy melyik volt az.

Rekordösszegű, csaknem 1,8 milliárd forintnyi hangfelvételi jogdíjat fizet ki több mint 100 ezer magyar és külföldi zenésznek az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) – írja a szervezet jelentése nyomán a hvg.hu, megjegyezve, hogy a kifizetett összeg 200 millió forinttal meghaladja a megelőző évi rekordösszeget. Az egyesület,  írták, mintegy 4,5 milliárd elhangzást dolgozott fel, és a gyarapodást részben a zenepiac bővülésének, részben a saját munkájuknak tudják be.

A most lezárt zenei jogdíjfelosztás kiterjed a rádiós-, televíziós sugárzási és a háttérzenei jogdíjakra, a legfontosabb internetes streamingszolgáltatók által megfizetett jogdíjakra, a rádiós ismétlési jogdíjakra, a külföldi jogkezelőktől beszedett járandóságokra, valamint a meghosszabbított védelmi idejű hangfelvételek előadóit illető kiegészítő díjazásra.

Az idén 57 ezer magyar és külföldi zenész részesült jogdíjban, ugyanannyi, mint tavaly. A jogdíjfelosztás során több mint 500 ezer felvételt azonosítottak be az EJI munkatársai, és a jogdíjat 120 milliónál is több elhangzás feldolgozása alapján osztották fel. A jelentés szerint folyamatosan növekszik azonban az internetes zenei szolgáltatók által megfizetett jogdíj mértéke: ebben az évben az EJI csaknem 200 millió forintot osztott fel 4 milliárdnál is több internetes elhangzás adatai alapján, és volt olyan hangfelvétel, amelyet 30 ezernél is többször szólaltattak meg a különböző üzletek és szálláshelyek, de hogy az melyik volt, nem tudni.

Ha játsszák a dalait, a PIM polihisztor főigazgatója, Demeter Szilárd is kaphat jogdíjat

A legtöbbet játszott felvételek között a magyar zenék aránya itt is alacsonyabb, mint 10 százalék. A tíz legmagasabb összegű jogdíjban részesült előadó közül egy volt magyar. Ugyanakkor azok az előadók is jogdíjban részesülnek, akik akár sok évtizeddel ezelőtt készítettek felvételt az akkori közmédia vagy az állami hanglemezgyár számára, és a jogdíjból viszonylag nagy arányban részesülnek olyan előadóművészek is, akik már nem aktívak, de felvételeiket ma is szívesen hallgatja közönség.

Vidnyánszky Attila Kubatov Gáborhoz szerződött. Bodrogi Gyula kezdőrúgásán és egy közös családi napon kívül viszonylag kevés konkrétum derült ki.