;

bűncselekmény;mérgezés;védett állatok;

Mérgezéstől elhullott parlagisaspár Jászárokszállás határában

- Büntetlenül pusztítják a természetet Európában

A védett fajok ellen elkövetett bűncselekmények veszélyeztetik Európa növény- és állatfajait, miközben ezen bűncselekmények nagy része felderítetlen marad, az elkövetők pedig megússzák a büntetést. Így foglalható össze a LIFE SWiPE projekt konzorcium által a napokban publikált jelentés.

 A 87 szervezettől 11 európai országban 2015-20 között összegyűjtött információk alapján a megfelelő odafigyelés hiánya teszi láthatatlanná ezeket a bűncselekményeket. A leggyakoribb bűncselekménytípus az illegális elejtés, a mérgezett csalétkek alkalmazása a vadászat során tiltott eszközök (pl. hurkok, lábfogó csapóvasak, csapdák) használata, valamint az illegális kereskedelem. A leggyakoribb áldozatok a mérgezett csalétekkel elpusztított, veszélyeztetett ragadozó madarak, valamint a nagyragadozók. A jelentés szerint a medvék, farkasok és hiúzok illegális elejtésének elsődleges oka e fajok vélt vagy valós konfliktusa az állattartókkal és a vadászokkal.

Sok bűncselekmény bár a hatóságok látókörébe kerül, vádemelésre gyakran nem kerül sor. Átlagosan az ügyészségekhez eljutott bűncselekmények 60%-ában nem volt vádemelés. Ha a bíróság mégis hoz ítéletet, akkor az esetek nagy többségében nem kerül sor letöltendő szabadságvesztés kiszabására.

A projektben részt vevő WWF Magyarország és TRAFFIC által 2022 októberében publikált, Természeti bűncselekmények – Nemzeti jelentés Magyarországról című kiadvány szerint hazánkban is több figyelmet kell szentelni a természet elleni bűncselekmények felderítésének és a hatékonyabb szankciórendszer kialakításának. A hatékony fellépés lehetőségei alapvetően biztosítottak, mégis magas a fel nem derített esetek száma, másrészt sok felderített ügy végül sosem kerül bíróság elé. A jelentés azt is megállapítja ugyanakkor, hogy az elmúlt időszakban hazánkban jelentős előrelépések történtek a természet elleni bűncselekményekkel szembeni küzdelemben. Sok esetben eredményes a civil szervezetekkel történő együttműködés. Ide tartozik az olyan innovatív vizsgálati módszerek használata is, mint a méreg- és tetemkereső kutyák alkalmazása. A keresőkutyás egység fontos szerepet játszik az illegális nagyragadozó-elejtések felderítésében is, legutóbb például az M237 néven ismert farkas elejtésével kapcsolatos nyomozásban is részt vett.

Az Európai Unió a környezeti bűncselekményeket a tíz legjelentősebb, szervezett bűncselekménytípus közé sorolja. 

Nincs olyan szülő, aki azt szeretné, ha a gyereke szerhasználóvá válna. De lehet-e őket megvédeni? A legnehezebb hiteles információátadás, hogy ne legyen se démonizálva, se bagatellizálva a probléma.