Kulturális újságíróként számomra rendhagyó helyszínen hallgattam csütörtök délelőtt Kubatov Gábort, a Ferencváros elnökét és Vidnyánszky Attilát, a Nemzeti Színház vezérigazgatóját. A két intézmény közötti stratégiai megállapodásról az FTC stadion sajtóközpontjában tájékoztatták a médiumok képviselőit. A két vezető mellett a sajtóval szembe ültették Bodrogi Gyulát, a Nemzet Színészét, a Nemzeti Színház tagját.
A sport is a kultúra része, bár ez a szurkolói rigmusokból nem biztos, hogy kitűnik és mindkettő nagy hatással képes lenni a közönségre – kezdte Kubatov Gábor, majd hozzátette, mind a két intézmény a IX. kerületben van. Ha jó egy előadás, az ugyanúgy fájhat egy nézőnek, mint egy színésznek vagy ugyanúgy boldogok lehetnek tőle. A Fradinál sincs másként, mert amikor hazamegyünk a meccsről, akkor azt mondjuk, hogy győztünk, pedig nem voltunk a pályán és nem rúgtunk egy gólt sem - mondta. A két intézményre szerinte jellemző, hogy mindkettő hitet tesz a klasszikus értékek mellett. A színház nemcsak egy előadásnyi, mint ahogy a futball sem, egyik sem szűkíthető le kilencven percre. Másrészt, mindkét intézmény a nemzetért küzd – jegyezte meg az FTC elnöke. Majd bejelentette, hogy a Ferencváros futballcsapatának következő hazai pályán megrendezett Bajnokok Ligája mérkőzésének kezdőrúgását a Groupama Arénában Bodrogi Gyula végzi majd el.
A sport és a színház tényleg nagyon közel áll egymáshoz
– vette át a szót Vidnyánszky Attila. - Mi hősöket próbálunk ábrázolni a színpadon, akikkel lehet azonosulni, egy jó meccsen pedig hősök születnek, akik erőt, hitet adnak. Egy ennyire zűrzavaros világban tiszta kapaszkodókra van szükség, felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt. Mi utat tudunk mutatni, egy értékhalmazt tudunk felmutatni, amely átsegíthet a nehézségeken – fogalmazott. Az FTC elnökének szavaihoz annyit fűzött hozzá, hogy a sport és a színház is csapatjáték és az FTC és a Nemzeti Színház is tisztában van azzal, hogy szolgálnia kell azt a közösséget, amelyből vétetett. Hitet tudunk adni ennek a nemzetnek – mondta. Végül összehasonlította a Színházi Olimpiát az FTC Európa Liga-beli sikereivel, hozzátéve, mindkettő bizonyítja, hogy milyen karcos, kemény nemzet vagyunk és jövőre vagyunk ítélve.
Az emelkedett mondatok után Bodrogi Gyula elmesélt egy anekdotát: Rátóti Zoltán, a Nemzeti stratégiai igazgatója egy próba után, amelyben rendező is volt, megkérdezte, hogy milyen drukker vagyok. Fradi, válaszoltam. Erre ő: jaj de jó, mert akkor a július 19-i Fradi Bajnokok Ligája selejtező mérkőzésén te fogod elvégezni a kezdő rúgást. Azt hittem elröpülök örömömben, mert tizenkét éves korom óta FTC drukker vagyok, igaz nem a Fradiban, de a Budapesti Lokomotívban igazolt focista is voltam, de akkor is a Fradinak drukkoltam. Na és a magyar válogatottnak, teljesen mindegy, hogy jól vagy rosszul játszanak, akkor is nekik szurkolok.
A megállapodás egyébként határozatlan időre szól.
A Népszava kérdésére Kubatov Gábor azt válaszolta, hogy utoljára három hónapja volt színházban, az Azt meséld el Pistát, Mácsai Pál egyszemélyes előadását látta már harmadszor. A Nemzetiben régebben, két éve járt utoljára, de nem azért, mert nem lenne kedve hozzá, hanem, mert nincs rá ideje.
Vidnyánszky Attila ugyancsak a kérdésünkre elmondta, hogy ami a futballal való kapcsolatát illeti, két igazolt, hivatásos futballista fia van, a harmadik és negyedik. Ő maga az NB II-ig jutott, sőt, a Dinamo Kijev akadémiáján is eltöltött három hónapot kapus poszton. Rendszeresen jár mostanában is futball meccsekre, a Fradi stadionban is gyakran megfordul. Azt is megkérdeztük, hogy a kezdőrúgást követően milyen konkrét közös programok várhatók. Azt a választ kaptuk, hogy augusztus végén a Fradi családi napjára a Nemzeti Színház már önálló programokkal települ ki. A sajtó anyagban egyébként olvasható, hogy a megállapodás része: a hazai bajnoki mérkőzések tematikus napjain lehetőséget biztosít a teátrumnak a közreműködésre, előadásai népszerűsítésére, illetve a Fradi sportolóinak betekintést nyújt a színház kulisszái mögé.
Szóba került még egy konkrét terv: Vidnyánszky Attila elképzelhetőnek tartja, hogy a Nemzeti Egri csillagok című előadása a későbbiekben helyet kaphat a Groupama Arénában.
Az MVM Dome terében már egyszer játszották a produkciót. Amint Vidnyánszky fogalmazott, lehet, hogy bekopogtat a Fradihoz is ez ügyben. A mostani megállapodást követően meglepő lenne, ha nem szívesen fogadnák. Ráadásul, mint a vezérigazgató lapunknak megjegyezte, a produkció díszletét kifejezetten úgy gyártották le, hogy stadionokban is elő tudják adni. Ezt a tervet korábban a járvány meghiúsította.
Lapunk úgy tudja, hogy a stratégiai megállapodásnak nem része a két intézmény közötti pénzmozgás.
A Nemzeti együttműködik a Karavánnal
A sajtótájékoztatót követően megkérdeztük Vidnyánszky Attilát, ha már együttműködnek az FTC-vel, akkor gondoltak-e arra, hogy együttműködjenek független színházakkal is bármilyen módon. A vezérigazgató így válaszolt: „ A következő évadban a szezon végén bemutatjuk a Karaván Színházzal együtt Szarka Tamás Esthajnal című cigányballadáját amely Gorkij Makar Csudra című elbeszélése alapján készült, a produkcióban a Karaván Színház mellett a Magyar Nemzeti Táncegyüttes is részt vesz. A szereplők pedig a Színház és Filmművészeti Egyetem, illetve a Karaván Színház közös táborában résztvevő roma fiatalok közül kerülnek ki. A Karaván Színházzal ez nem az első együttműködésünk.”