Tudomány;betegség;nyaralás;Semmelweis Egyetem;

- Kiderült, mi okozza a „nyaralási betegséget”

Sokszor a várva várt nyaralás első napjain betegszik le az ember, ezt számos stresszfaktor befolyásolhatja.

Biológiai, pszichológiai és szociális okai is lehetnek annak, amikor a rég várt nyaralás első napjain jelentkeznek valamely betegség tünetei. Az immunrendszerünk állapota és a stressz-szint változása szoros összefüggésben van egymással: a krónikus stressz gátolja a gyulladásokért felelős immunválaszt, ugyanakkor a stressz-szint megváltozásakor beindulnak a gyulladásos folyamatok, így felszínre kerülhet a betegség - derül ki a Semmelweis Egyetem honlapján megjelent cikkből.

A cikk szerint a nyaralási betegség egyik lehetséges magyarázata az immunrendszer és a stressz összefüggése, vagyis, hogy utóbbi nem hat jól az előbbire. A stressz egyebek között gátolja a gyulladásokért felelős immunválaszt, más funkciókat pedig aktivál, ami azt eredményezheti, hogy ezen időszakban nem tör felszínre a betegség, majd amikor a stressz szintje megváltozik, kiütköznek a tünetek - mondta Papp Zsuzsanna pszichológus, a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének adjunktusa.

A statisztikák szerint ilyen esetekben a legjellemzőbbek a felső-légúti, influenzaszerű tünetek, valamint a fáradtság és a migrénes fejfájás. A cikk számos stresszfaktort is felsorol, például maga a vakáció tervezése, az úticél esetleges anyagi terhei, a vakációval szemben támasztott magas elvárás, a családi szerepek változatlansága, az élmények (pozitív és negatív egyaránt) felerősödése, vagy a közösségi médiás összehasonlítások. Ezért a szakember hangsúlyozza, hogy szemléletváltással és okos szervezéssel sokat tehetünk a stressz csökkentése érdekében.

A miniszterelnök továbbra sem szereti, ha kérdezik.